Reklam
Reklam
Umut Özen

Umut Özen

Turizm ve biraz da bizden 

10 Ocak 2020 - 00:01

Turizmci 2020’de yeni rekorlar bekliyor. Geçen yıl 16 milyona yakın tatilciyi misafir eden Antalya’da beklenti 17 milyonun üzerine çıkarak yeni bir rekor daha kırmak. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, ocak-şubat ayları itibarıyla erken rezervasyonlara bakıldığında geçen yıla göre yüzde 10-12 oranında hem iç, hem dış pazarda artış olduğunu belirtiyor ve ekliyor, “Uluslararası bir kriz yaşamazsak bu yıl  yüzde 15 artış bekliyoruz.” Uluslararası krizlerden en çok etkilenen hep turizm sektörü olmuştur. Hatırlayın birkaç yıl önce ülkemiz ile Rusya arasında yaşanan uçak krizini. Rus tatilciler gelmeyince otelcilerin büyük bir bölümü kapısına kilit vurmuş, iflaslar bile yaşanmıştı. Otelleri açık tutanlar ise az personelle az maliyetle sezonu geçirmeye çalışmıştı. Kriz sadece Antalya turizmine değil, tarım sektörüne de büyük bir darbe vurmuştu. Uzun süren müzakereler sonucu iş tatlıya bağlanabilmişti. Rusya en büyük pazarımız. 
Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı İlknur Fidan Kepez de, büyük tur operatörleriyle yapılan görüşmeler neticesinde erken rezervasyon taleplerinin bugünkü verilerine göre Avrupa’da yüzde 15, Almanya’da yüzde 15-20, Rus pazarında da yüzde 20’ye yakın artış beklediklerini açıkladı. Turizmde yüz güldüren gelişmeler. 
Turizme burada bir nokta koyuyorum. 

***

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü Türkiye’ye özgü bir kutlama günüdür. 
Peki 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nasıl ortaya çıktı? 
Türk basın tarihine ‘Dokuz patron olayı’ olarak geçen ve gazetecilerin haklarının ilk kez yasal güvence altına alındığı gün 10 Ocak 1961’dir. Gazeteciler haklarını elde etmek için neler yaptı? 10 Ocak neden Çalışan Gazeteciler Günü ilan edildi? 
1961-1971 arasında “Çalışan gazeteciler bayramı” adıyla kutlanmış, 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, ”10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirilmiştir. 4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi Gazetede yayımlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur. 
Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu. Bu yasa  ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya,  Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır. 
“Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir. Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971’de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı. Bilin istedim. Bugünü bayram olarak kutlamıyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum