Reklam
Reklam
Umut Özen

Umut Özen

Turizm ve krizler

19 Şubat 2020 - 00:01

Bir destinasyonun sahip olduğu çekici unsurlar, insanların o destinasyonu tercih etmesinde önemli faktörlerdendir. Bir destinasyonun sahip olduğu kültürel değerler, doğal güzellikler, sosyal aktiviteler, temizlik ve güvenlik koşulları gibi birçok unsur tatil yeri seçimini etkilemektedir. Yabancı turistlerin Antalya’yı tercih etmesini etkileyen en önemli faktör hijyen ve güvenlik ile doğal güzellikler. Diğer bir ifadeyle, Antalya’nın güvenli bir şehir olması, temiz olması, güzel sahillerinin olması, iklimi ve doğal parkları yabancı turistlerin Antalya’yı tercih etmesinde etkili olmuştur.
Antalya her milletten insanı çekiyor. En çok da Rusları.
Eğer ki Rus turist gelmezse yandık, bittik, battık.
Evet Rus turistin sürümden kazancı ve kazandırdığı herkesçe bilinen bir gerçek.
Yaptığı az ya da çok alışverişe burun kıvırmamalı.
Ülkemizin gündemi yoğun, bir dönemden geçişi karşısında her bir ülkenin tek bir turistini bile Türk örf ananelerimizin en güzel ağırlama şekliyle ağırlayarak gelecek yıla hazırlığımızı sürdürmeliyiz. Rusya ile düzelen ilişkiler karşısında bir başka ülke ile sorunlar yaşamayacağımız nereden bilinebilir?
Dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden olan turizmin bugün için önemli sorunları bulunmaktadır. Dünyada yaşanan krizler turizm sektörünü de olumsuz yönde etkilemektedir.
Dünyanın herhangi bir bölgesinde meydana gelen olaylar tüm ülkeleri etkilemektedir. Geçmiş yıllardaki krizlere baktığımızdan en çok ülkemiz ve turizmin başkenti Antalya olmuştur. Politik krizleri çok iyi yönetmeliyiz. Turizmde kriz durumlarında B ve C planlarını hayata geçirmeliyiz diyorum. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum