Turizmde tanıtım atağı
Reklam
Reklam
Umut Özen

Umut Özen

Turizmde tanıtım atağı

08 Ekim 2019 - 00:01

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy geçtiğimiz hafta “Türkiye’nin 2023 Turizm Stratejisi”ni açıkladığı toplantıda, 2020’de kullanılacak ve tanıtım kampanyasının temelini oluşturacak yeni reklam filmlerini de katılımcılarla paylaştı.
2023 Turizm Stratejisindeki hedeflere uygun çekilen ve farklı mecralarda gösterilecek 90 saniyelik “2020 Türkiye Tanıtım Filmi” ile 8 kısa film turizmciler tarafından büyük ilgi gördü.
Tanıtım filmi için 98 kişilik bir ekip, 5 ayrı şehirde, on ayrı mekanda çalışma yürüttü.
‘Yamaç Paraşütü’, ‘Hamam’, ‘Kapadokya’, ‘Tekne-Atlayış’, ‘Antik Havuz-Aile’, ‘Martı’, ‘Suda Dans’ ve ‘Kedi’ temasıyla hazırlanan filmler Türkiye’den renkli görüntüler sunuyor.
‘Tekne-Atlayış’ temalı filmde, anne, baba ve iki çocuktan oluşan bir ailenin tekneden suya atlayışı, doğa manzarası eşliğinde izleyiciye sunuluyor.
Peri bacalarının göz kamaştıran silueti, ‘Kapadokya’ isimli filmde paylaşılıyor. Filmde bir turistin balonla uçarken yaşadığı heyecan ve mutluluk İngilizce ‘aspiration’ (nefes alma) alt yazısıyla izleyiciye sunuluyor.
‘Martı’ isimli kısa filmde, İstanbul’da vapurda bir turistin martılara simidini bölerek atması yer alıyor. Filmde arka planda vapurun direğindeki Türk bayrağı ile Topkapı, Yeni Cami, Galata Kulesi, Ayasofya ve Süleymaniye Camilerinin görüntüsü ekranlara yansıyor.
Kültürel ve tarihi unsurların harmanlanarak aktarıldığı filmlerden, ‘Kedi’ temalı tanıtım filminde, bir mekanda Türk kahvesini yudumlayan Uzak Doğulu turistin sevdiği kedi konu ediliyor.
Ege kıyılarını gökyüzünden keşfe çıkan iki turistin izlenimleri ‘Yamaç Paraşütü’nde, bir ailenin tarihle iç içe olduğu yüzme deneyimine ilişkin görüntüler ‘Antik Havuz’ temalı filmde aktarılıyor.
Antalya’yı tanıtan bir film hazırlanmış olabilir mi evet Antalya’da tanıtıldı, başta Kaş ve Kemer olmak üzere dünyaca ünlü sahillerimize de hazırlanan filmlerde yer verildi. Uluslararası festivallere ev sahipliği yapan tarihi Aspendos ve Side Antik Tiyatrosu’nda birkaç saniyelik de olsa kültürel etkinlere de yer verilebilirdi. Antalya Müzesi, Termessos, Perge, Myra, Patara gibi ören yerlerine de bu filmlerin içine rahatlıkla yerleştirilebilirdi. Rus ve Alman Antalya için garanti yabancı tatilci olarak mı görüldü. Varsın olsun bakanlığımız hakikaten birbirinden güzel muhteşem filmler hazırlamış emeği geçenleri tebrik ediyorum. Antalya 2020 yılında 16 milyondan fazla tatilciye yine ev sahipliği yapacaktır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum