Reklam
Reklam
Yunus Erdoğan

Yunus Erdoğan

Aklın yolu 4.0

18 Ekim 2019 - 00:03

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2016’da Endüstri 4.0 ve İnovasyon başlıkları altında start verdiği projeler dizisi, Antalya 4.0 adıyla kapsamlı bir rapora dönüştürüldü ve o rapor dün ilk kez basın aracılığıyla kamuoyuna sunuldu.
 
Vali Münir Karaloğlu’nun da destek verdiği, ATSO-Akdeniz Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan raporun dün yapılan lansmanına çok sayıda meslektaşım gibi ben de katıldım. ATSO Başkanı Davut Çetin’i, raporu hazırlayan akademisyenleri dikkatle dinledim. Gerçekten son derece kapsamlı, önemli ve gerekli bir proje ortaya konmuş. Her şeyden önce bu kentin bir yaşayanı olarak başta ATSO Başkanı Davut Çetin olmak üzere bu çalışmaya katkı koyan, emek veren herkesi tek tek kutluyorum.
 
Malum, dijital teknoloji çağındayız. Küreselleşme ile birlikte artık uluslararası rekabet, ülkelerin değil kentlerin yarıştığı bir mecraya dönüşmüş durumda. Bu yarışta geri kalmamak için dijitalleşmeye bizim de ayak uydurmamız gerekiyor. Bu yönde gerek kentsel, gerek ülkesel birtakım adımlar atılıyor.
 
Antalya’da da öyle. Örneğin Büyükşehir Belediyesi’nde Menderes Türel döneminde start verilen ve kısmen uygulamaya başlanan ‘Akıllı Kent’ projesi bu adımlardan birisi. Şu günlerde bazı bölgelerde başlatılan Elektronik Denetim Sistemi (EDS) de yine bu kapsamda değerlendirilebilir. Ancak bunlar henüz çok küçük ve yetersiz adımlar. Daha yapılacak çok iş var ve ATSO’nun dün görücüye çıkardığı Antalya 4.0 Raporu bu anlamda yapılması gerekenleri ortaya koyan önemli bir çalışma. Tabi mesele raporu ortaya çıkarmakla bitmiyor. ATSO Başkanı Çetin’in ifadesiyle, ‘asıl iş daha şimdi başlıyor.’ Çünkü bu rapor, eksiklerimizi, nelerin yapılması gerektiğini ortaya koyuyor ve belirlenecek yol haritası için önemli bir kaynak niteliği taşıyor. Ancak öncelikle yapılması gereken geniş kapsamlı bir koordinasyon sağlamak. Bunu yapabilmek için de ‘ortak akıl’da buluşmak gerekiyor. Bütünsel düşünmek, bütünsel hareket etmek gerekiyor. Yerel yönetimlerin, merkezi hükümetin, STK’ların, üniversitelerin koordineli bir şekilde çalışması gerekiyor. Tabi Antalya 4.0’ı halkın da öğrenmesi, benimsemesi, kendini hazırlaması şart. Zaten projenin sloganı da ‘Öğrenen ve öğreten Antalya.’
 
Bu çalışmanın sevindirici bir diğer yanı ise Türkiye’de ilk olması. ATSO’nun önderliğindeki proje, yine Başkan Çetin’in söylediğine göre daha şimdiden örnek alınmaya başlanmış bile. Türkiye’nin dünyaya vitrini olan bir kente de bu yakışırdı. Bugünden sonra yapılacak şey, Antalya 4.0’ı daha da detaylandırarak, ilgili kurum/kuruluşlarla koordine sağlayarak, yasal düzenlemeler yaparak en seri şekilde hayata geçirmek. Tarım ve turizm potansiyeliyle zaten dünyanın önde gelen kentlerinden biri olan Antalya’yı dünya kentleriyle bu anlamda da yarışabilecek seviyeye taşımak. 
 
Aklın yolu 4.0…

YORUMLAR

  • 0 Yorum