Reklam
Reklam
Yunus Erdoğan

Yunus Erdoğan

Yoldan otopark ücreti alamazsınız!

26 Kasım 2019 - 00:01

Danıştay, cadde ve sokakların ücretli otopark ilan edilerek kiraya verilmesini yargıya taşıyan Burdur Tüketicileri Koruma Derneği’ni haklı buldu. Danıştay 8’inci Dairesi, ‘yolların amacına uygun olarak kullanılmasını olumsuz yönde etkileyeceği’ gerekçesiyle düzenlemeyi iptal etti.
Yani Danıştay, özetle şunu dedi;  Yoldan otopark parası alamazsınız…
 
Danıştay’ın bu emsal teşkil edecek kararı hiç şüphe yok ki Antalya’yı da etkileyecek. Çünkü Antalya ülke genelinde otopark sorununu en fazla yaşayan kentlerden birisi.
 
TÜİK verilerine göre, bu yılın şubat ayı sonu itibarıyla kentte trafiğe kayıtlı taşıt sayısı 1 milyon 66 bin 685. Turizm kenti, araç sayısı bakımından İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra 4’üncü sırada yer alıyor. Araç yoğunluğunun böylesine üst seviyede olduğu bir kentte otopark sıkıntısı da haliyle had safhada. 
 
Yerel yönetimler imkanları doğrultusunda katlı otoparklarla bu sorunu aşmak istese de, nüfus ve araç sayısındaki hızlı artış sorunun çözümünü giderek zorlaştırıyor. Bunun için de yerel yönetim çözümü sokak aralarını ücretli otoparklara çevirmekte, cadde kenarlarını parkomatlarla donatmakta buluyor.
 
Antalya’da bilhassa kent merkezinde kalan sokakların tamamı neredeyse otopark. Derme çatma bir çevirme yapan, otopark tabelası asmış işine bakıyor. Bunlar belediyeden kiralanmış yerler mi yoksa bu işi Deli Dumrul misali kafalarına göre mi yapıyorlar doğrusu bilemiyorum. Ücretlerde bir standardın olmaması, her otoparkta farklı ücretlerin talep edilmesi, bunların çoğunun Deli Dumrul taifesinden olduğunu gösteriyor aslında. Merkezde işi olan, çaresiz bu yerlerden birine aracını parketmek ve istenen ücreti ödemek zorunda kalıyor. Ortada gayri yasal bir kazanç sözkonusu. Birileri haksız kazanç sağlıyor, yerel yönetimler de otopark sorunu nedeniyle buna göz yumuyor. 
 
Ancak öyle görülüyor ki, bu iş bundan sonra böyle yürümeyecek.
Çünkü Danıştay 8’inci Dairesi’nin aldığı karar çok açık. Belediyeler cadde kenarları ve sokak aralarında otopark ücreti alamaz. Ha diyelim ki yargıyı kimse takmadı ve almaya devam ediyorlar. Herhangi bir vatandaşın sözkonusu kararı emsal göstererek dava açması durumunda yerel yönetim bunu tazmin etmek durumunda kalacak.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum