Reklam
Reklam

Yılın basın fotoğraflarını seçecekler

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin (TFMD), 35 yıldır aralıksız olarak düzenlediği ‘Yılın Basın Fotoğrafları’ yarışmasının jüri üyeleri açıklandı

Yılın basın fotoğraflarını seçecekler

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin (TFMD), 35 yıldır aralıksız olarak düzenlediği ‘Yılın Basın Fotoğrafları’ yarışmasının jüri üyeleri açıklandı

Yılın basın fotoğraflarını seçecekler
14 Şubat 2020 - 16:22

Antalya’daki ASKA Lara Otel’de 26 Şubat-1 Mart tarihleri arasında yapılacak Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nın 2020 jüri toplantılarında Türkiye ve dünya basın fotoğrafının önemli isimleri bir araya geliyor. Yılın Basın Fotoğrafları jürisine bu yıl Yunanistan’dan 4 önemli isim konuk oluyor. Associated Press’in en önemli vizörlerinden Lefteris Pitarakis, Agence France Press’in, dünyaca tanınan kadın foto muhabirlerinden Louisa Gouliamaki ve Drone fotoğrafçılığında dünyanın en önde gelen isimleri arasında yer alan Instagram fenomeni Costas Spathis’in yanı sıra, Yunanistan Basın Fotoğrafçıları Birliği (EFE) Başkanı Christos Bonis de jüri üyeleri arasında bulunuyor. Yabancı konuklar Akdeniz Üniversitesi’nde de öğrencilerle buluşacak.
 
Saygın isimler jüride
Fotoğrafları, belgeselleri ve hayata geçirdiği uluslararası projeleri ile tüm dünyanın tanıdığı Coşkun Aral, Pulitzer ödüllü MuradSezer, Instagram’da 1,6 milyonu aşan takipçisi ile tüm dünyanın yakından tanıdığı fotomuhabiri Mustafa Seven, TFMD kurucu üyesi Dursun Gündoğdu, İHA Genel Yayın Koordinatörü İrfan Altıkardeş, EPA’dan Tolga Bozoğlu, Depo Photos Ajansı’nın kurucularından Tolga Adanalı, TFMD Başkanı ve Hürriyet Gazetesi Foto Muhabiri Rıza Özel’in yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan İlhan Demir ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına FüsunDemiray, Yılın Basın Fotoğrafları jürisine Türkiye’den konuk olan isimler arasında yer alıyor.
 
Dostluk köprüsü kurulacak
Türkiye’de aralıksız olarak devam eden en uzun süreli fotoğraf organizasyonu olan, Yılın Basın Fotoğrafları jüri toplantısının, yalnızca fotoğrafların değerlendirildiği bir etkinlik olmadığını dile getiren Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) Başkanı Rıza Özel şunları söyledi:“Yarışma jürisi için Antalya’ya gelen isimler, Akdeniz Üniversitesi’nde de söyleşi ve sunumlarla tecrübelerini gençlere aktaracak. Organizasyon sırasında TFMD ile Yunanistan Basın Fotoğrafçıları Birliği (EFE) işbirliği protokolü imzalanacak ve ortak projeler yürütülecek. Alanında saygın iki meslek örgütünün girişimi ile Türkiye ve Yunanistan arasında bir dostluk köprüsü kurulacak.  Mustafa Seven, Costas Spathis ve Coşkun Aral Instagram ve sosyal medyadaki güçlü isimlerin, Antalya’nın ve Türkiye’nin tanıtımı adına burada konuklarımız olmalarını önemsiyoruz. ‘Türkiye’nin Güzellikleri’, adına verilen ödüllerle ülke tanıtımına katkı sağlarken “Sıfır Atık Özel Ödülü” ile bu alandaki farkındalığa destek oluyoruz. Lise ve üniversite öğrencilerinin katılabildiği, ‘Ara Güler Özendirme Ödülü’ ile gençlerin fotoğrafa olan ilgisini ödüllendiriyoruz.”
 

 
 
İŞTE YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI 2020 JÜRİSİ
Yunanistan Basın Fotoğrafçıları Birliği (EFE) Başkanı Christos Bonis (Yunanistan), Drone fotoğrafçısı / Instagram Fenomeni Costas Spathis (Yunanistan), Foto Muhabiri Coşkun Aral, TFMD KurucuÜyesi Dursun Gündoğdu, Associated Press Türkiye Fotoğraf Editörü Lefteris Pitarakis, (Yunanistan), Agence France Press Foto Muhabiri Louisa Gouliamaki, (Yunanistan), İHA Genel Yayın Koordinatörü İrfan Altıkardeş, Reuters Türkiye Fotoğraf Editörü Murad Sezer, FotoMuhabiri / Instagram Mustafa Seven, European Pressphoto Agecy Türkiye Fotoğraf Editörü TolgaBozoğlu, Depo Photos YayınYönetmeni Tolga Adanalı, TFMD Başkanı ve Hürriyet Gazetesi Foto Muhabiri Rıza Özel. Türkiye Güzellikleri Konuk Jürisi Mehmet Akarca (Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı), Spor Toto Spor Fotoğrafları Konuk Jürisi İlhan Demir (Gençlik ve Spor Bakanlığı Basın Müşaviri), Doğa ve Çevre Fotoğrafları Konuk Jürisi Füsun Demiray (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına.)

Haber Merkezi

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum