Reklam
Reklam

Yörükler Derneği gazetecileri ağırladı

Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman ve yönetim kurulu, Antalya basını ile iftar sofrasında buluştu

Yörükler Derneği gazetecileri ağırladı

Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman ve yönetim kurulu, Antalya basını ile iftar sofrasında buluştu

Yörükler Derneği gazetecileri ağırladı
17 Mayıs 2019 - 14:47

Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman, dernek merkezinde gerçekleştirilen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Ramazan ayının birlik ve beraberlik ayı olduğunun altını çizerek, “Ramazan-ı Şerif ayının milletimize, İslam âlemine ve insanlığa barış, sevgi ve huzur getirmesini diliyorum” dedi. Bu yıl yapılacak olan festival hakkında da bilgiler veren Duman, yemeğe katılan basın mensuplarına teşekkür etti. İftar sonrasında Antalya İl Beyi Hamdi Sarıca beyliği bir yıl süreyle Bey Hatun sıfatını taşıyacak olan Sibel Gezen’e devredildi.

Ramazan ayının mutluluğu

Başı rahmet, ortası merhamet, sonu ise cehennemden azat olan mübarek Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını dileyen Duman, “Sosyal hayatta huzur, dayanışma ve kaynaşmanın yoğun olarak yaşandığı, şeytanların zincirlere vurulduğu, af, mağfiret ve bereket mevsimi Ramazan ayına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dini ve insani duyguların daha da yoğunlaştığı, maddi ve manevi sayısız güzelliklerin yaşandığı ve mükâfatlarının sınırsız olarak verildiği bu mübarek ayı iyi ve güzel davranışları artırarak en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekmektedir. Bu ayda insanlar tuttukları oruçlarla hem bedenlerinin şükrünü yapmış, hem de aç ve yoksulların halini daha iyi anlamış olurlar. Bu nedenle Ramazan paylaşma ve dayanışmaya vesile olan bir aydır. Bu mübarek ayın özellikle İslam coğrafyasında akan kanın ve gözyaşının durmasına, ülkemizdeki terör belasından kurtulmamıza vesile olmasını diliyorum. Bu vesileyle Ramazan ayının ülkemize ve İslam alemine hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hep birlikte ve omuz omuza

Bu yıl yapılacak festival hakkında bilgi veren Duman, “Bildiğiniz gibi Yörükler Derneği 1994 yılında kuruldu. O günden bu yana siz değerli basın mensuplarıyla hep birlikte ve omuz omuza olduk.  Dünden bugüne, bugünden de yarına bir Yörük yürüyüşünü hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Amacımız, atalarımızın bizlere bir kutsal emanet olarak bıraktıkları emanetleri ve kadimden gelen değerlerimizi yaşatmak, geliştirmek ve bu değerlerden gelecek nesillerimizin de istifade etmelerine zemin hazırlamaktı ve bu amaçlarımızdan hiç sapmadan, ülkemiz ve dünya gerçeklerine hep duyarlı olduk. Popüler kültür akımlarına, ekonomik baskılara, ülkemiz üzerindeki emperyalist iştahlara, sınırlarımızda yaşanan katliamlara karşı Türkiye’nin bir sancak, bir bayrak olarak ayakta kalışı Türk milletinin töreli bir millet, sağduyulu bir toplum olmasındandır” dedi.

26’ncı Uluslararası Yörük Toyu

“Yörükler Derneği,  günlük siyasi mülahazaların ve marjinal bakış açılarının dışında meselelere bakar ve bir bütünlük içerisinde derinlemesine analitik bir düşünsel yapı içerisinde olayları değerlendirir” diyen Duman, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yörükler Derneği’nin yaptığı her program temalıdır. Konjonktürel olayların dışında yaptığımız her faaliyet ve organizasyon bir öncekinin devamı niteliğindedir. Bugüne kadar paydaşımız Büyükşehir Belediyesiyle yaptığımız ulusal ve uluslararası Yörük Toyu,  konferanslar, paneller, sempozyumlar ve paydaşlarımız Kepez Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi, Döşemealtı Belediyesi, Akdeniz Üniversitesiyle birlikte yaptığımız ulusal ve uluslararası Yörük- Türkmen Çalıştayı ile yurtiçi ve yurtdışı soydaşlarımızla bir araya geldik, bir büyük kaynaşmayı milletimizle birlikte yaşadık. Bu sene 4’üncü çalıştayımızı bazı nedenlerden dolayı erteledik. Paydaşlarımızla görüşüp 4’üncü çalıştayımızı da 2020 Şubat ayında yapmayı planlıyoruz.  Bu sene Şubat ayında otellerde yer bulamadık, Mart seçimlerinden dolayı da tarihi erteledik. 19 Mayıs Pazar akşamı Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı anısına, Büyükşehir Belediyesinin Ramazan etkinliği kapsamında bir program yapacağız. Her yıl Mayıs ayının ilk haftası yaptığımız ve bu sene 26’ncısını yapacağımız “26’ncı Uluslararası Yörük Toyu’nu Eylül ayının üçüncü haftasına aldık. Bu sene de 20-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştireceğiz.”

FESTİVAL PROGRAMI

20 Eylül 2019 Cuma  14.00     Kepez / Dokuma Park  Resim, fotoğraf ve el sanatları sergisi

20 Eylül 2019 Cuma    18.00     GÖÇ YÜRÜYÜŞÜ

Toplanma Yeri: Kepez / Dokuma / Cumartesi Pazarı

Varış Yeri: Kepez / Dokuma Park

Yörük Ateşi Halk Oyunları Ekibi gösterisi,göç duası ve büyük göç yürüyüşü

20 Eylül 2019 Cuma  20.00  Kepez / Dokuma Park   THM Sanatçısı Neslihan Yılmaz Konseri

20 Eylül 2019 Cuma  21.30  Kepez / Dokuma Park   Azerbaycan Halk Sanatçısı Fergana Kasimova Konseri

21Eylül 2019 Cumartesi  14.00     Kepez / Dokuma Park   Yurtiçi Halk Oyunları Ekipleri Gösterileri

21 Eylül2019 Cumartesi 17.30     Kepez / Dokuma Park   Yurtdışı Halk Oyunları Ekipleri

21 Eylül2019 Cumartesi 20.30     Kepez / Dokuma Park   THM sanatçısı Çağlar Yağız Konseri

21 Eylül2019 Cumartesi 22.00     Kepez / Dokuma Park   Ahmet Coşkun’la Türkiye’yiz

22 Eylül2019 Pazar   10.00     Antalya/Düzlerçamı/Güver Uçurumu    Yurtiçi ve Yurtdışı Halk Oyunları Ekiplerinde dereceye giren ilk üç ekibin gösterileri ve ödül töreni

22 Eylül2019 Pazar           11.00     Antalya/Düzlerçamı/Güver Uçurumu    Halk Ozanları Atışması ( Aşık Kazanoğlu – Aşık Muhsin Yaralı )

22 Eylül2019 Pazar           12.00     Antalya/Düzlerçamı/Güver Uçurumu    Yemek

22 Eylül2019 Pazar           13.00     Antalya/Düzlerçamı/Güver Uçurumu    Resmi Açılış Töreni, Protokol Konuşmaları, Temsili Beylik Töreni

22 Eylül2019 Pazar           14.00     Antalya/Düzlerçamı/Güver Uçurumu    Geleneksel Atlı Spor ve Okçuluk Gösterileri

22 Eylül2019 Pazar           15.00     Antalya/Düzlerçamı/Güver Uçurumu    Otantik Halk Sanatçıları Ustalar ve Çıraklar Konseri

22 Eylül2019 Pazar           17.00     Antalya/Düzlerçamı/Güver Uçurumu    Ulusal sanatçı

Esra ALTUNKES

YORUMLAR

  • 0 Yorum