Reklam
Reklam

Zombi hapı diyalize mahkûm ediyor

Aile Hekimi Doktor Mehmet Ozan Uzkut: Böbreklerin zarar görmesi sebebiyle flakka; kullananları ömür boyu diyaliz cihazlarına mahkûm edebilir

Zombi hapı diyalize mahkûm ediyor

Aile Hekimi Doktor Mehmet Ozan Uzkut: Böbreklerin zarar görmesi sebebiyle flakka; kullananları ömür boyu diyaliz cihazlarına mahkûm edebilir

Zombi hapı diyalize mahkûm ediyor
17 Mart 2019 - 16:23

Ölümcül etkileri var

Aile Hekimi Doktor Mehmet Ozan Uzkut zombi hapı diye bilinen flakka hakkında konuştu: “Piyasada zombi hapı olarak bilinen flakka bağımlılarının videoları büyük yankı uyandırmıştı. El yapımı olarak da kimyasal olarak da üretilebilen bu uyuşturucu, kokaine benzer bir etki gösterir. Sentetik uyuşturucu olan ‘banyo tuzları’ gibi flakka da kokainden çok daha tehlikeli olma potansiyeline sahiptir. Dozunu kontrol etmek zordur ve ne kadar fazla tüketilirse o kadar ölümcüldür. Flakkanın davranış ve ruh hali değişiklikleri de dahil olmak üzere birçok kötü yan etkisi vardır. Çok az doz aşımında bile garip davranışlar, aşırı çırpınmalar, ani kas hareketleri, çılgın düşünceler, aşırı enerji ve güç, genellikle derin paranoya gibi yan etkiler ortaya çıkabiliyor.”

Diğer adı ‘çakıl’

“Kullanıcılar, filmlerdeki zombiler gibi hareket ettiklerinden ‘zombi hapı’ olarak da biliniyor. Kullanıcı deneyimlerine göre tipik bir paranoyaya sahip olunuyor. Söylenenlere göre flakka kullananlar, onları öldürmeye çalışan bir grup insan tarafından kovalandıklarını hissediyorlarmış. Bu yüzden çevrede bulunan ve yardım etmeye çalışan insanları veya polisleri kendileri için bir tehdit olarak görebiliyorlar. Bu gibi durumlarda kullanıcıyı dizginlemek ve yatıştırmak için birden fazla kişiye ihtiyaç duyuluyor. Flakka, beyaz ve pembe granülden oluşuyor. Bu yüzden de akvaryum çakılına benzetiliyor. Kötü bir kokuya sahip olan bu madde bazı yerlerde ‘çakıl’ adıyla da geçiyor.”

Ömür boyu diyalize mahkûm ediyor

“Bu madde, heyecanlı ‘delirium’ olarak bilinen bir duruma neden oluyor. Halüsinasyonlara, hiperstimülasyona (yumurtalıkların aşırı uyarılması) ve aşırı şiddet eylemlerine neden oluyor. Cinsel isteği ve performansı artırdığı içinde tercih edilebiliyor. Yüksek seviyede etkisi birkaç saat sürebiliyor. Paranoya etkisi ise birkaç ay devam edebiliyor. Böbreklerin zarar görmesi sebebiyle, kullananları ömür boyu diyaliz cihazlarına mahkûm edebilir. Türkiye’de ithal etmek, bulundurmak veya satmak yasaktır. Ama bazı ülkelerde hala yasal olarak bulundurulabiliyor. Yasaklı ülkeler Türkiye, Estonya, Fransa, Litvanya, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Finlandiya, Polonya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, İngiltere, İsveç, Macaristan, Norveç, İrlanda’dır.”

Şükrü AĞIRMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum