banner244

Acil Poliklinik!.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun acil vakalardan herhangi bir amaçla para alınamayacağını açıklamasının ardından hastane acilleri dolup taştı. Durumu acil olan olmayan tüm vatandaş, muayene ve tedavi ücreti ödememek için kendini acil servislere atıyor.

Özel hastanelerde uyanık
Katılım payı da denilen muayene ücreti ise 10 lira dolayında. Vatandaş, bu parayı ödememek için acil servise gelmeyi veya acil servisten sevk edilmeyi tercih ediyor. Öte yandan iddiaya göre acil tanımında netlik olmadığı, özel hastanelerin bunu kendi lehlerine yorumladığı, vatandaşı acilde bekletmeyerek polikliniklere sevk ettiği ve böylece yüksek muayene fark ücretleri aldığı da öne sürülüyor. Başbakanlığın acil hastalarla ilgili genelgesinde bulunan 'acil' tanımındaki karışıklık vatandaş ile özel hastaneleri de karşı karşıya getiriyor. Tek tük de olsa bazı hastaneler, gelen hastaya '24 saat içinde ölüm riskiniz yoksa acil değilsiniz. Poliklinik işlemi uygularız' diyor. Vatandaş ise '24 saat oturup, ölüp ölmeyeceğimizi mi bekleyeceğiz? Genelge uygulanmıyor' diye isyan ediyor. Özel ve devlet hastanelerinin acil servisleri ise akşam mesai bitiminden sonra dolup taşıyor. Durumu acil olan olmayan tüm vatandaş, muayene ücreti ödememek için kendini acil servislere atıyor. Hastanelerin acil servisleri, gündüze göre geceleri daha da yoğunlaştı.

Akdağ ne demişti
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kasım 2010'da yaptığı bir açıklamada vatandaşın bihaber olduğu bir uygulamadan bahsetti. Akdağ, sosyal güvenceli ve yeşil kartlıların özel hastanelerden yararlanabileceğini ve acil hastalardan ücret alınamayacağını açıkladı.
Akdağ, 'Bir defa her türlü acil hizmet için, Allah korusun yakınızı kalp krizi geçirdi, solunum sıkıntısı var, kaza geçirdi, çok yüksek ateşi var, havale geçirdi bir çocuk
Bir özel hastanenin aciline gittiniz ya da götürüldünüz
Böyle bir durumda sizden herhangi bir para talep edemez bir özel hastane. Böyle gittiniz ya da bir yakınızı götürdünüz, yoğun bakıma yatırıldınız. Orada iki üç gün yattınız. Aynı şekilde özel hastane sizden hiçbir şekilde para talep edemez. Bakın bu kesin
Bu uygulama uzun zamandır var ama vatandaş bunun farkında olmayabilir. Eğer acil bir hasta ise hizmet paralı değil. Acil hastalar ve yoğun bakım gerektirecek hastalar için geçerli bir uygulama. Bunun dışında bütün sözleşmeli özel hastanelerde kanser hastaları, kalp hastaları, yeni doğan bebekler, yanık hastaları gibi bir dizi hastalıklarda herhangi bir ücret alamaz özel hastaneler. Yani vatandaşı böyle bir korumaya almışız' demişti.

Nelerden ücret alınmıyor
Hiçbir şekilde ilave ücret alınamayacak sağlık hizmetleri şöyle: Acil servislerde sunulan sağlık hizmetleri ile acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri, yoğun bakım hizmetleri, yanık tedavisi hizmetleri, kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri), yenidoğana verilen sağlık hizmetleri, organ-doku ve hücre nakilleri, doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri, diyaliz tedavileri, kardiyovasküler cerrahi işlemleri. Ayrıca kurumla sözleşmeli resmi sağlık kurum ve kuruluşları tarafından sevk edilmeleri koşuluyla 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden ޞeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre şeref aylığı alan kişilerden, 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişilerden, harp malullüğü aylığı alanlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlardan ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden, ilave ücret alınamıyor.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a