banner153
banner230
banner203

Afiyet olsun israf olmasın

Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, Dünya Gıda Günü’nün bu yılki temasının ‘Göç, gıda güvenliği ve kırsal kalkınma arasındaki bağlantının önemi’ olarak belirlendiğini belirterek, “Afiyet olsun israf olmasın diyoruz” dedi. Gelişmekte olan ülkelerdeki yaklaşık 1 milyar insanın yokluk içinde yaşadığını belirten Özen, “Bu insanların yüzde 78’i, tarımın ve kırsal ekonominin temel itici güç olduğu kırsal alanlarda yaşamlarını sürdürmektedir. Kırsalda yaşayanların ve tarım çalışanlarının sosyal, kültürel, ekonomik haklarının ve temel yaşam gereksinimlerinin karşılanması için sosyal koruma programları önemli” diye konuştu.

Kırsal kalkınma

Özen, “Bu programlar içinde beceri ve mesleki eğitimler, destekler, krediler, hibeler gibi pek çok farklı alt başlık yer almaktadır. Biz de Bakanlık olarak büyük çoğunluğu kırsal alanlarda yaşayan ve tarım ile uğraşan üreticilerimizin refah ve gelir seviyelerini yükseltmek amacıyla onlara destek olmaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda Antalya’da tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulması amaçlarına hizmet eden 143 tarımsal tesis Bakanlığımızın hibe desteği ile hayata geçirilmiştir” dedi.

2 bin 500 kişiye istihdam

Bu tesisler için yaklaşık 38 milyon TL hibe ödemesi yapıldığını ve 2 bin 500 kişiye istihdam sağlandığını ifade eden Özen, “Antalya genelinde 2016 yılında 83 bin üreticiye tarımsal desteklemeler de dahil olmak üzere 170 milyon TL destekleme ödemesi gerçekleştirilmiştir” diye konuştu. Özen, Genç Çiftçi Projeleri kapsamında 2017 yılında, 234 proje başvurusu gerçekleştiğini ve projelerin devam etmekte olduğunu, 234 projenin tamamı için 7 milyon 20 bin lira hibe ödemesi yapılacağını söyledi. 2017 yılı Bireysel Sulama Desteklerinden de bahseden Özen, 3 kişiye 54 bin TL hibe desteği verildiğini açıkladı.

Umut ÖZEN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a