banner153
banner192
banner203

Alternatif festivale Antalya’dan öfke

Bu yıl 54’üncüsü yapılacak olan Antalya Uluslar arası Film Festivali’nde ‘ulusal film’ kategorisinin çıkarılmasıyla başlayan tartışmalar, bazı sanatçıların İstanbul’da alternatif bir festival yapma girişimiyle ivme kazandı. Antalya’daki festivalle aynı tarihlerde İstanbul’da bir ulusal film yarışması düzenleyeceklerini açıklayan sanatçılara Antalya’dan yoğun tepkiler yükseldi. Sözkonusu sanatçıların bu yöndeki açıklamalarını ‘ayıp’ olarak nitelendiren Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Davut Çetin, “Biz burada alternatif ulusal bir film festivali yapıyoruz’ hatta, -Altın portakalı İstanbul’a taşıdık- şeklindeki açıklamalar gerçekten çok ayıptır. Böyle yapmaları Antalya’nın ekonomisine zarar verir” dedi.

‘Bu yaklaşım bizi üzdü’

Antalya’nın 53 yıldır gerçekleştirdiği festivallerle, Türk film dünyası ile sanat ve kültür dünyasına katkı verdiğine işaret eden ATSO Başkanı Çetin, “Şimdi istenilen olmadı ‘biz burada film festivali yapıyoruz’ demeleri Antalya ile konuşmadan, tartışmadan bunu yapmaları bizleri çok üzdü. Ben de doğru mu yanlış mı diye düşünmedim. Belki doğrudur, belki yanlıştır ama bunun tartışılacak yeri Antalya’ydı. Hiç Antalya ile konuşup tartışmadan, özellikle aynı tarihe film festivali koymaları yanlış oldu” ifadesini kullandı.

‘Ekonomimize zarar verir’

Söz konusu festival girişiminin Antalya ekonomisi üzerinde olumsuz etkileri olacağını ifade eden Çetin şunları söyledi: “Festival yapıldığı zaman Antalya’nın otel doluluk oranından tutun, bütün Türkiye’nin gözünün burada olması, Antalya’nın tanıtımına katkı sağlanması ve şehirdeki esnafa katkı koymasına kadar çok önemli. Aynı tarihte Antalya film festivalin alternatifini İstanbul’da yapıyoruz demeleri ayıp olur. Bu bizim açımızdan kabul edilemez bir durumdur. Böyle yapmaları Antalya’nın ekonomisine zarar verir. Buyursunlar gelsinler, hem tartışalım, hem konuşalım.”

Alternatif festival yaklaşımına bir tepki de Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere’den geldi. 54. Antalya Film Festivali ile ilgili Serik Belek’te basın toplantısı düzenleyen Dere de tıpkı Çetin gibi bu durumu ‘ayıp’ olarak nitelendirdi ve “Alternatif olarak aynı tarihte sanatçıların düzenlemek istediği festival, 53 yıldır düzenlenen film festivaline karşı bir ayıptır. Biz o arkadaşları kınıyoruz. Bu festival Antalya’nındır. Hiç kimse alternatif olarak bu festivali kullanamaz, kullandırmayız” dedi.

Esnaf olarak destekliyoruz

Dünyada birçok sanatsever tarafından şehri bilinir hale getiren Antalya Film Festivali’nin kentin en büyük marka değerlerinden birisi olduğunu ifade eden AESOB Başkanı Dere şunları söyledi: “53 yıllık köklü geçmişi, sahnesinde ağırlamış olduğu değerli isimler ve bir o kadar da kaliteli projeleri ile Antalya Film Festivalimizin dünya genelinde hak ettiği yere yükselmesi için atılan her adımı Antalya esnafı olarak destekliyoruz. Dünya markası Antalya’mızda, Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel’in sinema sektörü için hayata geçirmek istediği projeler aşikardır. Boğaçayı'nda film platosu ve sinema vadisi bu projelerin başında gelmektedir. Dünya genelinde 8 şehrin bulunduğu UNESCO Yaratıcı Film Şehir Ağı’nın bu yılki başvurularında yer alan Antalya’mızda tanıtım ve işbirliği adına birçok gelişme kaydedilmektedir.”

Festivalle gurur duyuyoruz

“Uluslararası alanda yapılacak festivalimizin en önemli amacı Antalya'yı küresel sinema endüstrisinin merkezlerinden biri haline getirmektir. Ulusal yarışmanın kaldırılması ile festivalimiz güçlenecek, Antalya'nın dünyaya açılımı sağlanmış olacaktır. Antalya’nın küreselleşme ve ilerleme adımlarına karşı çıkmak adına önemsiz, itibarsız, mizah unsurları barındıran girişimler, film festivalimizin mazisine karşı olumsuz bir gelişmedir. Bu girişimleri Antalya esnafı olarak kınıyoruz.”
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20