banner153
banner192
banner203

Antalya’ya 5 yılda geldiler

İzmir'de oturan yelken eğitmeni 61 yaşındaki Ahmet Nazım Davran, yelkenli tekneyle yarı dünya turuna çıkmak için 2012 yılında Kanada'ya gitti. 13 yaşından beri yelken sporuyla uğraşan Davran, burada okyanus yolculuğu için uygun tekne aramaya başladı. Uzun bir arayışın ardından yolculuk için istediği özelliklere sahip 'Storm Bird' isimli tekneyi satın alan Davran, buradan deniz yoluyla ABD'ye gitti. Yolculuk için tekneyi hazırlayan Davran'a yolculuk boyunca eşlik edecek arkadaşı Gazi Üniversitesi'nden emekli profesör uluslararası ilişkiler uzmanı 55 yaşındaki Burcu Bostanoğlu da katıldı.

Yarım dünya turu

Yelkenler başta olmak üzere birçok değişiklik yapan ikili, yolculuk için tüm hazırlıkların tamamlandığına kanaat getirdikten sonra belirledikleri rota dahilinde San Fransisco'dan Ekim 2012'de okyanusa açıldı. 12.5 metre uzunluğundaki tekneyle ilk olarak Hawaii'ye giden ikili, burada irili ufaklı 8 adanın tamamını ziyaret ederek 7 ay geçirdi. Ardından Marshall Adaları grubuna geçen ikili, burada 1.5 ay kaldı. Mikronezya Adaları'na geçen ikili, Palau Adaları'na geçti. Burada teknenin bakımını da yapan macerasever ikili Filipinler'e yelken açtı. Tekne kaptanı Ahmet Davran, macera dolu yolculukları boyunca 15 bin deniz mili yol aldıklarını söyledi. Yolculuk boyunca zaman zaman sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden Davran, Filipinler'e giderken motorun arıza yaptığını, bu nedenle Davao Limanı'nda 10 ay kalmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Tamirat bittikten sonra Borneo'nun kuzey batısından Malezya'yı takip ederek Singapur'a ulaştıklarına değinen Ahmet Davran, “Malakka Boğazı'nı geçtik. Malezya'nın Langkawi Adası'ndan sonra Mart 2017'de Burcu'nun annesinin rahatsızlandığı haberini aldık. Yola tek başıma devam ederek Sri Lanka, Maldivler, Yemen- Sokotra Adası, Aden Körfezi, Kızıldeniz, Eritre, Sudan, Suakin Limanı üzerinden Mısır'ın Pord Galip, Hurgada Limanı, Süveyş Limanı, Süveyş Kanalı, İsmailiye ve Port Said kentinden geçerek Akdeniz'e açıldım” dedi. Akdeniz'deki yolcuğunun 3.5 gün sürdüğünü belirten Ahmet Nazım Davran, 26 Mayıs'ta Antalya'nın Finike Limanı'na demir attığını söyledi. Finike Limanı'nda yolculuk arkadaşı Burcu Bostanoğlu tarafından karşılanan Davran, “5 yıl süren yolculuk boyunca tekneyi çok iyi tanıdım. Tekneyi tek başıma idare edebilecek duruma geldim. Tekneyle bütünleşmek ayrı bir sanat ve beceri” diye konuştu.

Karadan daha ekonomik

Burcu Bostanoğlu ise seyir rotası hakkında bilgi verdi. Hawaii, Mikronezya ve Marshall Adaları'na gittiklerini aktaran Bostanoğlu, yarım dünya turunun seyir masraflarını da emeklilik parasıyla karşıladıklarını söyledi. Yolculuğun aylık masrafının 1500 dolar civarında olduğunu kaydeden Bostanoğlu, “5 yıllık seyrin maliyeti karada yaşamaktan çok daha ucuz. Dışarıdan düşünüldüğü gibi lüks bir hayat tarzı gerektirmiyor. Sade ve basit yaşamak durumunda olduğunuz için daha ekonomik olabiliyor. Sadece teknik arızalar ya da bakım fazla tutabiliyor” dedi.

DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner212