banner153
banner192
banner203

Aşırı sıcaklar cinselliğe zarar

Yoğun sıcaklar psikolojimizi altüst ediyor. Psikologlara göre sıcak hava; stres, huzursuzluk, sinirlilik, uyku sorunları, iştahsızlık gibi sorunların yanı sıra cinsel istekte de azalmaya yol açıyor

 

Yoğun iş temposu ve rutin hayat koşuşturması gibi faktörlerle oluşan stres, bunaltıcı sıcaklar ve yüksek nem ile birlikte etkisini artırıyor. ‘Termal stres’ olarak adlandırılan bu durum, yaz aylarında insan psikolojisi üzerinde önemli değişimlere neden oluyor. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Özel Antalya Likya Hastanesi’nden Psikolog Başak İnan, sıcak havanın insan üzerindeki psikolojik etkisinin büyük oranda olduğuna dikkat çekerek, “Konuyla ilgili yapılan çok fazla araştırma olmamasına rağmen sosyal gözlem ve klinik izlem ile karşılaşılan psikolojik durumlar; tahammülsüzlük, stres, sinirlilik, huzursuzluk, uyku problemleri, iştahta artma ya da azalma, cinsel istekte azalma, çalışmak istememe, özgüven problemleri, alkol veya sigara kullanımında artış şeklinde görülebilmekte” dedi.

 

‘Terleme’ sorunu

Detaylı incelendiğinde yoğun sıcaklığın ikili ilişkileri ‘terleme problemi’ olarak etkilediğini de vurgulayan İnan, “Terleyen kişide rahatsızlık hissi, kötü kokma korkusu ile gerginlik, partnerinden ve sosyal ortamdan uzaklaşma olabilir. Bunun yanı sıra yeterli ve konforlu uyku uyuyamama bir sonraki günü dahi etkileyebildiğinden, sıcaklığa bağlı psikolojik durumları zincir haline getirebiliyor. Zihinsel yorgunluk, beden yorgunluğu, bıkkınlık, konsantrasyon eksikliği buna eşlik eden tablolardır” diye konuştu.  

 

Psikolog önerileri

Psikolog İnan’a göre bu tabloyu oluşturan durumları tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da kendini koruma ve uzman desteği ile etkilerini azaltmak mümkün. İnan bu konuda ise şu önerilerde bulundu; “Aşırı sıcaklarda bol bol su içip günde en az bir saati, sakin dinlenme ortamı yaratarak geçirmek gerginlik ve stresten uzak tutabilir. Vücudun dinlenebilmesi ve uykudan en yüksek verimi alabilmesi için, yükselen beden ısısını azaltmaya çalışmalıdır. Bu anlamda yatmadan önce alınacak bir duş ve uyku öncesi aşırı efor sarf etmekten kaçınmak faydalı olacaktır. Uyku için ışık almayan bir oda tercih etmek, yatmadan önce atıştırmamak ve akşam yemeklerinde hafif yiyecekler yemek de yaz sıcaklarının neden olduğu uyku sorunlarını giderme konusunda fayda sağlayacaktır.”

 HABER:Yunus ERDOĞAN
Foto:DHA


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20