banner153
banner230
banner203

AVM bölünmesi
Büyükşehir Meclisi'nde esnaf, AK Partili Bulut'un ortaklığı olduğu öne sürülen AVM'nin kent merkezinde yapılmasına onay verilmesine isyan etti. AK Parti'den 2 üye ve MHP'nin ret oyuna rağmen AVM yapımı oy çokluğu ile geçti. Bulut, oy kullanmadı!

Dün (11 Mart) gerçekleştirilen Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Mart 2011 oturumuna, 'kent merkezinde AVM yapılmayacak' sözü verilmesine rağmen 1E1 Marketleri'ne ait olduğu iddia edilen Kepez ilçesi Varsak bölgesindeki AVM için yapılan imar planı değişikliği damgasını vurdu. Meclisi 1E1 AVM yetkilileri de izledi. Geçtiğimiz ay ki meclise de gelen madde, AESOB Başkanı ve esnaf temsilcilerinin meclise gelmesiyle geri çekilmişti. Esnafın önceki günkü 'AVM istemiyoruz' açıklamasına rağmen AVM yapımı için plan tadilatı onaylanınca esnaf 'haklı' bir tepki gösterdi. Meclis oturumunu izleyen esnaf odası başkanları Kepez ilçesi O25A-10A imar paftasında yer alan 26 bin 709 ada 1 parsel ve 26 bin 710 ada 1 parsellere ilişkin 1/5 bin ölçekli nazım imar planı değişikliği ile ilgili İmar ve ޞehircilik Dairesi Başkanlığı yazısı ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunun oy çokluğu ile kabul edilmesine çok öfkelendi. AK Parti'den Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi olan AESOB yöneticisi Adlıhan Dere ile üye İsmail Tosun bitişiklerinde oturan Cihan Bulut'un ortağı olduğunu öne sürdüğü Varsak'taki AVM yeri için ret oyu verdi. Cihan Bulut, kendi ticari işletmesi ile ilgili maddenin görüşülmesi ve oylanması sırasında salondan dışarı çıktı. MHP'li üyeler de AVM yapımına ret verdi. AK Partili üyelerden 2'sinin oy kullanırken ret vermesi ve partinin meclis grubunda bölünmesi ise dikkat çekti.

Derneğe 20 yıllık kıyak
MHP Grup Sözcüsü Mustafa Reşat Oktay, 'Alan, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne aittir. Partilerin seçim beyannamelerinde AVM'lerin kent dışına çıkarılması yer alıyor ama bu partiler şimdi AVM'lerin yapımına onay veriyorlar. Alış-veriş merkezleri (AVM) değil alış veriş caddeleri (AVC) olmalıdır' dedi. Deniz Filiz'in başkanlık ettiği, İsa Yıldırım, Mustafa Akaydın'ın katılmadığı mecliste Engelli Bireyler Derneği ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan Döşemealtı'ndaki Engelli Merkezi'nin işletilmesine yönelik 3 yıllık protokolün 20 yıl daha uzatılmasına ise AK Parti'den tepki geldi. Talep, komisyona gönderildi. Derneğin yönetiminde belediyenin taşeron şirketi Pey-Art'ın sahibi, CHP'li meclis üyeleri ve başkanın eşi Günseli Akaydın dahil daha bir çok isim yer alıyor! Bu dernek ile ilgili basında merkezin Almanlar ile birlikte ticari anlamda işletilmesiyle ilgili bir çok iddia yer almıştı. Güneşevi Projesi inşaatı bile bitmeden güneşevinin içindeki çay bahçesinin kiraya verilmesi için belediyenin AN firmasına yetki verilmesinin istenmesi de tepki konusu oldu. Kaleiçi'ne Tophane'den inilmesi için yapılacak asansör de tepki çeken konular arasında yer aldı. Bazı üyeler, asansörün Muratpaşa Belediyesi Manavoğlu Parkı'nda olduğu gibi gizli bir şekilde yapılmasını istedi. Aksi takdirde çok çirkin metal ve camdan bir görüntü oluşacağını savundu. MHP grubu 'Yatırım düşmanı değiliz. Yatırımın yapılma yöntemine, yerine ve şekline karşıyız' diyerek ret olu verdi. Asansör yapımı oy çokluğu ile geçti.

TOKİ bizimle dalga geçti
Balıkçı Barınağı ile ilgili planlara askı süresinde yapılan itirazlar nedeniyle barınağa ait 1/1000'lik planlar incelenmek ve detaylandırılmak üzere geri çekildi. Konyaaltı'nda sağlık kurumu olan alanda arkad (sıra sıra dizilmiş kemerlerden oluşma yapı) ile ilgili emsal artışı olabileceği iddiası tartışma yarattı. 448 konut, bir okul ve bir caminin bulunduğu Döşemealtı Çıplaklı'daki TOKİ evlerinin trafo sorunu da mecliste çözüldü. Okulların ikinci döneminin başına kadar 200 kadar öğrenci soğukta ders yapıyor, aileler karanlıkta yaşıyordu. Belediyenin çabasıyla bu evlere, trafo sorunu bir yıldır çözülemediğinden şantiye elektriği verilebilmişti. CHP'li üyeler, 'TOKİ planlama ilkelerine uymuyor. Plan tadilatlarında dayatmacı. Boşu boşuna aylardır halk mağdur oldu. Trafonun yola 5 metre olması gerektiğini söyleyen TOKİ, kendi kararlarına aykırı davranıp yola sıfır trafo yapıyor. Trafo yeri TOKİ tarafından plana işlenmiş zaten. TOKİ adeta bizimle dalga geçti. Belediye olarak gol yedik' diye öfkelendi. AK Partili üyeler ise 'Büyükşehir gol yiyorsa ya kalecinin ya da kaptanın acemiliğindendir' yorumunda bulundu. MHP'liler ise bundan sonra alt kademe belediyelerden trafo yeri ile ilgili madde geldiğinde trafolar için çekme mesafesi istenmesini talep etti. Nihai olarak madde karar verilmesine yer olmadığı görüşüne varılmasına rağmen oy birliği ile kabul edildi. Mecliste 27 ile 44'üncü arasındaki maddeler ile 10 önerge komisyonlara gönderildi. Meclis hafta içi tekrar toplanacak.

ޞükrü AĞIRMAN
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a