banner153
banner230
banner203

Başkan Çetin: Yerel  basın desteklenmeli

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Ekim ayı Olağan Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, kent, ekonomi ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yerel basına destek verilmesi konusu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çetin, “Yerel basınımızda Hükümetten çeşitli destek talepleri gündeme gelmiştir. Yerel basın, kent kültürünün, kent kimliğinin vazgeçilmez unsurudur. Bağımsız gazeteciliği, bağımsız, tarafsız yerel medyacılığı güçlendirecek bir destek sistemi olmalıdır” diye konuştu.

Bir yıl önceki meclis toplantısında yaşanılan patlamanın yıl dönümü ile ilgili konuşan Çetin,”Bina onarımı aylar sürdü, güvenlikli otopark ve giriş kapısını da yakın zamanda bitirdik. Halen o olayın mahkemesi devam ediyor. Saldırının yıldönümünde ülkemizin birliğine kasteden hain terör örgütlerini ve destekçilerini şiddetle kınıyorum. Yaptıkları yanlarına kâr kalmamıştır, kalmayacaktır. Bu vesileyle Türkiye içinde ve dışında terörle mücadele eden asker ve polislerimize teşekkür ediyor, şehit düşen vatan evlatlarına Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.  Antalya milletvekili Deniz Baykal’a geçmiş olsun dileklerini ileten Çetin, “Sayın Baykal, 1973'den bu yana Antalya milletvekilliği yapmıştır. Maliye bakanlığı, Enerji bakanlığı, Dışişleri bakanlığı, Başbakan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Türk siyasetinde önemli bir neslin son temsilcilerindendir. Kendilerine acil şifalar diliyoruz” dedi.

Şenliğe dönüştürelim


Cumhuriyet Bayramı için Ekim ayının 27’sinde konser düzenleyeceklerini ifade eden Çetin, “Kaleiçi evimizde konser düzenliyoruz. 29’u bayram gününde de geleneksel yelken yarışımız var. Antalya’da 28 ve 29 Ekim tarihlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda iki gün üst üste iki kutlama yapılacaktır. Aslında her kurum kendi kutlama programını yapıyor, biz de oda olarak kendi etkinliklerimizi yapıyoruz. Her kutlama bir zenginliktir, her kutlama değerlidir, saygı duyuyorum. Bununla birlikte bütün kurumlar olarak ortak bir program yapmamız gerektiğine inanıyorum. Cumhuriyet Bayramı milletimizin en büyük bayramıdır, millet olarak böyle bir günde beraber olmalıyız. Cumhuriyet bayramı kayıtsız, şartsız bir birleşme günü olmalıdır. Bu kutlamaları bir hafta süren Cumhuriyet şenliklerine dönüştürelim. Her kurum görev alsın, Antalya Cumhuriyet Bayramı Şenliği yapalım, yeni bir gelenek başlatalım” dedi.

Sanatın zenginliği


Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle yelken yarışı ve Kaleiçi konseri etkinliği dışında Antalya Kültür Sanat sergilerini de ücretsiz yaptıklarını aktaran Çetin, “Antalya Kültür Sanat sergisinde Abidin Dino, Fikret Mualla, Avni Arbaş, Nejad Devrim, Selim Turan gibi Türk resim tarihinin dev isimleri yer alıyor. Bu sergi Galeri Nev, Mustafa Taviloğlu gibi koleksiyon sahiplerinin katkılarıyla oluşan bir seçkidir. Antalya’da bugüne kadar yapılmış en önemli sergilerden birisidir. Soyut resimleri anlamak, yorumlamak kolay değildir. Şimdi sizinle sergideki bir resmin fotoğrafını paylaşacağım. Sergiyi gezdiğimiz sırada bazılarımız bu resme bakıp geçtik, fakat iki hat sanatçımız Allah ismi yazıldığını söylediler. Abidin Dino’nun böyle bir niyeti ve yönü var mıdır, bilmiyoruz. Soyut sanatta herkesin gördüğü farklı olabilir, sanatın zenginliği de budur” şeklinde konuştu. ‘Sanat gelişmedikçe, millet olarak resime, heykele önem vermedikçe sanayide, turizmde, ticarette de gelişemeyiz’ diyen Çetin,  “Maalesef genç nesiller Türkiye’nin sanat mirasını ve klasik sanatçılarını tanımıyorlar. Oysa bir milleti millet yapan sanatçılardır. Hatta bazen üzücü olaylar da yaşanıyor. Bir ilimizde kitap fuarında bir yazar, İstanbul'da bir sergiye katılanlar taciz edildi. Sanata, sanatçılara, yazarlara en yüksek önemi vermek zorundayız. Bir ülkenin tarihinden mimarları, şairleri, bestecileri, romancıları çıkardığınızda geriye bir şey kalmaz.  Antalya’da bütün aileler çocuklarına kültür ve sanatımızın değerlerini tanıtmalıdır” ifadelerini kullandı.

Rusya’ya domates ihracatı
Başkan Çetin, Rusya’ya domates ihracatında sorunlarının devam ettiğini belirterek, Rusya hükümetinin 50 bin ton domates alacağını açıkladığını ve ayrıca ürün alımında 4 şirkete yetki verdiğini hatırlattı. Hükümetin bu kısıtlamanın kaldırılması için çaba harcadığını ifade eden Çetin, “Fakat Rusya’da Türkiye’ye et satmak gibi başka tavizler istiyor. Ben aylar önce bu konuda uyarı yapmıştım. Avrupa ülkeleri nasıl sebze ve meyvede kendi üretimini destekliyorsa Rusya da aynısını yapmaya başlamıştır. Yine de şu veriye dikkat edelim. Bu yıl Rusya yasağına rağmen domates ihracatımız iyi bir artış göstermiştir. Eğer bu trend devam ederse fazla sorun yaşamayız. Dolayısıyla Rusya pazarı konusunda konuşurken daha dikkatli olmalıyız. Biz sebze ve meyvemizin kalitesini, doğal tadını artırmaya bakalım. Raf ömrü için kaliteyi feda etmeyelim” dedi.


 

Esra ALTUNKES 

 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a