banner244

Belediye-İş'ten protesto

Belediye-İş Sendikası Antalya ޞube Başkanı Murat Barış ve sendikaya bağlı işçiler bir araya gelerek Hükümetin Torba Kanun Tasarısı'nı protesto etti

Olumsuz tasarı
Barış, torba tasarıda norm kadro ve ihtiyaç fazlası belediye işçilerin durumunu düzenleyen maddenin TBMM plan ve bütçe komisyonu'ndan geçtiğini ancak komisyonda yapılan düzenlemelerin belediye işçileri açısından tasarının ilk halinden daha da olumsuz olduğuna dikkat çekti.

Sendikanın talebi
Barış, komisyonda görüşülen maddeyle ilgili olarak, 'Kamuoyunda Torba Tasan olarak adlandırılan, bazı kanunlarda değişiklik öngören tasarının, il özel idaresi ve belediyelerdeki norm kadro ve ihtiyaç fazlası işçilerin, Karayolları Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü, taşra teşkilatlarına aktarılmalarını öngören maddesi 06 Ocak 2011'de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmüştür. Sendikamız tasarı gündeme geldiğinden bugüne kadar Türk-İş başta olmak üzere, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Meclis'te grubu bulunan tüm siyasi partilerle yaptığı görüşmelerde, tasarının ilgili maddesine ilişkin işçilerin, rızalarının alınması olduğu ısrarla belirtmiştir. Sendikamızın bu talebi, tamamen hukuki ve insani gerekçelere dayanmaktadır' dedi.

Zorunlu sürgün
Barış, maddenin Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen haline göre açıklamasını yaparak, 'İl özel idarelerinde sürekli işçi kadrolarında çalışan ihtiyaç fazlası işçiler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatı yerine, yapılan pazarlıklarla Karayolları Genel Müdürlüğü'nün taşra teşkilatına aktarılmaktadır. Komisyonda maddeye eklenen işçinin de muvafakatinin olması halinde ifadesi işçiyi, kamuoyunu yanlış yönlendirerek olası tepkilerini engellemek amacını taşımaktadır. Yapılan düzenleme Türk-İş'in başkan ve bazı yöneticilerinin Hükümet yetkilileri ile yaptığı pazarlıkların ve ince hesapların sonucudur. Bu pazarlıkları yürütenler Genel Hizmetler İşkolunda çalışan 174 bin belediye emekçisinin zorunlu sürgüne mahkûm edilmesine elbirliği ile onay vermişlerdir' şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a