banner244
banner203

Beş parasız Türkiye turu

Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren gazeteci ve fotoğrafçı Hasan Söylemez, 11 Temmuz 2010'da cüzdanındaki banka kartlarını kırıp, son parasını da çocuklara dağıtarak, yanına hiç para almadan Türkiye'nin sınır bölgelerini bisikletle gezmek üzere İstanbul'dan yola çıktı. Hasan Söylemez 7.5 ayda 9 bin kilometre pedal çevirerek sırasıyla Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgelerini gezdi ve Balıkesir'in Edremit ilçesine ulaştı.

Yol hikayeleri
Yolculuk bitene kadar parayı kendi hayatından çıkaracak olan Söylemez, gittiği her bölgenin kültürel değerlerini, çeşitliliğini, insanlarını ve yaşam tarzlarını hem turist, hem gazeteci, hem fotoğrafçı hem de o hayatı yaşayan sıradan bir insanın gözüyle fotoğraflıyor. Çektiği fotoğraflar ve yazdığı yol hikayeleriyle Anadolu insanını farklı bir bakış açısıyla belgeleyerek dünyaya tanıtıyor. Yola parasız çıkmasının amacını ise insanları daha yakından tanıyıp anlayabilmek ve daha iyi bir iletişim kurabilmek için onlara her anlamda ihtiyacının olması gerektiği şeklinde açıklıyor.

Sergisinin geliri TEMA Vakfı'na
Hasan Söylemez, Akdeniz ve Ege bölgeleri dahil olmak üzere, geçtiği dört bölgeden çektiği fotoğraflarla Antalya ve İzmir'de karma sergiler düzenliyor. Akdeniz ve Ege bölgelerindeki orman yangınlarına dikkat çekmek amacıyla düzenleyeceği bu sergilerin gelirlerini ise yeniden ağaç dikimi yapılması için TEMA'ya bağışlıyor. Doğayı seven ve koruyan bu projenin temel amaçlarından biri de mutluluk ve paylaşımdır. Hasan Söylemez paylaşımlarıyla doğayı koruyup insanları mutlu edebiliyorsa, amacına adım adım ulaşıyor demektir
Söylemez'in yol hikayeleri ve fotoğrafları www.hasansoylemez.com'dan da takip edilebilir.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a