banner244
banner203

Bir avuç dolar

Toplu ulaşım da para yerine kullanılan Halkkart'ın isim hakkı için başvuruda bulunan Marka Vekili Hasan Erol, eğer tescil belgesini alırsa 1 milyon doları verene isim hakkını satacağını ve Büyükşehir'e dava açacağını öne sürdü.

2009 yılında başvurdu
Antalyalılara verdiği sözü tutan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın getirdiği Halkkart sisteminde isim hakkı savaşı yaşanıyor. Halkkart'tan önce sistem olan Antkart'ta kartların üzerinde Antkart yazıyordu. Ama Halkkart kartlarının üzerinde kart ihalesini alan A-Kent firmasının ismi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin logo ile ismi yer alıyor. Halkkart isminin isim hakkını almak üzere Türk Patent Enstitüsü'ne 17 Ağustos 2009 tarihinde başvuruda bulunan Marka Vekili Hasan Erol, 556 sayılı Markaların Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname'nin 39'uncu maddesine göre isim hakkını alırsa Büyükşehir Belediyesi'ne tazminat davası açacak. Erol, isim hakkını alırsa 1 milyon dolar verene isim hakkını satacak.

Halk Bankası da sırada
Toplu ulaşımda kullanılan tam, indirimli, yetkili kategorilerindeki kartların üzerinde Halkkart isminin yazılı olmamasına dikkat çeken Marka Vekili Hasan Erol, 'Bu konu ile ilgili Türk Patent Enstitüsü'nün incelemesi sürüyor. Ben ismin taşımacılıkta kullanım hakkını alabilmek için itiraz ettim. Halk Bankası da Halkcard isimli kredi kartlarının mevcutta piyasada olması nedeniyle 22 Kasım 2010 tarihinde itirazda bulundu. Onlar da manyetik ve optik taşıyıcılar sınıfından marka hakkını almaya uğraşıyor. Halkkart ismi Halkcard kredi kartını çağrıştırdığından bu anlamda kullanım hakkı onlara ait olacak' diye konuştu.

Enstitü onaylıyor
Avrupa'da ve ABD'de markanın korunmasına yönelik düzenlemeler olduğuna dikkat çeken ve Türkiye'de de marka ihlalleri olduğunu söyleyen Erol, 'Markaların tescil belgesi ile korunma altına alınması günümüzde zorunlu hale gelmiştir. Bir ismin kullanımı için Türk Patent Enstitüsü'ne başvuruda bulunmak gerekir. Marka kullanım hakkının ihlal edilmesi halinde 1-4 yıl hapis, 15 bin 570 ve 51 bin 150 lira, bir yıldan az olmamak kaydıyla işyerinin kapatılması ve bir süre kadar ticaretten men cezaları uygulanmaktadır' diye konuştu.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a