banner153
banner230
banner203

Bu sesi duyun
Kanal Kapalı Pazarı'nın 200 kadar pazarcı esnafı, Kepez Belediyesi'nin pazarın açılış günlerini 3 kez değiştirmesine isyan etti. Keyfi muamele yapıldığını söyleyen esnaf, 'Pazarcı şamaroğlanı değildir. Sorun çözülene değin tezgah açamayız. Açarsak ceza yeriz' dedi

Pazarcının başı yandı
Kepez Belediye Eski Başkanı Erdal Öner ile Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz arasında 4 Mart 2008 tarihinde Pazar yeri yapım protokolü imzalandı. Bu protokole göre Kepez ilçesinde bulunan Erenköy Mahallesi'nde Ahmet Vefik Paşa Caddesi'ndeki Cumartesi Pazarı ile hemen yakınındaki Kanal Mahallesi'nde kurulan Salı Pazarı isimli semt pazarlarının kapatılmasına karar verildi. Bunların yerine imar planında belediye tarafından pazar yeri olarak belirlenen alanda Kanal Mahallesi'nde 'Alaaddin Keykubat İlköğretim Okulu' yanında DSİ karşısında haftada bir gün çalışan kapalı pazar yapılmasına karar verildi. Bu pazarın yapımı bittiğinde ise encümen tarafından pazarın Salı günleri işletilmesi kararı alındı. Bu sırada Semt Pazarcılar Odası da üyelerinden Kepez Belediyesi Salı pazarı kurulması onaylı meslek faaliyet belgesi topladı. S.S. Kanal Pazarcılar Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi kuruldu. Pazarda esnaflık yapacak üyeler, pazarı yapacak bu kooperatife para yatırdı. Bu sırada kooperatif, pazarın inşasının yapımını tamamladı. 21 Nisan 2009 günü Kanal Salı Pazarı, 4 gün sonra da Erenköy Cumartesi Pazarı son kez sokaklarda kuruldu. Vatandaş ve esnafın yağmurdan çamurdan korunarak alış veriş ve satış yapacağı pazar hazır hale getirildi.

Esnaf şok oldu
17 Nisan 2009 günü toplanan Kepez Belediyesi Encümeni, bu sokak pazarlarının kapatılmasına ve yapımı tamamlanan Kanal Kapalı Pazarı'nın 28 Nisan 2009 gününden itibaren her Salı günü hizmet vermesine 389 sayılı evrakıyla karar verdi. Kararı encümen başkan vekili Serhat Demir ve üyeler birlikte aldı. Vatandaş ve esnaf halinden memnun şekilde çalışırken olanlar oldu. Kepez Belediye Encümeni, bir yıl 4 ay sonra yani 19 Ağustos 2010'da yeni bir karar aldı. Kanal Mahalle Muhtarı Emin Küçükkara'nın kaymakamlığa bir dilekçe verdiği, pazarın karşısında ilköğretim okulu bulunduğu, pazarın hafta içi açılması nedeniyle eğitimin ve öğretimin engellendiği, öğrenci servis araçlarının herhangi bir kazaya sebebiyet verebileceği, esnafın satışlarını düşürdüğü öne sürüldü. Encümen muhtarın, vatandaşın talepleri olduğu ve ilçe emniyetinden pazarın okula yakınlığından dolayı can, mal ve trafik güvenliği açısından sakıncalı olduğuna dair yazıyı gerekçe göstererek Kanal Kapalı Pazarı'nın Pazar günleri kurulmasına karar verdi. Böylece pazarın çalışma günü ikinci kez aynı encümen üyeleri ve encümen başkan vekili Serhat Demir tarafından değiştirildi. Ancak Pazar günü başka Pazar pazarlarında tezgah açan esnaf bu kez zor duruma düştü. Semt Pazarcılar Odası 19 Ağustos 2010 tarihli 1104 sayılı pazarın çalışma gününü değiştiren encümen kararını yargıya taşıdı. İvedi olarak yürütmenin durdurulmasını istedi.

3'nü kez değiştirildi
Edinilen bilgiye göre Antalya 2.İdare Mahkemesi pazarcıların talebi üzerine yürütmeyi durdurdu. Ancak dava sürerken Kepez Belediye bu karara itiraz etti. Aynı mahkeme bu kez ikinci kez bir karar verdi. Yürütmeyi durduran mahkeme, bu kez yürütmeyi durdurma kararını belediyenin talebi ve itirazı üzerine kaldırdı. Yürütmenin durdurulmasına yapılan belediyenin itirazı kabul edildi ve pazarcıların istediği yürütmenin durdurulması talebi 11 Kasım 2010 günü ret edildi. Dava edinilen bilgiye göre şu anda halen yargıda sürüyor. Ancak 20 Ocak 2011 günü yine aynı üyelerden oluşan ve Serhat Demir başkanlığında toplanan Kepez Belediye Encümeni, bu kez pazarın Pazar günleri değil de Cumartesi günleri kurulmasına karar verdi. Böylece pazarın açılış günü bir yıl içinde aynı encümen başkanı ve aynı encümen üyeleri tarafından 3'üncü kez değiştirildi. Gerekçe olarak esnafın Cumartesi günleri pazarın kurulmasına yönelik talebi gösterildi. Böyle bir talepleri olmadığını dile getiren esnaf çılgına döndü. Çünkü Salı ve Cumartesi açılan sokak pazarlarının kapatılarak yerine açılan kapalı pazarın hangi gün kurulacağına dair pazarcı esnafı arasında anket yapılmıştı. Ayrıca pazardaki 192 pazarcıdan 127 tanesinin kentin değişik noktalarındaki Cumartesi pazarlarında tezgahı bulunuyordu. Bir pazarcının ise bir başka pazaryerinde aynı gün tezgahının bulunması ise yasaklanmıştı. Kanal Kapalı Pazarı bittiğinde anket yaptıklarını dile getiren pazarcılar şöyle konuştu:

Esnaf isyan da
'ޞikayete konu okul pazar yapılmadan önce de vardı.Mevcut pazar yeri, imarda belediye tarafından pazar alanı olarak belirlenen alan üzerine yapıldı. Okul o zaman da vardı. Madem okul var niye o alanı pazar yeri olarak imara işliyorsun. Edindiğimiz bilgiye göre okul yönetimi pazardan şikayetçi değil. Pazar kurulduğunda pazarın hangi gün açılacağına dair anket yaptık. Ankete pazardan yer alan 192 esnaftan 151'i katıldı. Katılan 151 esnaftan 108'i Kanal Kapalı Pazarı'nın Salı günü, 43 tanesi ise Cumartesi günü kurulması yönünde oy kullandı. Zaten pazardaki 127 arkadaşımızın başka Cumartesi pazarlarında da yerleri var. Bir esnaf, bir günde 2 ayrı pazarda tezgah açamaz. Antalya Kepez Belediyesi Pazaryeri Yönetmeliği'nin 26'ncı maddesiyle bir pazarcının aynı gün iki ayrı pazarda tezgah açması belediye tarafından engellenmiştir. Bu durum özel izne ve başvuruya bağlanmıştır. Her pazarcı bu maddeye göre kendi tezgahının başında durması gerekiyor. Duramıyorsa bir yakınını görevlendirmek zorunda. Küçücük kızımın gelip tezgahta duracak hali yok. Pazarda tezgahımızda işçi çalıştıracak gücümüz de yok. Biz işadamı değil pazarcıyız kardeşim. Bu maddeyi yönetmeliğe koyan belediyedir. Bunu bile bile pazarın açılış günü değiştiriyorlar. Bizi bu pazarlarda istemiyorlar mı? Pazarcı esnafı olarak Kanal Kapalı Pazarı'nda Cumartesi günü tezgah açamıyoruz. Çünkü 127 arkadaşımız başka Cumartesi pazarlarında tezgah açıyor. Cumartesi günü Kanal Kapalı Pazarı'nda tezgah açarsak yönetmeliğe karşı geleceğimiz için tezgahlarımız mühürlenir. 3 haftadır tezgah açmıyoruz. Bu sorun çözülene değin açmayacağız da. Pazarcı, şamaroğlanı değildir. Kepez Belediye, esnafa keyfi muamele yapılacak bir belediye olamaz.

Tütüncü'ye seslendiler
Aynı yönetmeliğin 9'uncu maddesinde 'yeni pazar yeri kuruluyorsa, dağıtımında Antalya Kepez Belediyesi sınırlarında ikamet eden ve aynı gün başka pazar yerlerinde pazar tezgahı olmayan pazarcı esnafına öncelik verilir. Bu husustaki takdir, Zabıta Müdürlüğü'ndedir' deniyor. Bu madde üzerinden, takdirin kendisine bırakıldığı zabıta yönetimi pazarcı esnafına şantaj yapıyor. Tezgah açamıyoruz ve polis ile karşı karşıya geliyoruz. Polis panzerleri pazara geldi. Biz terörist miyiz ki panzerlerle müdahale yapılıyor. Kendi paramızla yaptırdığımız işletmesini kendimiz yaptığımız pazarımızda 2-3 haftadır polis panzerleriyle karşı karşıyayız. Tezgah açmamıza izin vermiyorlar zaten biz de yönetmelik gereği açamıyoruz. Ayrıca pazar kapalıyken de burada servis araçları öğrenci çıkış saatlerinde tehlike saçıyor. Bunu anlamamak için aptal olmaya gerek yok. Okulun çıkış saatinde okul kapısının önünde durursanız asıl tehlikenin pazarcı esnafı değil servis araçları olduğunu göreceksiniz. Kanal Kapalı Pazarı'nın kuruluş günü, taşınmadığı ya da yeni açılmadığı için bahse konu pazar yönetmeliğine göre değiştirilemez. Buna rağmen Salı günü kurulan pazarımızın kuruluş günü önce Pazar ardından Cumartesi gününe alındı. Aynı başkan ve üyelerden oluşan Kepez Belediye Encümeni üyeleri pazarla ilgili 3 farklı karar aldılar. Encümen üyelerinin aldıkları kararlarda dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz. Birilerinin etkisiyle karar almamaları gerektiğini düşünüyoruz. Encümen yasaya göre mi yoksa tavsiyeye göre mi karar alıyor. Bu sesi duyun diyoruz. Sayın Hakan Tütüncü'nün bu soruna el atmasını bekliyoruz.'

ޞükrü AĞIRMAN
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a