banner244

Büyükşehir'e ağır suçlama

Gizli çekim yapıldı
People for The Ethical Treatment of Animals'nın (PETA) internet sitesinde Antalya'daki Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi'nde kaydedildiği belirtilen görüntü ve fotoğraf ile bir basın bülteni yer aldı. Gizlice çekilen video görüntüleri ile Büyükşehir Belediyesi'ne ait Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevindeki hayvanların mağduriyetlerinin belgelendiği ifade edilen bültende, yeni uygulamaya konulan bir projeye göre yılda yaklaşık 4 bin köpeğin kısırlaştırılmasının planlandığı belirtildi. Bu sayıyı tutturabilmek için her gün 15-20 köpeğin çok seri ameliyat edilmekte olduğunu savunan PETA, ''Barınağın kapasitesi ve alt yapısının böyle bir projeye uygun olmaması nedeniyle köpekler son derece kalabalık odalarda ve sağlıksız koşullarda sokağa yeniden bırakılacakları zamanı bekliyorlar. Stres ve korku içinde yaşayan hayvanlar çoğu zaman birbirlerine karşı agresif davranışlarda bulundukları için zaman zaman ciddi yaralanmalar meydana geliyor'' ifadelerine yer verdi.

Hayvan hakları ihlali
Düzenli şekilde kafeslerine yerleştirilmesi mümkün olmayan köpeklerin barınakta yiyecek sıkıntısı olmamasına rağmen, yeterli beslenemediğini ve gerekli tedavilerden yoksun kaldığını da iddia eden PETA, bu projenin kontrol altına alınarak, hayvanların mağduriyetlerinin giderilmesi için bugün bir online dilekçe kampanyası başlattığını duyurdu. Antalya'daki geçici bakımevinde iş yükü ve çalışma temposunun, burada yaşayan hayvanların sağlıklı şekilde barındırılmalarına izin vermediğinin savunulduğu bültende, şöyle denildi: ''Ciddi bir hayvan hakları ihlali olduğu çok açık. Hayvanların çoğu kafeslerde açlık, korku ve stresin getirdiği ciddi bir travmaya maruz kalıyorlar. Köpeklerin bir çoğu sokağa salındığında sağlık durumları eskisinden daha kötü oluyor. Bazıları bir süre sonra, sokaklarda ya da kendilerini kurtarmaya çalışan hayvanseverlerin ellerinde hayatlarını kaybediyorlar. Bakımevinde yaşanan skandal tahammül edilemez ölçüdedir. Antalya Büyükşehir Belediyesi şu anda uygulamaya çalıştığı projenin temposunu düşürerek, barınaktaki yaşam koşullarını derhal iyileştirmeli, sahipsiz hayvanların ihtiyacı olan beslenme, bakım ve tedavi ihtiyaçlarını karşılamak konusunda daha titiz davranmalıdır.''

Belediye cevap verdi
Geçici Bakımevi'nde yürüttüğü çalışmadan, benzeri sebepleri gerekçe göstererek ayrılan Türkiye Hayvanları Koruma Derneği Antalya ޞube Başkanı Sevda Kıraç, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, PETA'yla aynı görüşü paylaştığını bildirdi. Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri ޞube Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada ise görüntülerin, köpeklerin serbest gezinti alanının bir bölmesine aktarıldığı ve diğer gezinti alanlarının temizlendiği esnada çekildiği ve köpeklerin kalabalık gruplar halinde barındırıldığı görüntüsünün kasıtlı olarak verilmek istenildiği savunuldu.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a