banner244

Çalınan spermiyle baba oldu

Antalya'da kız bebek dünyaya getiren öğretmen sevgilisi Rabia A.'yı 'sperm hırsızlığı' ile suçlayan ve yapılan DNA testi sonucunda yüzde 99.9 biyolojik baba olduğu ortaya çıkan Dr. Nurettin C. mahkeme kararıyla 2 yaşındaki kızın babası oldu.

Antalya'da bir tıp merkezi ile restoran ve eğlence mekanlarının sahibi Nurettin C. (45), sahibi olduğu tıp merkezinin bulunduğu binanın üst katında oturan ve bir süre özel kurslarda resim öğretmenliği yapan Rabia A. (31) ile 2.5 yıl önce tanıştı. Her ikisi de bekar olan çiftin birlikteliğinden bir kız çocuğu dünyaya geldi. Hamilelik döneminde çocuğu istemediğini söyleyen Dr. Nurettin C. ile sevgilisi arasında sık sık tartışma yaşandı. Genç kadın, çocuğu doğurmaması için sevgilisi tarafından tehdit edildiğini iddia ederek mahkemeye başvurdu. Dr. Nurettin C. bu davadan beraat etti.

Rabia A. 2'nci Aile Mahkemesi'ne 14 Nisan 2009'da doğan bebeğini kabul etmeyen Dr. Nurettin C. hakkında babalık ve tazminat davası açtı. Rabia A. Dr. Nurettin C.'nin kendisiyle evlenme vaadiyle birlikte olduğunu ileri sürdü, Nurettin C. ise avukatı aracılığıyla mahkemeye verdiği cevap dilekçesinde, genç kadını 'sperm hırsızlığı' ile suçladı ve şu iddialarda bulundu:

Biyolojik babanın açıkça tuzağa düşürülmesi, iğfal edilmesi, spermlerinin maddi kazanç hesapları peşindeki kadın tarafından irade dışı kullanılması çok tartışılan 'sperm hırsızlığını' ortaya çıkartıyor. Sperm hırsızlığı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye Anayasası'nın belirli hükümlerine aykırı olarak şu anki hukuk düzenimizde korunuyor. 'Sperm hırsızlığı' faillerine bir yaptırım öngörülmediği gibi, konunun mağdurları ömürleri boyu devam eden sosyal ve hukuki bir yük taşımak zorunda kalıyorlar. Erkeğin iradesi dışında doğacak çocuğu süreç içerisinde evliliğe araç, maddi kazanç vasıtası ve bir nevi kendisini garantiye alma yöntemi olarak gören pek çok kadın, sperm hırsızlığı yapabilmektedir. Bir erkeğin, tecavüz edip hamile bıraktığı kadını doğuma zorlanması ile sperm hırsızlığı yapan bir kadının erkeği iradesi dışında babalığa zorlaması arasında etik olarak hiçbir fark yoktur.

Bunun üzerine Rabia A. Spermlerini cüzdanından mı çaldım? Sen sahip çıkaydın spermlerine... Ben senin spermlerinin bekçisi miyim?.. Sen korunsaydın dedi.

Nurettin C.'dan doğum öncesi ve doğum sonrası giderleri olarak 30 bin TL ve aylık 10 bin TL de nafaka isteyen Rabia A.'nın talebi üzerine geçen 16 Nisan'da DNA testi yapıldı. DNA testinde Dr. Nurettin C.'nin yüzde 99.9 olasılıkla N.D. bebeğin biyolojik babası olduğu ortaya çıktı.

Bunun üzerine 2'nci Aile Mahkemesi, bebeğin babası olarak Nurettin C.'nin kaydının yapılmasına karar verdi. Mahkeme 2 yaşındaki N.D. için babanın soyadının tescil edilebileceğine hükmetti. Nurettin C. ile Rabia A. arasındaki tazminat davası sürüyor. Isparta'nın Eğirdir İlçesi'ndeki ailesinin yanında hayatını sürdüren Rabia A.'nın, önümüzdeki günlerde kızının nüfus cüzdanındaki baba hanesine, Nurettin C.'nin adını yazdırması bekleniyor.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a