banner153
banner230
banner203

Cumhuriyetin ilk paraları satışta
Çok azı bulunabildi
Simurg Koleksiyon Shop Sahibi Selami Ertaç, yaptığı açıklamada, para, pul başta olmak üzere çeşitli antik hobi ürünlerinin satıldığı merkezde, Cumhuriyetin ilk 1-5-10-50 ve 100 lirasının satışa sunulduğunu söyledi. İlk üç paranın cumhuriyetin ilk dönemlerinde çok basılması nedeniyle rahatlıkla piyasada bulunabildiğini ancak 50 ve 100 liranın o dönemde de çok değerli olması nedeniyle bugün çok azının bulunabildiğini ifade eden Ertaç, bu paralarının çillerinin (ilk basılmış hali) bulunmasının ise imkansız olduğunu ifade etti.

50 lira satılık
Satışa sundukları 50 liranın 1938 yılında tedavülden çekildiğini ve kahverengi sarı renkte olduğunu ifade eden Ertaç, paranın ön yüzünde, ortada Atatürk'ün portresi, arka yüzünde ise Afyonkarahisar'dan genel bir görünümün yer aldığını belirtti. Ertaç, bu paranın 5 bin liradan satışa sunulduğunu kaydetti. 100 liranın 50 liraya göre daha az bulunduğunu anlatan Ertaç, zeytuni yeşil renkte, ön yüzünde Atatürk portresi bulunan bu paranın arka yüzünde ise köy resmi yer aldığını bildirdi. Bu paranın ise 25 bin liradan satışa sunulduğunu vurgulayan Ertaç, ''Bu paranın çilini bulmak imkansız. Bunun çili 50 bin liradan başlayarak 150-200 bin liradan kadar satılmaktadır'' dedi.


Koleksiyon hobi ürünlerinin satıldığı merkezin Antalya'da bir ilk olduğunu ifade eden Nümizmat Mehmet Sandal ise Antalya'da bu alandaki açığı kapatma amacında olduklarını söyledi. Koleksiyonerlere, para, pul, efemera, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi kağıt ve madeni paralar ile dünya paralarının satıldığını anlatan Sandal, bunların yanı sıra eski objelerin saklanabileceği koruyucu ürünlerin de bulunduğunu kaydetti. Sandal, ''Koleksiyonerlerimiz ihtiyaç duydukları malzemeler için İstanbul ve Ankara hatta Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nden sipariş veriyorlardı. Bu hem zaman kaybı hem de ciddi maddi yük getiriyordu. Koleksiyonerlerimiz artık, aylarca beklemeyecek ve yüksek fiyat ödemeyecekler'' diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a