banner244

Deniz bizim soframız

Vali Münir Karaloğlu; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi, DSİ 13. Bölge Müdürlüğü ve Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAB) tarafından imzalanan protokol gereği Serik'e bağlı Belek turizm merkezindeki Acısu Deresi'nin ıslahı ve iyileştirme çalışmalarını yerinde inceledi. Vali Karaloğlu'na Kaymakam Haluk Şimşek, DSİ 13. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay, BETUYAB Başkanı Fikret Öztürk, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Zafer Karaaslan eşlik etti.

Vali Münir Karaloğlu, "Bu şehirde 200 mavi bayraklı plajımız ve tesisimiz var. Bu mavi bayrak olayını sürdürebilmek için mutlaka denizlerimizi ve derelerimizi temiz tutmak zorundayız. Temiz tutamazsak ve bu dereler denize kirlilik taşımaya devam ederse biz denizlerimizi de temiz tutamayız. Plajlarımızı da temiz tutamayız. Bu 200 mavi bayrağı da kaybederiz. Onun için yapılan bu çalışmalar yüzde 100 turizm çalışmasıdır. Turizmin alt yapısıdır. Serik ve Belek bölgesinde BETUYAB ve Büyükşehir Belediyesi, ASAT ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ortak protokolüyle arıtma tesisinin kolektörlerinin ihalesi yapıldı. DSİ de dere ıslahlarına hızlı bir şekilde girdi. Şu anda yapılan çalışma DSİ'nin değil İstanbul'dan BETUYAB tarafından kiralanan hem karada hem de suda hareket edebilen amfibi araçlarla temizlik yapılıyor" dedi.

Bu bölgelerin kirlenmesine kim izin veriyorsa bunu ihanet sözüyle ifade etmek gerektiğini vurgulayan Vali Karaloğlu, "Lütfen bunu kimse yapmasın. Yapan varsa yakaladığımızda çok ağır cezalandıracağız ve bu kişileri ifşa edeceğiz. Bunları yedikleri sofrayı kirleten insanlar olarak görüyoruz. Deniz bizim soframız. Acısu bizim soframız. Hiç kimsenin denizi ya da Acısu Deresi'ni kirletme hakkı yok. Kirletiyorsa da ona da gereğini yapacağız. Gerekli kurumlara talimatım var. Bir yerde dereler ve denize direkt bağlanmış hat görürseniz o hattı betonlayın. Yapanı en ağır şekilde de cezalandırın. Bundan sonra da bunu yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a