banner153
banner230
banner203

Dünyanın dört bir yanından öğrenci

Bu yıl, ilk defa ‘dünyanın en iyi 1000 üniversitesi’ listesine giren Akdeniz Üniversitesi’nde (AÜ), 104 ülkeden 2 bin 81 öğrenci bulunuyor

Antalya'da 'deniz-kum-güneş' turizminin yanı sıra golf, spor, kongre ve doğa gibi alternatif turizm çeşitliliğine son yıllarda eğitim turizmi de eklendi. Kentte Rusya başta olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden ailelerin çocuklarının eğitim görebildiği yabancı okul statüsünde 2 Rus okulu faaliyet gösteriyor. Antalya, son yıllarda üniversite eğitimiyle de dünyanın birçok ülkesinin ilgisini çekmeye başladı. Bu noktada dünyanın dört bir yanından öğrenci, eğitim için AÜ'yü tercih ediyor.

Doktora ve yüksek lisans için

AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, en önemli hedeflerinden birinin uluslararası üniversite haline gelmek olduğunu söyledi. Ünal, bu yıl itibarıyla 2 bin 81 yabancı öğrenci sayısına ulaştıklarını açıkladı. Prof. Dr. Ünal, yabancı öğrenciler içinde yüksek lisans ve doktorada da AÜ'nün tercih edilmesinin önemli gösterge olduğunu kaydetti. Ünal, 2 bin 18 yabancı öğrencinin 218'inin ön lisans, 1462'sinin lisans, 306'sının yüksek lisans, 95'inin de doktora öğrencisi olduğunu belirtti. 'Yabancı Uyruklu Öğrenci Memnuniyet Araştırması'nda, öğrencilerin memnuniyeti açısından AÜ'nün 5'inci sırada olduğunu kaydeden Ünal, “Bu da bizim için tercih açısından önemli bir kriter. Üniversitemizdeki yabancı öğrenciler, 104 ülkeden. Daha çok Türki cumhuriyetler, Türk toplulukların fazla olduğu ya da Müslüman ülkelerden. Hemen hemen dünyanın her ülkesinden öğrencimiz var" dedi.

Sınav yapılarak alınıyor

Uluslararası öğrencilerin sınav yapılarak alındığını anlatan Prof. Dr. Ünal, “Bize her başvuran öğrenciyi almıyoruz. 8 farklı ülkedeki 16 merkezde geçerli 6 dilde sınav düzenledik. Bu sınavlar Türkçe, İngilizce ve yaygın kullanılan diğer dillerde yapıldı" diye konuştu. Ünal, ayrıca AÜ'de eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler için Türkiye'de Antalya, Ankara, İstanbul, İzmir ile Van'da, İran, Kazakistan, Suudi Arabistan, Afganistan, Almanya, Avusturya ve Azerbaycan'da sınavlar yapıldığını söyledi. AÜ Uluslararası Öğrenci Sınavı'nın 2016-2017 yılları puanlarına göre, 1415 öğrencinin lisans ve 506 öğrencinin ön lisans programlarına kayıt yaptırdığını belirten Prof. Dr. Ünal, yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği akademik birimlerin sırasıyla Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi olduğunu söyledi. Bu yılın sınavının ise 12 Mayıs'ta, 22 ülke ve 35 merkezde yapılmasının planlandığını aktaran Ünal, geçen yıl yabancı öğrenci sayısını artıran birkaç üniversiteden biri olduklarını vurguladı. 

Hangi ülkelerden öğrenci var?

Akdeniz Üniversitesi'nde en fazla yabancı öğrencinin, 582 kişiyle Azerbaycan'dan olduğu belirtildi. Üniversitede, ayrıca Avustralya'dan Norveç'e, Rusya'dan ABD'ye, Danimarka'dan İtalya'ya dünyanın birçok ülkesinden öğrenci bulunuyor. Sırasıyla diğer ülkeler ise şöyle; "Suriye 97, Kazakistan 94, Afganistan 90, Senegal 85, İran 78, Türkmenistan 55, Almanya 54, Kırgızistan 46, Bulgaristan 33, Özbekistan 29, Çin 28, Ukrayna 23, Somali 22, Sri Lanka 22, Irak 19, Moldova 18, Kosova 15, Gürcistan 14, Kongo 14, Yemen 13, KKTC 12, Sudan 12, Gine Bissau 11, Avusturya 10, Fas 10."
DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a