banner244

Hızlı tren şart oldu
banner246

AK Parti Antalya Milletvekili ve Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Sadık Badak, İstanbul ve Antalya'ya gelen turistin Anadolu turuna çıkarılması için hızlı tren projesinin hayata geçirilmesinin şart olduğunu belirtti

2015'te 15 milyon turist
İstanbul-Ankara, Konya-Antalya, Eskişehir-Antalya demiryolu projesinin çok önemli olduğunu belirten Sadın Badak, özellikle yabancı yolcu açısından Türkiye'nin 2 toplama merkezi bulunduğunu, bunların da İstanbul ve Antalya illeri olduğunu ifade etti. 2010 yılı itibariyle İstanbul ve Antalya'ya gelen turist sayısının 10'ar milyon olduğunu belirten Badak, 2015 yılında bunun 15'er milyon olmasını beklediklerini kaydetti. Bu rezervin karşılıklı olarak hızlı trenle yüzde 20'sinin Orta Anadolu turuna çıkarılabileceğini belirten Badak, bunun da 3 milyon turist edeceğini ifade etti.

Anadolu turları
Badak, Antalya ve İstanbul'a gelen 3 milyon turistin hızlı trenle Konya Mevlana, Nevşehir Kapadokya ve Ankara turu yapması ekonomik canlılık oluşturur. İkişer günlük turlarla ziyaret etmesi halinde kişi başı ortalama 200 euro harcasa 600 milyon euro yapar. Ayrca, her yıl artacak yolcu potansiyeli, üstelik ülkemiz 2016 yılında Antalya'da World Expo yapmaya hazırlanıyor. Ülkemizn ilk yapacağı World Expo. Gerek Konya-Antalya, gerek Eskişehir-Antalya hatlarının 2023 projeksiyonu içinde görüyoruz dedi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a