banner244

İkaz sesine susturucu aparat

Trafikte güvenli seyir için ileri sürüş teknikleri uzmanlarının bir an önce yasaklanması gerektiğini belirttikleri ikaz sesi susturucu aparatları, 2 ile 5 lira arasında bazı oto aksesuarcıları ve internet üzerinden satılıyor.

İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Onur Akçay yaptığı açıklamada, trafikte güvenli bir şekilde ilerlemek, tehlike anında araca hakim olmak ve kaza anında en az şekilde etkilenmenin ilk şartının emniyet kemeri takmaktan geçtiğini vurguladı.

Son günlerde bu tarz aparatların satışının arttığını yaptıkları araştırmalarda ortaya çıkardıklarını dile getiren Akçay, şu bilgileri verdi: 'Bugünlerde otomobil aksesuarcılarının camlarında 'emniyet kemeri susturucu' gelmiştir gibi dehşet verici reklamlara rastlamak çok kolay. Bu reklamlar bize şu gerçeği ifade ediyor, reklam yapıldığına göre satışlar iyi, sürücülerimiz talep gösteriyor ve bu durum gittikçe normalleşiyor. Sanki bir marketin peynir veya süt ürünlerinde indirim yaptığını gösterdiği gibi artık emniyet kemeri susturucuları yani ölüm tokalarının da reklamı yapılıyor. İnsan hayatını hiçe sayan, trafikteki bilincimizi gözler önüne seren bu durum otomobil kazalarında hayatlarını kaybeden birçok insanımızın ortak paydasıdır.

2 ile 5 liraya satılan, özel olarak tasarlanmış emniyet kemeri ikaz susturucularını kullanan sürücüler hayatlarını çok fazla önemsemediklerini gösteriyorlar. Emniyet kemeri takılmadığında uyarmaya başlayan sese tahammülü olmayan sürücüler bu tür aparatları kurtarıcı olarak görüyorlar. Fakat unuttukları önemli bir nokta var emniyet kemeri hayat kurtarır, emniyet kemeri ikaz susturucu hayat alır. ' 'DERHAL YASAKLANMALI' Onur Akçay, 'Ölüm tokası' olarak tanımladığı susturucu aparatların yasaklanması gerektiğine işaret ederek, şunları söyledi: 'Bu ürünler tıpkı radar belirleyici gibi kullanımı yasak aparatlardır. Bu aparatı takan sürücüler oynadıkları kumarın farkında değiller. Çünkü emniyet kemeri ikaz sesi, kazalarda emniyet kemerinin hayat kurtarmada çok etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlandıktan sonra araçlarda yer almıştır. Yani sürücülerin emniyet kemerini takmayı unutmak gibi bir hata yapmaması için tasarlanmıştır. Fakat kemer takma alışkanlığı bulunmayan veya üşenen sürücüler iki saniyede kemerlerini takarak hayatlarını kurtarmak yerine, internet veya aksesuarcılardan bu tür aparatları araştırmakta ve bulup satın almakta ne yazık ki çok başarılılar.' APARAT, KEMER VE HAVA YASTIĞI SENKRONUNU BOZAR Bu tür aparatların emniyet kemeri ile hava yastığı arasında senkronu bozduğunu da vurgulayan Akçay, 'Bu tür aparatlar sadece sesi kesmektedir. Fakat emniyet kemerinin hiçbir işlevini yerine getirmemektedirler. Son yıllarda birçok araçta standart hale getirilen 'emniyet kemeri ve hava yastığı' ilişkisi açısından da bu aparatlar büyük risk doğurmaktadır. Çünkü emniyet kemeri takılı olmayan sürücünün kaza anında hava yastığı da açılmayabilir. Ayrıca emniyet kemeri takılı olmayan araçta açılan hava yastığının da ayrı riski vardır. Kemeri takılı olmayan sürücü koltuktan uzaklaşacağı için, hava yastığı kendisini kurtaramayacaktır. Hatta yan veya ters şekilde boyun bölgesi isabet eden hava yastığı sürücünün boynunu bile kırabilir' diye konuştu.

KAYNAK:MİLLİYET

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a