banner153
banner203

‘Kağıt üzerinde bütçe yapmayız’

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı devam meclis toplantısına Belediye Başkan Vekili Mesut Kocagöz başkanlık etti. Antalya’nın batı ilçelerinde meydana gelen hortumda zarar gören vatandaşları ziyaret eden Başkan Menderes Türel, devam meclisinin sonuna doğru görüşmelere katıldı. Gecikmeden dolayı meclis üyelerinden özür dileyen Türel, Finike, Kaş, Kumluca ve Demre’deki son durum hakkında bilgi verdi. Kumluca’da ve Finike’de seraların zarar gördüğünü söyleyen Türel, en büyük sevincin can kaybının olmaması olduğunu belirtti. Hastanede 3 kişinin tedavi altında olduğunu söyleyen Türel, “Devletimiz ve Büyükşehir Belediyesi olarak seferberlik ilan ettik. AFAD’dan konteyner desteği aldık. Bölgedeki yaralar en kısa sürede sarılacak” diye konuştu.

1 milyarın üzerinde borç ödedik

Büyükşehir Belediyesi 2018 yılı bütçesinin görüldüğü mecliste muhalefetin eleştirilerine yanıt veren Türel, bütçenin cesur bir bütçe olduğunu söyledi. Bütçede yatırıma öncelik verildiğini ifade eden Türel, “Gerçekleşme oranı ile ilgili bundan önceki yıllar bizim karnemizdir. Kağıt üzerinde bütçe yapmayacağımızı bilmenizi isterim” dedi. Yatırım bütçesini arttırmaya çalıştıklarının altını çizen Türel, 4 yılda 286 milyon borçlandıklarını kaydetti. Türel, “Göreve başladığımızda 1 milyarın üzerinde borç vardı.  1 milyar 70 milyon TL borç ödedik” dedi.

Bütçe 3 milyar 210 milyon lira

Türel şöyle devam etti; “Yatırımlarımız artıyor, personel giderlerini önemli ölçüde düşürdük. Daha da düşüreceğiz. Verilere baktığımızda Büyükşehir Belediyesi’nin performansı oldukça iyi. Nerden bakarsak bakalım bütçe performansı olarak iyi bir noktaya geldik. Bu süreçte önemli katkıları olan bütün arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.” Büyükşehir Belediyesi bütçesi 3 milyar 210 milyon gider ve 2 milyar 357 milyon gelir ile 853 milyon borçlanma yetkisiyle kabul edildi.

Kepez’de borçlanma yok

Kepez Belediyesi’nin bütçe görüşmeleri sırasında söz alan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, raporda Kepez Belediyesi’nin 30 milyon TL borçlanacağına dair bilgiye tepki gösterdi. 2017 yılında karara bağlanan bütçeden 30 milyon TL arttırdıklarını ve o rakamın bu yıla aktarıldığını söyleyen Başkan Tütüncü, bunun borç olarak yansıtılmasının yanlış anlaşılabileceğini söyledi ve düzeltilmesini istedi. Tütüncü’nün bu itirazı üzerine borçlanma ibaresi likited olarak değiştirildi ve Kepez Belediyesi’nin bütçesi 327 milyon 355 bin gider ve 297 milyon 355 bin TL gelir olarak kabul edildi.

Oy çokluğu ile kabul

Gündemin 39’uncu maddesinde AK Parti ile CHP grupları arasında tartışma yaşandı. Harfiyat ve İnşaat atığı imha ücretinin yeniden belirlenmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu’nun görüşüldüğü raporda CHP, bütçenin 7 liradan 3,5 liraya düşürülmesine tepki gösterdi. Grup sözcüsü Cansel Tuncer bu durumun gelir kaybına yol açacağını ve Antalyaspor’a zarar vereceğini söyledi. Bu sözler üzerine AK Parti Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar, “Menderes Türel’in Antalyaspor’a ne kadar değer verdiği aşikar. Bu yasayla hem harfiyatın doğaya zarar vermesi engelleniyor hem de Antalyaspor’a destek veriliyor. Tartışmak boşuna” diyerek karşılık verdi. Meclis üyelerinin karşılıklı tartışmaları eşliğinde madde CHP meclis üyelerinin ret oylarına karşın oy çokluğuyla kabul edildi.

CHP ret oyu verdi

Gündemin 30’uncu maddesinde Konyaaltı İlçesi Tünektepe Mevkiinde 21 bin 490 metre karelik ormanlık alan üzerinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın oluru doğrultusunda yapılacak olan proje doğrultusunda  Büyükşehir Belediyesi tarafından 1. sınıf otel 30 oda 60 yatak 240 kişilik lokanta yapılmak veya yaptırılmak amacıyla söz konusu alanın 29 yıl süreyle kiraya verilebilmesi ve projenin bir bütünlük arz ettiği için Tünektepe Mevkiinde inşa edilen teleferik hattı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından kiralanan alanda teleferik hattının ve projede diğer ünitelerle 29 yıllık süreyle yapılması ve yaptırılması ve işletilmesi ve ihaleye çıkarılması için Belediye encümenine yetki verilmesi görüşüldü. İlgili madde CHP ret AK Parti ve MHP kabul oylarıyla oyçokluğuyla kabul edildi.

Umut ÖZEN


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a