banner153
banner230
banner203

 Kahraman esnaf şebekeyi çökertti

İstanbul’dan getirdikleri sahte 200 TL’lik banknotları Antalya’da piyasaya sürmek isteyen dört kişi, bakkalla manav dayanışması sayesinde yakalandı

 

İstanbul'dan temin ettikleri aynı seri numaralı sahte 200 TL'lik banknotları piyasaya sürmek isteyen Gökhan Y., Sinan S., Ömer Y. ve Metin Ç. kiraladıkları otomobille geçen 15 Aralık'ta Antalya'ya geldi. Bir otele yerleşen dört arkadaş, yaptıkları alışverişlerin karşılığında sahte 200 liraları kullandı. Ancak Lara Yalı Caddesi'nde birbirine komşu bakkal ile manava birkaç dakika arayla alışveriş karşılığı verdikleri aynı seri numaralı sahte 200 liralık banknotlar, 4 şüphelinin yakalanmasına neden oldu. Tutuklanan dört şüpheli hakkında 'parada sahtecilik' suçundan dava açıldı. Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına tutuklu dört sanık ile onların yakalanmasını sağlayan bakkal Mehmet Göndeş ile manav İlker Öz ile sanıkların sahte parayla alışveriş yaptığı bir marketin kasiyeri, bir kasap ve bir eczacıyla oğlu katıldı.

 

Parayı bozdururken anladı

Mağdurlardan İlker Öz, Lara Yalı Caddesi'nde manavlık yaptığını, bir gencin 1 kilo muz alıp karşılığında 200 TL'lik banknot uzattığını belirterek, "Yanımda paranın üstünü verecek nakit yoktu. 200 lirayı bozdurmak için dükkanımın yanındaki Mehmet Göndeş'e ait bakkala gittim. Bakkal komşum, kendisine de az önce 200 lira verilip bir paket sigara alındığını söyledi. Şüphelenip iki parayı karşılaştırınca seri numaralarının aynı olduğunu gördük. Bunun üzerine ben dükkana gidip sanığı oyaladım. Komşum da polisi aradı. Polis gelince bana sahte 200 lirayı veren şahıs muzu bırakıp kaçmaya başladı. Kendisine yetişebilmek için motosiklete atlayıp peşine düştük. Kovalamacadan sonra yere düşen şüpheliyi yakaladık" dedi. Yakaladıkları kişinin Metin Ç. olduğunu söyleyen Öz, olayda bir zararı olmadığı için şikayetçi de olmadığını söyledi.

 

Seri numaraları aynı çıktı

Bakkal Mehmet Göndeş ise manavlık yapan komşusu gelmeden önce bir gencin kendisinden bir paket sigara isteyip 200 lira uzattığını söyledi. Paranın sahte olup olmadığını tespit için kalemle kontrol ettiğini ve sahte olduğuna dair bir belirti görmeyince sigarayla birlikte 190 TL 50 kuruş verdiğini anlatan Göndeş, "Birkaç dakika sonra komşum da para bozdurmak için gelince şüphelendim. İki parayı karşılaştırınca seri numaralarının aynı olduğunu fark ettik. Bana parayı getiren farklı kişiydi, komşuma getiren ise farklı biriydi. Ama paraların seri numarası aynıydı" dedi. Mahkeme Başkanı Tuncay Özmen'in "Size parayı vereni teşhis edebilir misin" sorusu üzerine Göndeş, sanıklardan Sinan S.'yi işaret etti. Sinan S. de sigara alıp sahte para verdiğini itiraf etti.

 

Karakoldaki ifadeyi kabul etmediler

Polisteki ifadelerinde sahte paraları kendilerine Gökhan Y.'nin verdiğini söyleyen üç sanık, mahkemede ise bunu inkar etti. Gökhan Y.'nin bu olayla ilgisi olmadığını söyleyen sanıklardan Metin Ç., sahte banknotları Sinan S.'nin getirdiğini söyledi. Ömer Y. de sahte paraları Sinan S.'nin getirdiğini, olaylarla Gökhan Y.'nin ilgisi olmadığını iddia etti. Sinan Y. ise İstanbul'da kuaförde çalıştığını söyledi. Sahte banknotları kuaförlük yaparken tanıştığı bir kişiden aldığını anlatan Sinan Y., "Ben bu kişiye 3 bin TL verdim. O da 70 tane sahte 200 liralık banknot verdi. Paraya ihtiyacım vardı. Dükkan açmak istiyordum. Durumu sonra arkadaşım Metin'e anlattım. Metin ve Ömer'le Antalya'ya geldik. Antalya'da da Gökhan'ı da çağırdık. Bir otelde kaldık. Ama Gökhan'ın bu olaylardan hiç haberi yok" dedi.

 

Mahkemede sahte 200’lük incelendi

Gökhan Y. de kendisinin Antalya'ya halasını ziyarete geldiğini iddia etti. Gökhan Y., "Halamlardayken arkadaşlarım Antalya'ya geldiklerini söyledi. Bir otelde buluştuk, onlarla bir gece geçirdim. Hepsi bu kadar. Benim olaylarla ilgim yok" dedi. Ancak halasının nerede oturduğuna dair bir adres ve telefon numarası veremeyen Gökhan Y., bu bilgileri daha sonra mahkemeye sunabileceğini söyledi.  Adli emanete alınan sahte 200 TL'lerden birini inceleyen mahkeme heyeti, sahte banknotu biraz kaygan ve daha kalın buldu. Mahkemede sanıklara üzerlerinden çıkan gerçek paraların kaynağı da soruldu. Üzerlerinden çıkan paraların şahsi paraları olduğunu söyleyen sanıklar, tahliyelerini talep etti. Sanıkların tahliye talebini reddeden mahkeme, diğer müştekilerin de dinlenmesi için duruşmayı erteledi. 

DHA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a