banner153
banner230
banner203

'Kazanımlar elden gidiyor'
Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası( TES-İŞž) ޞube Başkanı ve aynı zamanda Türk-İş İl temsilcisi olan Hacı Mevlüt Ünal, toplu sözleşme görüşmelerinin sürdüğünü ancak 5-6 yıldır mevcut kazanımlardan geriye doğru gidişat olduğunu söyledi

Geriye doğru gidişat var
Türkiye'de 270 bin kamu işçisi olduğunu Antalya'da ise sadece Türk-İş'e üye 12 bini kişi olduğunu söyleyen Türk-İş İl Temsilcisi Hacı Mevlüt Ünal, '1 Mart'tan beri süren toplu sözleşme görüşmelerinde neticeye önümüzdeki günlerde ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Enerji kolunda çalışan kamu işçilerinin toplu sözleşmesindeki maddi konuların Çoğu parasal olmak üzere 38 madde üzerindeki görüşmelere 3-7 Mayıs 2011 tarihlerinde devam edilecek. Taleplerinin en geç 12 Haziran genel seçimleri öncesi gerçekleşmesini umduklarını belirten Ünal, '5-6 yıldır mevcut kazanımlardan geriye doğru gidişat var. Geçmiş kazanımlarımız da elimizden almaya çalışıyorlar' dedi.

Eşit sürede çalışma şansı yok
Reel erime olarak tabir edilen konular arasında başı çekenlerin SGK primlerindeki artış, ikramiyelerden alınmaya başlanan sigorta primi ayrıca artış trendi gösteren vergi yükü olduğunun altını çizen Ünal, ' Vergi yükünde holdinglerle eş değer tutuluyoruz. 6772 sayılı kanun ile Bakanlar Kurulu işçi ikramiyelerinden sigorta pirimi kesmeye başlayarak adeta geçmişteki kazanımları elimizden alıyor. Yeni yasal düzenlemede işçi, 4857 sayılı İş Kanunun 63. maddesinde çalışma süresinin haftada en çok 45 saat olduğu belirlenmiştir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır ancak yeni düzenlemeler eşit çalışma şansını işçinin elinden alıyor' dedi.

İşten atılmama maddesi de olmalı
Ünal, 'Başbakan biz partiler olarak nasıl örgütleniyorsak siz de aynı şekilde örgütlenin diyor ama söylemler ile eylemlerin uyuşmamasının yanında sendika üyeliği için işten atılmamanın yasal hale getirilmesi Anayasal bir hak olan bu konunun da samimiyetle işlenmesi gerekiyor. Bugün Türkiye'de kayıt dışı ile mücadele edilmek isteniyorsa ikramiyeye prim alacağı tayin ederek değil gerçek maaş üzerinden prim ödenmesi konusunda yaptırımlar sağlanmalıdır. Bugün sendikalı olan işçiler işverene yük olarak göründüğü için ve sosyal haklar kazandıkları için sürekli tercih edilme açısından göz ardı ediliyor' dedi.

ޞükrü AĞIRMAN
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a