banner153
banner230
banner203

Kudüs kırmızı çizgimiz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklaması üzerine Ak Parti İl Başkanlığı Kapalıyol’da bir basın açıklaması yaparak kararı protesto etti. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı eylemde ABD’ye öfke vardı.AK Parti Antalya İl Başkanlığı Kazım Kapalıyol olarak bilinen Kazım Özalp Caddesi Havuzbaşı’nda bir basın açıklaması yaparak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’a tepki gösterdi. Protesto açıklamasına AK Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, Antalya İl Müftüsü Osman Artan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kapalıyol Havuzbaşı’nda toplanan yaklaşık 300 kişilik grup adına basın açıklamasını okuyan AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Kudüs açıklamasının hukuksuz olduğunu ve bölgedeki sorunları derinleştirdiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kudüs’ün kırmızı çizgimiz olarak nitelendiridğini belirten Sümer, ‘Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır’ dedi.

 

Trump’ın kararının asla kabul edilemez olduğunu ve bu karardan en kısa sürede dönülmesi gerektiğinin altını çizen Sümer, ‘İslam’ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. İslam’ın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenler, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir. Türkiye’nin, İnsanlığın silüeti olan Kudüs’ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasındayız. Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz’ ifadelerini kullandı.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kararını, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürü olarak nitelendiren AK Parti Antalya İl Başkanı Sümer, ‘ Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın, küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği “dünya 5’ten büyüktür” itirazının haklılığını teyit etmiştir. İslam’ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız’ Şeklinde konuştu. Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç ise, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kararını bir milletvekili olarak yok hükmünde saydığını belirtti.

'Kudüs bizim namusumuz, Kudüs bizim onurumuzdur’ diyen Enç, “ BM kararına rağmen hukuki anlamda hiçbir şekilde  bir yaptırımı olmamasına rağmen alına bu karar tüm İslam dünyasında hezimete yol açmıştır. Köpekler istedi diye gökten kemik yağmaz. Filistin bizim canımız ciğerimizdir. Kudüs bizim onurumuz. Müsterih olun Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi, ‘Dünya 5’ten büyüktür’ bunu anlayacaklar” dedi.

Grup,  Antalya İl Müftüsü Osman Artan'ın okuduğu dua sonrası dağıldı.


Ramazan BOZCA

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a