banner153
banner192
banner203

Liman-İş Eğitim Kültür ve  Araştırma Merkezi açıldı

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek İş Güvenliği ve Sağlığı alanında kapsamlı bir çalışmaya imza atan Port Akdeniz-Antalya Limanı ile Liman-İş Sendikası, işbirliğini yeni ve önemli bir adımla sürdürüyor. Port Akdeniz’in katkılarıyla hayata geçirilen Liman-İş Sendikası Eğitim, Kültür ve Araştırma Merkezi, Antalya’da düzenlenen törenle hizmete açıldı. Merkez, yine Türkiye’de bir ilk olarak “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği”nden “Çalışma Mevzuatı”na, “Sosyal Güvenlik”ten, “Ulusal ve Uluslararası Sendikacılık”a ve “Mesleki Yeterlilik”e kadar birçok alanda eğitim verecek. Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Antalya’nın çok önemli bir şehir olduğunu aktararak, geleceğin sendikacılığı için yenilenmek gerektiğini anlattı.

21. yüzyıl sendikacılığı

Arslan, “Antalya Türkiye’nin gururudur. Bu binanın bundan sonraki faaliyetlerinin çok önemli olduğunu belirtmek isterim. 21. yüzyıl sendikacılığı çok farklı artık 20. yüzyılın sendika klasikleriyle 21. yüzyılı anlamak, sorunları çözmek mümkün değil. Küreselleşmenin bizim önümüze koyduğu gerçekleri görerek sendikacılığımızı yeniden inşa etmeliyiz. Yeni sendikacılıkta temel bir kısım hususlar var. Artık klasik sloganlarla sendikacılığı yapma dönemi kalmadı. Bilgi sahibi olacağız. Kararlı olacağız, empati yapacağız, sorunları birlikte çözme konusunda birlikte olacağız. İşletmelerimizi rakip olarak görmeyeceğiz. Birlikte başarıp, geleceğe birlikte yürüyeceğiz. Böyle baktığımız zaman sorun her yerde olacak. Sorunları çözme iradesini sorunun bir parçası olarak değil, çözümün tarafı olarak baktığımız zaman bence çözülemeyecek sorunlarımız olmamalı” dedi.

Geleceğin sendikacılığı

Yeni sendikacılığın sorumlulukları arttırdığını belirten Arslan, şöyle devam etti; “Kendimizi, kurumlarımızı, yaklaşımlarımızı gözden geçirmeliyiz. Geleceğin sendikacılığı için yeni şeylere ihtiyaç var. Eğitimi önemsiyoruz. 12 Eylül darbesinin 37. yıl dönümü. Geriye doğru baktığımız zaman emek hareketinin Türkiye’nin ne kadar büyük bir fatura ödediğini biliyoruz. 12 Eylül’deki açılmış olan davalarda Hak-İş müdahillik talebinde bulunmuş ve kabul edilmişti. Allah korusun 15 Temmuz’da darbe girişimi gerçekleşseydi Türkiye daha büyük kan gölüne dönecekti. 12 Eylül’de 650 bin kişi tutuklanmış, 550 kişi idam, 50 kişi infaz edilmiştir. İnsanlar işini kaybetmiştir. Demokrasi bizim için ekmeğimiz aşımız kadar önemlidir. 12 Eylül’ün 37. yılında kaybettiğimiz 12 Eylül mağdurlarına Allah’tan rahmet diliyorum. Ülkemizin geleceğine daha çok sahip çıkmaya insanları davet ediyorum.”

Port Akdeniz’in başarısı

Port Akdeniz Genel Müdürü Özgür Sert,  yaptığı konuşmada Global Liman işletmelerinin atılımından bahsederek, “Global anlamda 14 tane liman işletir hale geldi. Yakın geçmişte Londra borsasında işlem görmeye başladık. Ciddi başarılara imza attık. Bu başarıyı çalışanlara işçilerimize hangi konuda ne yaparsa yapsın takım arkadaşlarımıza borçluyuz. Sendikanızla çalışmaktan büyük keyif alıyoruz” şeklinde konuştu.  Liman-İş Sendikası Genel Başkanı Önder Avcı ise, Liman-İş Sendikası ile Port Akdeniz işbirliğinde yine ve yeni bir örnek çalışmaya daha imza atıldığını aktararak, “Port Akdeniz ile yine önemli bir işbirliğine, örnek bir çalışmaya imza atıyoruz. Liman-İş Sendikası Eğitim, Kültür ve Araştırma Merkezi’ni, Antalya Şube binamızda Port Akdeniz’in katkılarıyla hayata geçirdik. Attığımız bu adım da, işlevsel olarak yararlarıyla birlikte özel sektör işbirliği açısından da bizler için ayrı bir anlam ve önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Başarılı iş birliği

Liman-İş Sendikası Eğitim, Kültür ve Araştırma Merkezi’nin de bu başarılı işbirliğini farklı bir boyuta taşıyan ikinci bir adımı olduğuna dikkat çeken Özgür Sert, “Liman-İş ile iyi niyet ve samimiyet çerçevesinde yakaladığımız pozitif sinerji ile işbirliğimizi eğitim alanına da taşıdık. Liman-İş Sendikası Eğitim, Kültür ve Araştırma Merkezi; liman işçilerinin çalışma hayatına yönelik her türlü kültürel faaliyetin yanı sıra eğitim ve araştırma işlerinin yürütülmesi amacıyla hayata geçirilmiştir. Bu işbirliğimiz de kendi alanında Türkiye’de bir ilki oluşturdu. 50 kişilik eğitim odası, toplantı ve çalışma odası ile yönetim ve kayıt odasından oluşan eğitim merkezi, Türkiye’de bu amaç ile kurulan ilk merkez olma özelliğini taşıyor. Merkezde, limancılık sektöründe yer alan çalışanlara; mesleki yeterlilik, işçi sağlığı ve iş güvenliği, çalışma mevzuatı, sosyal güvenlik, toplu iş sözleşmesi, ulusal ve uluslararası sendikacılık, işçi-işveren müzakere teknikleri ve benzeri konularda eğitimler sağlanacak” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından katılımcılara plaket takdim edildi.

Liman-İş Sendikası Eğitim, Kültür ve Araştırma Merkezi açılışı, Liman-İş Sendikası Genel Başkanı Önder Avcı ve Port Akdeniz Genel Müdürü Özgür Sert’in ev sahipliğinde düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın yanı sıra denizcilik, ticaret camiasından temsilciler katıldı.

Esra ALTUNKES


Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20