banner244

Ödül avcısı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 2010 yılı Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Türkiye Bayanlar Güreş ޞampiyonası'nda dereceye giren güreşçilere dağıtacağı toplam 130 bin liralık para ödüllerinde şaibe iddiası gündeme geldi. Genel Sekreter Aktekin, olay için inceleme başlattı.

Skandal patladı
Belediye paralarını, sporculara verilen ödül üzerinden hortumlamaya çalışanların Antalya'da suya düştü. Dereceye giren Büyükşehir sporcusu yerine alt kademe belediye sporcusuna ödül verildiği, sporcuları bir kez bile çalıştırmayanın antrenör olarak gösterilip ödül verildiği, gerçek antrenöre ödül verilmediği, 20 bin lira ödül verilecek sporcuya 2 bin lira ödül verilmeye çalışıldığı, böylece kalan paraların mutemet tayin edilerek cebe atılacağı öne sürülüyordu. Spor kulübünde bazı isimlerin Büyükşehir'in çalıştığı taşeron firma Güney Temizlik'te sigortalı gösterilip maaş almalarının sağlandığı, hak etmesine rağmen ödül çıkmayan sporcuya para ödülü verme karşılığında ödülün bir bölümünü belediye spor kulübüne bağışlamasını istediği iddia ediliyordu. İddiaların basına sızması ve bir ihbar mektubuyla birlikte Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Rıfkı Aktekin olay hakkında Teftiş Kurulu'nda inceleme başlattı. Mali İşler Dairesi'ne de sporcuların ödüllerini aracı ve mutemet tayin edilen kişi yerine direkt daireden alması talimatını verdi. Böylece tezgah suya düştü.

Tezgah nasıl işleyecekti
İddiaya göre geçen yılda kurulmuş olabileceği öne sürülen para tezgahı şöyle işleyecekti: Önce, ödül alan sporculara 2-3 bin lira gibi standart rakamlar yerine 20 bin lira gibi uçuk rakamlarla ödül miktarı belirlendi. Ödül alacak sporcu isimleri özenle seçildi. Dereceye giren her sporcuya ödül verilmedi. Sporculardan, belediyeden para ödüllerini alabilmeleri için, güreşçi olan ama Servet Yıldız isimli meclis üyesiyle güreş organizasyonu yapan Hasan Aydın isimli kişiyi mutemet tayin etmeleri istendi. İddiaya göre meclisten kendisine 20 bin lira ödül çıkan sporcuya da 'Sana 2 bin lira ödül çıktı. Beni mutemet tayin et. Senin adına parayı alıp sana vereceğim' dendi. Yüksek miktardaki parayı alacak olan mutemet, kendilerine ne kadar para ödülü çıktığını bilmeyen sporculara, belediyenin verdiği rakamı değil kendilerinin söylediği daha düşük miktardaki rakamları verecekti. Tezgahı kuran isimler, spor organizasyonu adı altında etkinlikler yapıp, sporcular adına para ödülünü alacak ve paranın dağıtıldıktan sonra kalan miktarını cebine atacaktı. Belediye yönetimi, bu tezgahın anlatıldığı ihbar mektubu sonucu, spor organizasyonu yapmak için çırpınan spor aşkıyla yanan (!) ekibi ortaya çıkarttı.

Önerge CHP'lilerden
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi 11 Kasım tarihli toplantıda, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde dereceye giren güreşçiler ile Türkiye bir, iki ve üçüncüsü olan Bayan Güreş Takımı sporcularının ödüllendirilmesi konusunun meclise havale edilmesi için, CHP'li meclis üyeleri Recep Tokgöz, Erdem Armen ve Hüseyin Kazancı imzalı önerge verdi. Güreşçilere ödül verilmesi konusu, meclis gündeminde 57'nci madde olarak görüşüldü ve ilgili konu Plan ve Bütçe Komisyonu'na gönderildi. Plan ve Bütçe Komisyonu 22 Kasım 2010 günü Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nda toplandı. Remzi Sadi başkanlığındaki toplantıda alınan kararları Hüseyin Kazancı, Hasan Gürsel Karabayır, Turgay Genç, Adlıhan Dere, Ayşe Güliz Yılman, Ramazan Ateş isimli komisyon üyeleri oy birliği ile kabul etti. Alınan karar rapor haline getirilerek meclise sunuldu.

Komisyon karar aldı
Buna göre Plan ve Bütçe Komisyonu raporunda şu ifadelere yer verildi: 'Gündemin 57'nci maddesinde yer alan 2010 yılı Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde dereceye giren güreşçilerden başaltı ikincisi Ali Altun'a 20 bin, büyükorta ikincisi Hasan Cengiz'e 20 bin, başaltı üçüncüsü Ahmet Serbest'e 15 bin, en teknik güreşçi Tahir Borucu'ya 10 bin, antrenör Ufuk Atalay'a 5 bin ve 2010 yılı Türkiye Bayanlar Güreş ޞampiyonası'nda dereceye giren Gençler Türkiye üçüncüsü Mine Ece'ye 10 bin, Yıldızlar Türkiye üçüncüsü Nazire Sazlık'a 10 bin, Yıldızlar Türkiye üçüncüsü Ümmühan Koca'ya 10 bin, Minikler Türkiye üçüncüsü Gönül Ekiz'e 10 bin, Minikler Türkiye birincisi Sinem Çisem Doğdu'ya 20 bin lira ödülün Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'nın bütçesinden ödenmesi hususunun uygun olduğu görüşü ile komisyon raporu imza altına alınarak meclisimizin takdirine sunulmuştur. 22.11.2010'

Birinciye ödül vermediler!
Bu raporun mecliste kabulünün ardından sporculardan ödüllerini alabilmesi için güreşçi olan ama Servet Yıldız isimli meclis üyesiyle beraber güreş organizasyonu yapan Hasan Aydın isimli kişiyi mutemet tayin etmeleri istendi. Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı'ndan sporcuların adlarına tahakkuk eden ödülü alabilmesi için sporcular aileleriyle birlikte Hasan Aydın'ı mutemet tayin etti. Bazı sporcular bunu kabul etmedi. Ardından ödül dağıtımında ve komisyon raporunda yer alan isimler üzerinde bazı şaibe iddiaları gündeme geldi. Spor camiası aniden karıştı. Büyükşehir Belediye sporcularından Yusuf Canzeybek'in Kırkpınar'da tozkoporan da birinci olmasına rağmen kendisine ödül verilmediği, 20 bin lira ödül kazanan S.Ç.D.'ya 'Sana 2 bin lira ödül çıktı' denerek 2 bin lira ödül verilmek istendiği, kendilerine meclisten kaç para ödülü çıktığını bilmeyen diğer sporcular içinde aynı yöntem uygulanmak istendiği, 'üzerinde para miktarı yazmayan bir mutemet tayin etme belgesiyle' mutemet tayin edilen kişinin sporcu adına para çekmeye çalıştığı, Ufuk Atalay'ın ödül listesine antrenör olarak yazıldığı, şaibe iddiaları ayyuka çıkınca son bir ay içinde apar topar hemen eski tarihli olduğu öne sürülen bir sözleşme yapılarak daha önceden de antrenörmüş gibi gösterilip ödül verilmek istendiği iddiaları kulislere sızdı.

Korkunç iddialar
İddialar bununla kalmadı. Sporcular kendi antrenörleri olmadığını öne sürdükleri ve 'kendilerini müsabakalar boyunca bir kez bile çalıştırmadığını belirttikleri' Ufuk Atalay'ın antrenör olarak gösterilerek ödül verilmek istenmesine isyan etti. Gerçek antrenör Cevat Gündoğdu'ya ise hiç bir ödül verilmediği, Kırkpınar'da tozkoparan birincisi olan Büyükşehir Belediyesi sporcusu Yusuf Canzeybek'e ödül verilmezken alt kademe Döşemealtı Belediye adına Kırkpınar'da güreşerek alt kademe belediyeden zaten ödül alan Ali Altun ve Ahmet Serbest'e Büyükşehir'den ödül verilmesi kararı alındığı da iddialar arasında yer aldı.

Ödülden komisyon talebi iddiası
Yusuf Canzeybek'in bu durumun haksız olduğunu belirtmesi üzerine kendisine 2 bin lirasını spor kulübüne bağışlaması karşılığında elden 10 bin lira verileceğinin söylendiği, benzer durumun geçen yıl da yaşandığı, CHP'li meclis üyesi Servet Yıldız ve Hasan Aydın'ın bu ödülleri organize ettiği, ödül paralarını sporculara elden verdikleri diğer iddialar arasında yer aldı. CHP'li meclis üyesi Servet Yıldız ve Hasan Aydın'ın son 2 yıldır Büyükşehir Belediyesi'nin yağlı güreş işlerini organize ettikleri de öne sürülüyor. Bu kişilerin yanında çeşitli işlere yardımcı olan Mehmet Ali Çapat ve 2 kişinin daha, Büyükşehir'in çalıştığı taşeron firma Güney Temizlik firmasında sigortalı çalışan olarak gösterilip maaş almalarının sağlandığı iddiası da spor camiasını karıştırdı. İddiaların basına sızması ve bir ihbar mektubuyla birlikte Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Rıfkı Aktekin konuyla ilgili sorularımız üzerine 'İddialar doğrudur. Tarafıma bu iddialarla ilgili bir ihbar mektubu gelmiştir. Bu ihbar mektubunda her şey anlatılmaktadır. Çok ilginç bir tezgah kurulmuş. Hemen gerekli müdahaleyi yaptım. Olay hakkında hemen Teftiş Kurulu'nda inceleme başlattım. Mali İşler Dairesi'ne de sporcuların ödüllerini aracı ve mutemet tayin edilen kişi yerine direkt daireden alması talimatını verdim. Kişiler hakkında değil iddia olunan olay hakkında Teftiş Kurulu'nda inceleme başlattık çünkü adı geçen isimlerin belediyemiz ile ilgisi yoktur' dedi.

ޞükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a