banner244
banner203

Organlarıyla hayat verdi

Antalya'da beyin ölümü gerçekleşen emekli hemşire Nejla Solmaz'ın ailesi tarafından bağışlanan organları, 4 kişiye hayat verdi. Solmaz'ın 30 yıllık eşi Mücahit Solmaz, 'Evlilik yıldönümümüzde canımı kaybettim, ama başka insanlar hayat bulacak' dedi

Organları bağışlandı
Antalya'da yaşayan emekli hemşire Nejla Solmaz (52), yüksek tansiyon nedeniyle 11 ޞubat'ta beyin kanaması geçirdi. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedaviye alınan Solmaz'ın, beyin ölümü gerçekleşti. Doktorların yönlendirmesiyle iki çocuk annesi Solmaz'ın ailesi, organların bağışlanmasına karar verdi. Solmaz'ın bağışlanan böbreklerinden biri Konya Meram Tıp Fakültesi Hastanesine, pankreası Dış Kapı Eğitim ve Araştırma Hastanesine, karaciğeri ve diğer böbreği ise, Akdeniz Üniversitesi Hastanesine gönderildi. Nejla Solmaz'ın bir böbreğinin Rasim Demircan'a, karaciğerinin ise Rabia Yazar'a (37) nakledileceği öğrenildi. Mücahit Solmaz, 11 ޞubatın eşiyle 30. evlilik yıldönümleri olduğunu anlattı. Hem evlilik yıldönümlerinde hem de Sevgililer Günü öncesinde eşini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını belirten Solmaz, eşinin çalışırken yenidoğan hemşiresi olduğunu ve çok sayıda bebeğin hayatını kurtardığını söyledi.

Annemin vasiyetini yerine getirdik
Solmaz, ''Eşimin bir ev hayali vardı. O hayali gerçekleştirmek için çok çalıştık. Bir ev için anlaşmaya vardık. Tapu işlemlerinde gerekli olan belgeleri almak için eve geldiğimde eşimin baygın halde yattığını gördüm. Ambulansla hastaneye kaldırdık, ama kurtaramadık. Yeni evine taşınamadan hayatını kaybetti'' dedi. Organ bağışı ile 5 kişiye umut olduklarını söyleyen Solmaz, ''Evlilik yıldönümümüzde canımı kaybettim, ama başka insanlar hayat bulacak. O insanları yaşama bağlamak, benim tek tesellim olacak'' diye konuştu.

Annesinin arkasından uzun süre gözyaşı döken Selim Solmaz de organ bağışına dikkati çekti. Yaptıkları bağışın herkese örnek olmasını isteyen Solmaz, ''Biz annemin vasiyetini yerine getirdik. Yaşarken hep organ bağışını anlatırdı. Biz de tereddüt etmeden annemin organlarını bağışladık'' dedi.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a