banner153
banner230
banner203

'Pozitif' ayrımcılık!
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde CHP'li Büyükşehir Belediyesi'nde kadınlara 'pozitif' ayrımcılık. Kadın memurlar izinli sayılırken kadın işçiler çalıştırıldı

Dayanışma aidatları sorunu ile basının gündeminde yer alan geçen yıl ki Büyükşehir Belediye-Tüm Bel Sen arasındaki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) bu yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde sorun oldu. Antalya Büyükşehir Belediyesi CHP'li yönetimi, 300 kadar üyesinden 120'si kadın olan Tüm-Bel-Sen sendikası üyesi kadınlara 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü için bir günlük izin verdi. Bu izin, TİS'in 16'ncı maddesine göre uygulandı. Bu maddeye göre tüm kadın memurların 8 Mart günü izinli sayılmaları istendi. Belediye yönetimi, sözleşme sendika ile belediye arasında olduğu için sadece bu sendikaya üye kadınlara izin verdi. Kısa süre sonra da kızılca kıyamet koptu.

Son dakika da müdahale
Bunun üzerine hemen apar topar bir yazı yazılarak 200 kadar üyeli Yerel-İş Sendikası'na üye 100'e yakın kadın memura da 8 Mart günü izin verildi. Bu kez de Belediye-İş Sendikası üyesi kadın işçiler ile taşeron firma çalışanı olan kadın işçiler, sözleşmelerinde izinli sayılmaları ibaresi olmadığı için unutuldu. Sadece Belediye-İş Sendikası'na üye 92 kadın Büyükşehir Belediyesi'nde çalışıyor. Öte yandan, Başkan Akaydın ve belediye yönetimine yakın olduğu öne sürülen Tüm-Bel-Sen kadınlara 8 Mart günü sendika hesabından kahvaltı verdi. Parkw Restoran'daki 100 kişilik kahvaltı ücretini belediyenin ödediği öne sürüldü. 8 Mart'ta başkanlık binasında Hukuk Müşaviri İlker Gedik, Genel Sekreter Yardımcıları Bayram Özen ve Cemal Öcal'ın dışında erkek yönetici bulunmaması da dikkat çekti. Bu isimlerin kapılarında sürekli bir yoğunluk olduğu gözlenirken diğer isimlerin kent ve ülke dışında olduğu öğrenildi. 3 yöneticinin dışındaki çalışanların çoğunun kadın olması ise gözlerden kaçmadı.

ޞükrü AĞIRMAN
Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a