banner244

Süslemesiyle  dikkat çekiyor

Dünyaca ünlü turizm şehri Manavgat'a bot turu, Side Antik Kent'e gezi ve uluslararası pazartesi ve perşembe pazarlarına alış verişe gelen turistler mimari yapısına hayran kaldıkları Külliye Camii'ne uğramadan konaklama tesislerine geri dönmüyor. Manavgat Müftülüğü verilerine göre 2010 yılı içinde camiyi başta Orta Avrupa, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) olmak üzere 21 ülkeden 150 bin turist ziyarette bulunduğu bildirildi.

Günde bin kişi
Aktif turizm sezonunda haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında camiye yoğun turist ziyaretinin olduğunu belirten Manavgat Müftüsü Halil Taş, turlarla günlük bin kişinin camiyi ziyaret ederek kaynak eserleri incelediğini ifade etti. Taş, 'Cami bir ana kubbe, 4 yarım ay şeklinde kubbe ile 27 adet küçük kubbeden oluşmaktadır. Ana kubbenin yerden yüksekliği 30 metredir. Caminin yapımında 250 ton demir, 65 ton kurşun ve 500 metreküp beton kullanılmak suretiyle birinci sınıf işçilik ile malzeme kullanılmıştır' dedi

Almanca açıklama
Taş, 'Cami, Selçuklu ve Osmanlı mimari tarzında olup camimizin kündekari kapısı bir senelik el işçiliği ile yapılmış, çinilerinin büyük kısmı el yapısı taş çinidir. Dört minareli caminin her minaresinde üçer şerefesi bulunmakta' diye konuştu. Külliye Camii imam hatibi Mustafa Yılmaz, camiye gelen turistlere İslam dini hakkında Almanca bilgilendirme yaptığını belirtti.

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a