banner244

TARSİD kuruldu

Antalya Tarım Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TARSİD) Başkanı Argün Şahin, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde (AGC) basın toplantısı düzenledi. Geçtiğimiz yıl kasım ayında derneği kurduklarını belirten Şahin, “Ülkemizin en temel varlığı olan vatan ve vatan toprakları üzerindeki tarımsal üretimi planlamak, geliştirmek ve halkımızın refahına sunmak biz tarım sektörünün iş insanları olarak en önemli görevimiz ve ödevimizdir. Tarım, ülkemiz ve dünya için stratejik öneme sahip bir sektördür. Kısa bir süre öncesine kadar temel tarımsal ürünlerde kendimize yeter üretimi yapabiliyorken bugün birçok tarım ürününü ithal etmeye başladık. Üstelik ülke olarak üretebilecek imkanlarımız, işgücümüz, bilgimiz varken. Bu üretimi yapmamızı engelleyen unsurlardan önde geleni tarımsal iş sektöründe bir bütün olarak yapılanma olmaması ve buna bağlı olarak tarım iş insanları için en temel konulardan biri olan üretim planlamasının yapılamamasıdır” dedi.

Şahin: Derdimiz tarım
Hal Yasasına değinen Şahin, “Bu yasanın yanında devletin, kooperatifleşme konusunda da iyileştirmeler yapması halinde hal yasası çok daha etkili olacaktır. Ancak bahçeden çatala gelinceye kadar yüzde 50’lere varan kayıplar ile önemli bir ürün ve gelir kaybı ile karşılaşılmaktadır. İç ve dış pazarda önemli bir kalite ve değer kaybı ile birlikte yüksek girdi fiyatları sonucu üretimde maliyete olumsuz etki yapmakta bu nedenle de şimdilerde ve yakın gelecekte tarımsal ürün ithalatında ciddi artışlar beklenmektedir. Bu nedenle üretim maliyetleri, bahçeden mutfağa kesintisiz soğuk zincir uygulamaları, yetkin pazarlama sistemleri ülkemizde meyve sebze üretim ve tüketimde önemli gelişmelere neden olacaktır.

Derdimiz tarım. Türk tarımının sürdürülebilir olması için elimizi taşın altına koyacağız. Tarım politikalarının oluşturulmasında aktif rol alacağız” diye konuştu.

‘Hep birlikte güçleneceğiz’
Hedeflerinin yedi bölgede tarım sektöründe faaliyet gösteren, alanında uzman isimlere, kişilere ulaşmak olduğunu ifade eden Şahin, “Çünkü üyelerimizle güçlüyüz, çünkü hep birlikte güçleneceğiz. Üye sayımızı biraz daha artırdıktan sonra çeşitli illerde şube kurma çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Dernek olarak odaklandığımız iki başlık var. Tarım sektörüne girdi sağlayan iş insanları, tarıma dayalı sektörlerde faaliyet gösteren sanayici ve iş insanları. Bunlar TARSİD’in üye potansiyelini oluşturuyor. Bütün bu duygu ve düşüncelerle tarım sektörünü bir bütün olarak kucaklayacağız. Yerel seçimleri geride bıraktık. Artık asıl gündeme odaklanıp, tarım ve gıda sektörünün kronik sorunlarına yoğunlaşma zamanıdır. Geçici adımlarla kısa vadeli çözüme kavuşturulmaya çalışılan sorunlar artık sadece kırsaldaki üreticinin problemi olmaktan çıktı. Hepimizin mutfağına dayandı. Mutfak, adeta yanıyor” şeklinde konuştu.

Tarımda yeni yol haritası
Tarım sektörünün tamamını kucaklayacak yol haritasına ihtiyaç olduğunu belirten Şahin, “Tarımda yeni şeyler söylemenin zamanı. Tarım yol haritasının yeniden ve objektif şekilde çizilmeye ihtiyacı var. Sektörün tamamını kapsayan, kucaklayan ve ortak paydada buluşturacak bir yol haritasından bahsediyoruz. Sektörün sadece belirli kesimlerini değil tamamını kapsayan, kucaklayan ve ortak paydada buluşturacak bir yol haritasından bahsediyoruz. Tarım sektörünün kendi içinde farklı dinamikleri var ve bunlar dikkate alınmadığında karşınıza farklı türden sorunlar çıkıyor. Aslında sorunların büyük çoğunluğu ortak noktada birbiriyle kesişiyor. O yüzdenden de üretimden pazarlamaya kadar tarım politikalarına bütüncül yaklaşılması gerekiyor” dedi. 

Umut ÖZEN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

a