banner153
banner230
banner203

Tren geldi hoş geldi

Kepez Belediyesi, yüksek hızlı tren hattının geleceği Antalya’yı, hat öncesinde trenle buluşturdu. Antalyalı çocuklara kütüphane ve eğitim atölyesi olarak hizmet verecek olan vagon, daha önce dış kısmının revizyonunun yapılması için Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde trenlere yönelik bakım ve onarım hizmeti yapan bir işletmeye getirildi. Bakımı yapıldıktan sonra vagon, özel bir tırla Antalya’ya getirilerek Dokuma Park’ta, ahşap traversten yapılacak olan rayların üzerine yerleştirilmek için karayolunda yola koyuldu. Antalya-Burdur Karayolu üzerinden Dokuma Park’a getirilen tren, yolda ilginç görüntüler oluşturdu. Treni karayolunda gören vatandaşlar ve küçük çocuklar büyük şaşkınlık yaşadı.

Kütüphane ve atölye olacak
İstanbul İstiklal Caddesi’nin simgesi haline gelen nostaljik tramvay vagonunun bir örneğinin sergilendiği eski Dokuma Fabrikası yerleşkesine konulan 23 metrelik tren, Kepez Belediyesi’nin, müzeler kampüsü haline getireceği ve Anadolu Oyuncak Müzesi’ni hizmete açtığı Dokuma Park’ta çocuklara tanıtılması amacıyla sergilenecek. Tren vagonunun çocuklar için kütüphane ve eğitim atölyesi olacağını belirten Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, "Antalya’da raylı ulaşım yani tren yok. Dolayısıyla Antalyalı çocuklar da trenin nasıl bir ulaşım aracı olduğunu bilmiyorlar. Hem onlara treni tanıtmak, hem de trenin üzerindeki derin tarihi hissettirmek amacıyla Antalya’ya bir tren getirelim ve onlara gösterelim dedik. Çocuklara biz kitap okutmaya çalışıyoruz, okumanın güzelliğini anlatmaya çalışıyoruz. Bu yüzden içerisine bir kütüphane ve atölye yaptık. Hem çocuklar el becerilerini geliştirsinler hem de zevkli ve keyifli bir ortamda çocuklara kitap okutalım istedik" dedi.

Ray üzerinde sergilenecek
Trenin, Dokuma Park’ı renklendiren bir unsur olacağına işaret eden Tütüncü, "Sadece tren vagonuyla kalmayacak bu düşüncemiz. Burada rayın üzerinde sergilenecek. Bu projenin ikinci etabında çok güzel bir Anadolu istasyonu yapacağız. Oraya park etmiş vaziyette olacak ve istasyonun içerisinden geçerek hem trenin tarihini hem de Anadolu’daki o demir ağlarla anayurdu dört baştan ördüğümüz zamanların tarihinin en iyi şekilde anlatılmasını istiyoruz. Bu tren gerçekten sevimli bir tren, hepimizi çok heyecanlandırıyor. Zaten demiryolu taşımacılığı üzerinde pek çok hatıranın olduğu çok asil bir taşımacılık türü" diye konuştu.

İHA

 

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner221

a