banner153
banner192
banner203

Muratpaşa’ya plaj şoku

Yeni karar alınacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu falezlerdeki tahribat sonrası plajda verdiği izin kararını tekrar inceleyecek. Bu karara uygun olmayan yapılar kaldırılacak. Plajın verilen komisyon kararına uygun yapılması istenecek ve bununla ilgili yeni bir komisyon kararı alınacak.

Lobi iddiası

Antalya Lara’da denize nazır birinci derece doğal sit alanı falezlere beton dökerek, kırarak veya oyarak zarar veren işletmeleri tahliye eden Muratpaşa Belediyesi; halk plajı ve güneşlenme platformu yapmak adına falezlere zarar vermişti. Belediye yönetimi geçtiğimiz günlerde halk plajı yapmak için Atan Park Otel önünde falezleri oydu ve beton döktü. Akdeniz Manşet gazetesi olayı fotoğraflarla belgeledi. “Yakışmadı” başlıklı bir haber yaptı. Belediye başkanı ise hukuksuz bir işlem yapmadıklarını, bu haberleri halk plajlarını halka kapatma lobisinin yaptırdığını iddia etti.

Çevre Günü’nde baskın yaptılar

Haberler üzerine Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, CHP’li belediyenin inşa etmeye çalıştığı halk plajına giderek tespit, denetim ve incelemelerde bulundu. Çevre ve Şehircilik İl Müdür Vekili Tevfik Altınay; ekibi kendisinin gönderdiğini ve halk plajı yapımı için verilen izin sonrası, güneşlenme platformu çalışmalarının komisyondan geçtiği şekliyle yapılıp yapılmadığını kontrol ettiklerini anlattı.

Ulusal basında yer aldı

Ardından bu haber Sabah gazetesinin ulusal baskısında birinci sayfasında ve Akdeniz ekinin manşetinde yer aldı, olay ülke gündemine de girdi. Edinilen bilgiye göre yapılan tespitler sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu plajdaki kararı tekrar inceleyecek. Bu karara uygun olmayan yapılar kaldırılacak. Plajın verilen komisyon kararına uygun yapılması istenecek ve bununla ilgili yeni bir komisyon kararı alınacak.

Ya tuz kokarsa...

Akdeniz Manşet’in bahse konu haberlerinde; birinci derece doğal sit alanı olan falezlere beton dökerek veya oyarak zarar veren işletmeleri tahliye eden belediyenin; halk plajı ve güneşlenme platformu yapmak adına doğa düşmanı işletmecilerden geri kalmadığı, Atan Park Otel önünde denize sıfır falezleri oyduğu, beton döktüğü fotoğraflarla anlatılmıştı. Falezlerde oturan bir vatandaş, “Balık kokarsa tuz dökersin, ya tuz kokarsa ne yaparsın” diyerek yaşananlara tepki vermişti.

Şükrü AĞIRMAN

Anahtar Kelimeler:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner20

banner212