Reklam
Reklam

23 SANATÇI VE 92 ESER

KÜLTÜR & SANAT Gülsen YAVUZ

23 SANATÇI VE 92 ESER

KÜLTÜR & SANAT Gülsen YAVUZ

23 SANATÇI VE 92 ESER
05 Şubat 2020 - 18:16

Antalya’da 23 ressamın katıldığı ‘Küçük İşler’ resim sergisi Mall of Antalya Sanat Galerisi’nde açıldı. 92 sanat eserinin sergilendiği serginin açılışını Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz yaptı

Sergi öncesi yaptığımız sohbette uygulama komitesi başkanı Ressam Mustafa Köseoğlu, “Antalya'da bugün sanat adına önemli bir gün, daha evvel Türkiye’nin birçok şehrinde ‘Küçük İşler’ sergileri Aralık ayında, yılbaşı hediyesi, sanat hediye edilsin diye yapılıyordu. Antalya’da ilk kez böyle sanatçı katılımı yüksek bir sergi düzenliyoruz. Şu ana kadar dernek sergileri dışında bu kadar sanatçının katıldığı  bir sergi açılmamıştı. Küçük İşler sergileri Ankara ve İstanbul'daki galerilerde yapılmaktaydı Antalya'da neden açılmasın düşüncesi sürekli sorduğum bir soruydu. Fikrimi sanatçı diğer dostlarımla paylaştım ve işte 23 sanatçı ve 92 eser ile katıldığımız sergimizin fikir babası olmak beni çok mutlu ediyor” diye konuştu. 
 
Galeri sayısı yetersiz
Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz ise Muratpaşa Belediyesi olarak her zaman sanatın ve sanatçının yanında olduklarını belirtti. Kaçmaz, “Yoğun katılımın yaşandığı bir sergi açılışını gerçekleştiriyoruz. Serginin gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve sanatçılara teşekkür ederim” dedi. Güzel Sanatlar Derneği (GÜSAD) Başkanı Ertuğrul Hepgüzel, GÜSAD’a ait olan sanat galerisinin yeni sergi projelerine ev sahipliği yapmaya devam edeceğini belirtti. Sergide dernek üyesi olmayan ressamların da eserleri olduğunu ekleyen Hepgüzel, şöyle dedi: “’Sanat, özgürlük tarafından emzirildikçe büyür’ der Frederic Amiel. Sanatın topraklarımızda gelişip büyüyebilmesi ve devamlılığı için kuşkusuz özgür bir ortam gereklidir. Fakat bu tek başına yeterli değildir. Resim sanatının devamlılığı için, özgürlükle beraber sanatçıyı var eden galeriler ve sanatseverlere de ihtiyaç vardır. Antalya'da galeri sayısı ve sanat alıcısının yetersizliği sanatı sekteye uğratmaktadır. Sanat ancak, büyük kitlelere ulaştığı zaman, sözü edilebilir bir değere ulaşır. Maalesef bazı tarihsel ve inançsal nedenlerden dolayı resim sanatı kitlelere ulaşamamış ve güdük kalmıştır. Bu kültürel eksikliği bir nebze giderebilmek için, bir grup ressam, bir araya gelerek ‘Küçük İşler Antalya’ sergisini planladık.”
 
Boyut-fiyat sorunsalı
“Resim sanatını, gelir seviyesi yüksek sanatsever kitlesinin de ötesine taşıyarak, tüm sanatseverler ile paylaşmayı ve ulaşabilmelerini amaçlamaktayız. Aynı zamanda bu sergi ile Antalya'da yaşayan birçok ressamı bir araya getirerek paylaşmanın ve beraberliğin temellerini atacağını da umut etmekteyiz. Tüm dünyada en çok tanınan sanat eseri olan Mona Lisa tablosunun boyutlarının sadece 77×53 cm olduğunu ve büyük sanatın her zaman büyük boyutlu eser anlamına gelmeyebileceğini düşünüyoruz. Bir eserin boyutu onu ne yüceltir ne de aşağıya çeker düşüncesi ile eserlerdeki boyut-fiyat sorunsalını ortadan kaldırmayı ve sanatseverlerin sanata kolay ulaşabilmesini hedeflemekteyiz. 23 sanatçının 40×40 cm boyutlarında tuval üzerine akrilik çalışmaları ve 40×50cm boyutlarında sulu boya çalışmaları bu projede sergilenecektir. 92 eser ile bu boyutta ilk defa düzenlenecek olan ‘Küçük İşler Antalya’ sergisinin kentimizin dört bir yanından sanatçıların katılımıyla renkleneceğini düşünmekteyiz. Bütün eserler standart ölçü ve fiyat ile satışa sunulacaktır. Bu projenin bir kartopu gibi büyüyerek çoğalmasını ve ileriki süreçlerde büyük bir çığa dönüşmesini arzulamaktayız. Sergi tertip komitesi olarak tüm katılımcı sanatçı arkadaşlara ve bu projede emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Sergi tertip komitesi tarafından bu manifestoyla sunulan sergi 03.02.2020-15.02.2020 tarihine kadar devam edecektir.”


‘Sanat Bahçesi’ şenlik yeri olsun
 Fatih-Ayzet ÖZDÜNDAR
Telkari atölyesi
Telkâri, ince tel halindeki gümüşün bükülmesiyle oluşturulan küçük motifleri bir araya getirerek yapılan tümüyle el işçiliğine dayalı gümüş işleme sanatıdır. Kafesli kuyumculuk işi olarak da nitelenen telkâriye aynı zamanda vav işi de denmektedir.
 
F.Ö. Emekli olduğumuz zaman yani 15 yıl önce eşimle birlikte ne yapabiliriz diye düşümdük. Bir uğraşımız olsun istedik, bu uğraşta sanatsal yönü ağır basan bir zanaat olmalı diye düşündük. Mardin-Midyat yöresine ait genelde Süryani ustalarının bundan 3000 yıl önce işledikleri gümüş ve altın tellerle ördükleri ürünleri öğrenmeye karar verdik. Mardin’de telkari ustalarından 4-5 ay kurs alıp çalışmalar yaptık daha sonrasında İstanbul’da bir telkari ustasından 3-4 ay eğitim aldık. Antalya’da Olgunlaşma Enstitüsü ve ASMEK’ten de eğitim aldıktan sonra kendi atölyemizi kuralım ve yok olmaya yüz tutmuş bu sanatı yaşatmaya çalışalım, biz de başkalarına öğretelim istedik ve eşimle birlikte devam ediyoruz. Çok zor ve zevkli zanaat telkari. Gönül işi, gönülden bağlılık gerektiriyor. Hem hobi hem de kazanç sağlıyor. Avrupa ülkelerinde olsa böyle kaybolmaya yüz tutmuş zanaatlar kaybolmasın diye devlet teşvik verir, zanaatkarını destekler ve kültür değerlerinin  kaybolmasına izin vermez  ama bizim ülkemizde koşullar belli. Bu noktada görev bize düşmekte bizler değerlerimize kendi çabalarımızla sahip çıkmaya çalışıyoruz. Konyaaltı  Kent Meydanı’nda bir atölyemiz var ve Kent Meydanı’nda sergi açıyoruz haftada 3 gün. Diğer Sanat Bahçesi sakinleriyle birlikte. Sanat Bahçesinde 12 farklı dalda tamamen el emeğiyle ürünler tasarlayan ve üreten üyelerimiz var. Hepsi çalıştıkları alanda uzmanlar. Sorunlarımız belli, tanınmamak, burada bir Sanat Bahçesi olduğunu kimse bilmiyor bizimse tanıtma çabalarımız yetersiz kalıyor. Yerel yönetimlerimizden bizi desteklemelerini ve hep birlikte zanaatımıza, zanaatkarımıza ve sanatçılarımıza destek  vermelerini bekliyoruz.
 
Sanat Bahçesi yazı dizimize kurucularından Fatih Özdündar’la yaptığımız söyleşiyle son veriyoruz. Emeğe, sanata ve zanaatçıya değer veren herkesi Sanat Bahçesine bekliyoruz.
 
 


 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum