Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Altı Nokta’dan indirim talebi

Altı Nokta Körler Derneği Antalya Şube Başkanı Cemalettin Çakar, Türkiye’nin birçok ilinde engelli vatandaşa uygulanan su faturalarında yüzde 50 indirimli tarifenin Antalya’da da hayata geçmesini talep etti

Altı Nokta’dan indirim talebi

Altı Nokta Körler Derneği Antalya Şube Başkanı Cemalettin Çakar, Türkiye’nin birçok ilinde engelli vatandaşa uygulanan su faturalarında yüzde 50 indirimli tarifenin Antalya’da da hayata geçmesini talep etti

Altı Nokta’dan indirim talebi
22 Mart 2021 - 20:30

Altı Nokta Körler Derneği Antalya Şube Başkanı, Kent Konseyi meclis üyesi ve Türkiye Engelliler Meclisi Antalya İl Temsilcisi Cemalettin Çakar, yıllardır bekleyen sorunlarının çözülmesini istediklerini hatırlatarak taleplerini sıraladı. Antalya Kent Konseyi adına STK örgütleri olarak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’le pandemiden önce bir görüşme gerçekleştirerek taleplerini ilettiklerini hatırlatan Başkan Çakar, “Konuşmamızda Antalya Kent Konseyi adına bir talebimiz olmuştu. Türkiye’de uygulanan su indiriminin Antalya’da da uygulanmasını istiyoruz. Türkiye’nin birçok ilinde engelli vatandaşımıza su faturalarında yüzde 50 indirimli tarife uygulaması mevcuttur. Bizler de Antalya’daki engelli vatandaşa uygulanan tarifenin güncellenerek yüzde 50’ye çekilmesini talep etmekteyiz. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek talebimizle ilgilenecekti kendisinin bir süre önceki rahatsızlığından dolayı ulaşamadık. Biz de sözlü olarak yine talebimizi yeniliyoruz” dedi.
 
Sesli sinyal talebi
Ulaşımda sinyal sistemlerinin devreye girmediği sürece görme engellilerin yaşadığı sıkıntıların giderilmeyeceğini hatırlatan Cemalettin Çakar, “Bazı caddelerde sesli sinyal sistemlerinin çalışmaması nedeniyle ne bindiğimiz ne indiğimiz durağı bilebiliyoruz. Sürekli olarak şoförlere sormak zorunda kalıyoruz. Otobüslerde sesli sinyallerin çalıştırılarak ulaşımımızı rahatça yapabilmemizin sağlanmasını istiyoruz. Bizlerin yıllardır engelli yolları ile ilgili taleplerimiz var. Birçok caddede engelli yollarımız yok. Belediyede konuyla ilgili yazılarımız taleplerimiz var. Şu ana kadar bir çalışma yok” diye konuştu.
 
Çözüm bekliyorlar
Trafik lambalarına kurulan cihazların ışıkların rengini söylediğini o anda bekleyen kişiye güvenle geçebilecekleri ya da durmaları gerektiği yönünde sesli uyarıda bulunduğunu ifade eden Çakar, “Görme engelli bireylerin yolun karşısına geçmelerini güvenli ve kolay hale getirmek için bazı caddelerde trafik ışıklarında Akustik Sesli Yaya Uyarı Cihazı sistemi hayata geçirildi. Uygulamanın genişletilerek tüm trafik ışıklarına aynı sistemin yerleştirilmesini istiyoruz. Yollardaki sesli ışıkların çoğaltılmasını istiyoruz. Bunları yaparsak dünya kenti oluruz. Otobüslerdeki sesli sinyalin hayata geçmesi için 2009 yılından beri bekliyoruz. Engelli yollarının yapılması için doğduğumuzdan beri bekliyoruz. Tüm trafik ışıklarına Akustik Sesli Yaya Uyarı Cihazı yapılması talebimiz de uzun yıllardır devam ediyor” dedi.
 
Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum