Reklam
Reklam

CHP'li kıyakçılara soruşturma şoku

Akdeniz Manşet'in Nisan 2010'da ortaya çıkardığı olay sonrası şok gelişme

CHP'li kıyakçılara soruşturma şoku

Akdeniz Manşet'in Nisan 2010'da ortaya çıkardığı olay sonrası şok gelişme

CHP'li kıyakçılara soruşturma şoku
18 Şubat 2011 - 10:45

Konut alanında Migros depolama alanı yapımını onaylayan Serik ilçesi Karadayı Belediye Başkanı CHP'li Ali Çırpıcı ve meclis üyelerine kamu yararına aykırı, özel çıkara dayalı işlem tesis ettikleri ve bu surette görevlerini kötüye kullandıkları iddiası ile soruşturma izni verildi

CHP'li yönetime soruşturma izni
Serik ilçesinde Belek ve Boğazkent'in hemen yanıbaşındaki turizm alanlarından Karadayı beldesinde Antkoop Çiftlikevleri yakınında 30 bin m²'lik Migros Bölge Dağıtım Deposu bir süre önce faaliyete geçti. Hemen ardından, buna izin veren CHP'li belediye başkanı ve meclis üyelerine kamu yararına aykırı, özel çıkara dayalı işlem tesis ettikleri ve bu surette görevlerini kötüye kullandıkları iddiası ile soruşturma izni çıktı. Soruşturma izni, İçişleri Bakanlığı'na geçen yıl yapılan şikayet sonrası verildi. 30 bin m²'lik Migros Depolama Alanı yapımını onaylayan, yapıma karşı çıkılmasına ve dava açılmasına rağmen inşaatı durdurmayarak açılışını sağlayan Karadayı Belediye Başkanı CHP'li Ali Çırpıcı, belediye meclis üyeleri Halil Atik, Mustafa Kumbul, Ercan Kır, Halil Kuş, Nusuh Kır, Ali Çil, İsa Balık, Durmuş Duran, Fatih Dalıç hakkında 4483 sayılı yasanın 6 ve 7'nci maddeleri gereğince kamu yararına aykırı, özel çıkara dayalı işlem tesis ettikleri ve bu surette görevlerini kötüye kullandıkları iddiası ile soruşturma izni çıktı. Buna göre bu isimler için Karadayı Beldesi Orta Mahalle 129 ada 796-797 ve 799 parsellerle ilgili olarak, konut alanıyken Karadayı Belediye Meclisi'nin 7 Ocak 2010 tarihli ve 2010/7 sayılı kararıyla 'kamu yararına aykırı, özel çıkara dayalı işlem tesis ettikleri ve bu surette görevlerini kötüye kullandıkları iddiası' ile Serik Kaymakamlığı İlçe İdare Kurulu Bürosu'nun 25 Ocak 2011 günlü evrakıyla soruşturma izni verilmesine karar verildi.

Bir örneği savcılığa gitti
Serik Kaymakamlığı İlçe İdare Kurulu Bürosu 2 numaralı 25 Ocak 2011 tarihli kararı sonrası kaymakamlıktan gönderilen yazıda 4483 sayılı kanunun 9'uncu maddesi ve anılan kanuna dayanılarak çıkartılan yönergenin 32'nci maddesi gereğince kararın bir örneğinin Serik Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine, bir örneğinin de hakkında ön inceleme yapılan kişilere gönderilmesine karar verildi. Kişilerin karara karşı 10 günlük itiraz süreleri ise ޞubat ayının ilk haftasında doldu. Kararda, müştekiler Halil Deligöz, Emre Uslu ve İsa Kır, vekilleri ve kendi adlarına Av. Halil Özgeç ve Avukat İsmail Duygulu tarafından 1 Temmuz 2010 tarihinde İçişleri Bakanlığı'na sunulan dilekçeler üzerine Serik Kaymakamlığı'nın Valilik'ten soruşturma memuru talep ettiği belirtildi. Karar yazısında, Bayındırlık ve İskan ޞube Müdürü Hakan Akyüz tarafından yapılan araştırma sonucu düzenlenen 17 Aralık 2010 tarihli ön inceleme raporu ve dosyasının tetkiki neticesinde 'müsnet iddiaların sübut bulduğu kanaatine varıldığından' soruşturma izni verildiği vurgulandı.

Migros'a kıyak yapıldı
Serik ilçesinde Belek ve Boğazkent'in hemen yanıbaşındaki turizm alanlarından Karadayı beldesinde Antkoop Çiftlikevleri yakınında 30 bin m²'lik Migros Bölge Dağıtım Deposu kurulacağı iddiaları 2010 yılı başında mahkemeye taşındı. Bölge sakinleri belediye aleyhine dava açtı. Bir süre önce de bu depolama alanı davalara rağmen inşaatı tamamlanarak açılışı yapıldı ve faaliyete geçti. Avukat Duygulu ve Özgeç konuyla ilgili olarak geçen yıl Antalya 3.İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı. Davacılar 32 sayfalık dilekçelerinde klima gürültüsü, depoya gelip gidecek tırların yolları tıkayacağı, turizm alanında sanayileşmenin önünün açılacağı, bölgede hastane-okul olduğu iddialarıyla dava açmıştı. Davacılar, emsal artışıyla bölgede ciddi bir rant oluşturduğunu da iddia etmişti. Dilekçelerinde alanın Migros Depolama Alanı olduğu, çevredeki tarımsal ürünlerin depolanması amacını taşımadığı vurgulanmıştı. Deponun gayri sıhhi bir işletme olup, ticari yönü bulunduğu, yoğun bir tır, araç giriş ve çıkışı ile iklimlendirme çalışmasının çevreye vereceği ısı değişikliği söz konusu olacağı belirtilmişti.

ޞükrü AĞIRMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum