Reklam
Reklam

EFSANELERİN SONU

Antalya’nın efsane otelleri hayalet bir bina gibi sırıtıyor. Bir döneme damgasını vuran Divan Talya ve Ofo Otel’de in cin top oynuyor

EFSANELERİN SONU

Antalya’nın efsane otelleri hayalet bir bina gibi sırıtıyor. Bir döneme damgasını vuran Divan Talya ve Ofo Otel’de in cin top oynuyor

EFSANELERİN SONU
09 Aralık 2019 - 21:03

Antalya’nın kent yaşamında ve turizm sektöründe bir dönemine damgasını vurmuş olan Ofo Otel’de in cin top oynuyor. Muratpaşa’da Lara bölgesinde yer alan çok katlı otel bir enkaz gibi ortada duruyor. Antalya'da şehir otelciliğinin efsanesi olan bu otel kent estetiğini de bozuyor. Yıllar önce öldürülen 'kumarhaneler kralı' Ömer Lütfi Topal’ın işlettiği Emperyal Casino da Antalya Ofo Otel’in altında bulunuyordu. O dönem kumarhaneler ülke genelinde yasaklanmamıştı. Halk ise şu anda otelin açılmasını ya da yıkılmasını istiyor. 1998 yılında Türk turizmindeki kötü gidişin ilk kurbanı Antalya'nın ünlü 5 yıldızlı oteli Ofo Otel oldu. 20 katlı Ofo Otel, 1998 yılında bankalara ödenmemiş borçlar nedeniyle yaşadığı hacizlerle ‘zirve’ imajını kaybetti. Hacizlerin ardından 23.3 milyon liralık değer biçilen 5 yıldız otelle ilgili yasal süreç tamamlanamayınca her şey sürüncemede kaldı. Ofo Otel’in bağlı bulunduğu Ofo İnşaat ve Turizm A.Ş. adına şirket sahiplerinden Trabzonlu iş insanı Mehmet Hanefi Kırımlı ile şirketin Genel Müdürü Osman Doğan tarafından 1993 yılında şirket adına Vakıfbank'tan alınan 404 milyar 604 milyon 446 bin 618 liralık kredi borcu için yaklaşık 3.5 trilyon liralık haciz konuldu. Edinilen bilgiye göre o tarihte 19 milyon 500 bin ve 13 milyon marklık (dönemin Alman parası olan Alman markı) 2 ayrı kredi alındı. Şirketin Genel Müdürü Osman Doğan'ın da adının geçtiği kredi borcu, banka tarafından daha sonra Türk parasına çevrildi. Kredi borcunun bir miktarı ödendikten sonra 1998’de turizmdeki kötü gidiş nedeniyle şirket ekonomik krize girdi.
 
İn cin top oynuyor
Kriz ve şirketin aldığı ve yıllık yüzde 135 faizli 406 milyar 604 milyon 446 bin 618 liralık turizm ve ihracat kredisi ödenmeyince Vakıfbank tarafından Antalya 2. İcra Müdürlüğünde haciz davası açıldı. Vakıfbank; verdiği krediye karşılık şirketin sahibi olduğu Ofo Otel, Lara Kent Sitesi'ndeki 5 daire, İstanbul ve Edirne'deki taşınmaz mal varlıklarını ipoteğe aldı. Kredi borcu faiziyle birlikte yaklaşık 3.5 trilyon lirayı bulunca otel ve taşınmaz mal varlıkları için kıymet takdiri istendi. Antalya 1. İcra Tetkik Mercii Hakimliğinin istemiyle ODTÜ'den 4 kişilik bilirkişi ekibi tayin etti. İlk keşifte Ofo Otel’e 11 trilyon 735 milyar 479 milyon 200 bin, ikinci keşifte 16 trilyon 942 milyar 315 milyon ve üçüncü keşifte de 23 trilyon 370 milyar lira kıymet takdiri çıkarıldı. Bilirkişi heyetinin 9 Haziran 1998’de mahkemeye verdiği kıymet takdirine bu kez Vakıfbank tarafından itiraz edildi. Hukuki süreç halen devam ediyor. 1990’lı yılların başında yapılan otel; 80 metre yüksekliği ile Antalya'nın en uzun yapılarından biriydi. Otel bugüne değin farklı isimlerle birkaç kez açılıp kapandı. Son olarak 2012 yılında isim değiştirerek yeniden açılacağı duyuruldu ancak bu da girişim aşamasında kaldı. Otelin sahibi konumundaki Ofo İnşaat ve Turizm A.Ş.’nin bankalarla anlaşmak üzere olduğu ve tesisi tekrar turizme açmak istediği dilden dile konuşuluyor. Ancak ortada herhangi bir çalışma yok. Otelin turizm işletme belgesinin ise 2007 yılında iptal edildiği öne sürülüyor.
 
Hayalet bina gibi sırıtıyor
Benzer bir durum Muratpaşa ilçesinde falezler üzerinde yer alan Divan Talya Oteli’nde yaşanıyor. Kent tarihi için önemli bir yeri olan Divan Talya Oteli, 1987 yılında inşa edildi. Kentin ilk 5 yıldızlı oteli olan Divan Talya Otel için de yargı süreçleri nedeniyle halen bekleniyor. Otel, yıkılıp yeniden yapılmak istenince tartışmanın fitili ateşlenmişti. Kaçak olduğu iddiasıyla hakkında yıkım kararı olan otelin son 2 katının durumu da tartışma konusu olmuştu. Otelin yıkılıp 5 katlı olarak yeniden yapımına olanak sağlayan imar planı, 2 Eylül 2017 tarihinde Muratpaşa Belediyesi meclis toplantılarında kabul edilmişti. Ancak Antalya 4’üncü İdare Mahkemesi tarafından imar planları için iptal kararı verilmişti. İptal kararı daha sonra Büyükşehir Belediyesinin meclis toplantısında gündeme gelmişti. Mahkeme kararı nedeniyle otelle ilgili imar planı çalışmaları halen devam ediyor. Divan Talya Otel; ünlü iş insanı Vehbi Koç'un 25 Şubat 1996’da 95 yaşında iken hayatını kaybettiği otel olması nedeniyle Koç Grubu için de özel bir anlam taşıyor. Otelin yeniden inşasında yaşanan imar sorunu sonucu şirket oteli 2013’te geçici olarak işletmeye kapatmıştı. Otelde, Vehbi Koç’un hayatını kaybettiği 609 numaralı oda ise 1996 yılından beri kapalı tutuluyor.
Şükrü AĞIRMAN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum