Reklam
Reklam

Esnaf odası başkanı, dolandırıcılık sanığı

Antalya’da esnaf odası başkanı Bülent Kaplan, katlı kapalı pazaryeri yapan sebzecilere ait kooperatifin başkanı olduğu dönemdeki yönetimiyle birlikte; dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanmak suçlamalarıyla sanık olarak hâkim karşısına çıkıyor

Esnaf odası başkanı, dolandırıcılık sanığı

Antalya’da esnaf odası başkanı Bülent Kaplan, katlı kapalı pazaryeri yapan sebzecilere ait kooperatifin başkanı olduğu dönemdeki yönetimiyle birlikte; dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanmak suçlamalarıyla sanık olarak hâkim karşısına çıkıyor

Esnaf odası başkanı, dolandırıcılık sanığı
19 Eylül 2019 - 21:00

Akdeniz Manşet gazetesinin 1 Ocak 2014’te ‘Kızıltoprak’ta neler oluyor’, 8 Nisan 2016’da ‘Pazar tezgâhının böylesi’ başlıklarıyla gündeme getirdiği pazaryeri satış skandalında sona gelindi. Antalya’da Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Esnaf Odasının kooperatif yönetimince, bir şirket üzerinden, pazarcı esnafı olsun olmasın herkese 2010’da fahiş fiyatlarla pazar tezgâh yeri satılmış; sonrasında ise “Sizin burada pazar tezgâhınız yok” denilmişti. 2010’da “Kızıltoprak’a sosyete pazarı yapıyoruz” diye piyasada ortalama 5-6 bin lira eden pazaryerlerinin; esnaf ve vatandaşa metrekaresi 3 bin liradan ortalama 30’ar bin liraya satıldığı ileri sürülünce iddialar ayyuka çıkmıştı. Akdeniz Manşet’in özel haberlerle gündeme taşıdığı Muratpaşa Kızıltoprak Katlı Kapalı Pazarına ilişkin iddialara savcılık el attı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu; haber ve şikâyetleri dikkate aldı.
 
Dava ağır cezada görülecek
28 Mart 2019 tarihli iddianame sonrası 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek davanın ilk duruşması 20 Eylül sabahı gerçekleştirilecek. O dönem kooperatif başkanı olan şimdinin Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Odası Başkanı Bülent Kaplan ve yönetimi; dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma suçlamalarıyla yargılanacak. Dava dosyasına gazete haberleri de delil olarak girdi. Bu haberlerde pazar tezgâhlarının birden fazla kişiye satıldığı, para alınmasına rağmen tezgâh yeri verilmediği, kooperatif ve odanın pazar yapma yetkisi olmadığı gibi bir çok iddia yer almıştı.
 
5 sanık hakim karşısında
Yarın Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kaplan ve yönetim kurulundaki Arif Üstündağ, Koray Alptekin, Sadık Özgen, Sefa Pamuk’tan oluşan 5 isim; kamu kurum ve kuruluşları vb. tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık ile görevi kötüye kullanma suçlamasıyla sanık olarak hakim karşısına çıkacak. O dönem kooperatif başkanı olan Bülent Kaplan şu anda Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Odası Başkanlığı görevini yürütüyor. İddianamede davacı kamu hukuku (K.H.) ile birlikte Antalya ve çeşitli illerde ikamet eden Şebnem Firuzan Erdoğan, Aydın Erman, Ayşe Güneş, Ayşe Güliz Elbi, Emel İkiz, Fatih Kundu, Mehmet Bilgiç, Mehmet Taşkıran, Melahat Deş, Nazan Kırkaya, Şahin Savaş Sezer, Şevkiye Gedikli, Şule Göysal isimli 13 müşteki yer aldı.
 
10’ar yıl hapis isteniyor
2016/68938 soruşturma, 2019/9712 esas no, 2019/987 iddianame no’lu iddianamede; Antalya Seyyar ve Sabit Sebze Meyveciler Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Kaplan ve kooperatif yönetim kurulu üyeleri Arif Üstündağ, Koray Alptekin, Sadık Özgen, Sefa Pamuk isimli 5 şüphelinin, Türk Ceza Kanununun suça iştirakı açıklayan 37/1 maddesi delaleti ile 158/1.d, 257/1, 53’üncü maddelerinden cezalandırılması talep ediliyor. Mahkemede 10 yıla kadar hapis ile yargılanacak olan sanıklar, ceza alırsa aynı zamanda seçme ve seçilme gibi bir çok haktan da mahrum kalacak.
 
Para da yok tezgâh da
Suç tarihi 2008-2015 yılları arası, suç yeri Antalya merkez olarak belirtilen iddianame; Cumhuriyet Savcısı Nihat Erol tarafından hazırlandı. Dosyada deliller arasında Ticaret Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Başmüfettişi tarafından hazırlanan 05/10/2018 tarihli soruşturma raporu, dağıtılan el ilanları, gazete haberleri, tahsilat makbuzları, Antalya Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün yazısı, kooperatife ortaklık kaydının yapıldığına dair belge, hak sahipliklerinin iptal edildiğine dair Muratpaşa Belediyesinin yazısı da yer alıyor. İddianameye göre müştekiler, yatırım amacıyla pazar yeri tezgâhı satın almak için; pazar yerinin yapımını üstlenen inşaat şirketi Öge firması hesabına çeşitli miktarlarda paralar yatırdı. Ancak bu kişiler; pazar yeri tezgâhlarını hiç kullanamadan hak sahiplikleri iptal edildi. Vatandaş, bunun üzerine dolandırıldığını iddia ederek basın mensuplarına başvurdu, ayrıca savcılığa da şikâyette bulundu. Ardından yıllardır süren soruşturma başladı. 13 Ocak 2009 günü temeli atılan 320 esnaf kapasiteli, 3 bin 600 metrekarelik, 2 katlı kapalı pazarın açılışı gecikmiş, 8 ayda bitmesi gereken pazar Eylül 2009 yerine 27 Mayıs 2011’de CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından açılabilmiş ama 2016’ya kadar faaliyete geçememişti. Kooperatifin eksik kura çektiği, sosyete pazarı adı altında farklı ve fahiş fiyatlara pazaryeri satıldığı, pazarcı ya da kooperatif üyesi olmayana da yer satıldığı, 250’yi aşkın pazaryerinin hukuka aykırı olarak alacağa mahsuben firmaya satıldığı, kooperatif kanununa aykırı davranıldığı, kamunun zarara uğradığı ile sürülmüştü.


Şükrü AĞIRMAN

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Sevim kocatopba
    1 yıl önce
    Bülent kaplan o benim ve engelli torunumun parasını da aldı benim para verip aldığım yerleri benim değil bir başkasının üzerine yapmış ben üç pazar yeri aldım iki tanesi Gürsu jaoalu pazar bir tanesi kızıltoprak kapalı pazar yeri dilerimki rabbim den o da benim torunum dan beter engelli olsun bizden aldığı her kuruş içine kan irin olsun dilerim hakimlerimiz yanlarına bırakmaz