Reklam
Reklam

‘Her şey dahil’ esnafı etkiliyor

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, ‘Antalya’da taksi pahalı’ imajının ilçeler arası taksimetredeki fiyat farklılıklarından kaynaklandığını söyledi. Alkan, otellerdeki ‘Her şey Dahil’ sistemi de eleştirdi

‘Her şey dahil’ esnafı etkiliyor

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, ‘Antalya’da taksi pahalı’ imajının ilçeler arası taksimetredeki fiyat farklılıklarından kaynaklandığını söyledi. Alkan, otellerdeki ‘Her şey Dahil’ sistemi de eleştirdi

‘Her şey dahil’ esnafı etkiliyor
13 Mayıs 2019 - 17:32

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, yaklaşık 3 bin 750 taksinin olduğu Antalya'da sektörel sorunlara değindi. Alkan, gelen turistin havalimanından bindiği taksiyle, Kemer'den bindiği taksinin taksimetre fiyatlarında farklılık olduğunu, bu yüzden 'Antalya'da taksi pahalı' imajı oluştuğunu anlattı. Alkan, bunun nedeninin ise ilçeler arasındaki taksimetre fiyatlarındaki farklılık olduğunu söyledi.

‘Kemer ve Belek çok etkiliyor’

Başkan Alkan, bazı ilçelerde ilçe merkez odaları olduğunu, bunların fiyat değerlendirmelerinde farklılık gösterdiğini söyledi. Alkan, “İlçeyle merkez arasında fiyat farklılıkları var. Oralarda iş az olduğu için bazı ilçe şoförler odası başkanlarımız, esnaftan gelen talep doğrultusunda taksimetre fiyatlarını biraz yüksek tutuyor. Özellikle Kemer, Belek bizi çok etkiliyor. 'Antalya'da taksi pahalı' imajının da böyle bir şeyden kaynaklandığını düşünüyorum" dedi.

Başlangıç ve km fiyatı değişiyor

Alkan, “Turist havalimanından Kemer'e veya Belek'e gidiyor. 10 km yol gittiyse 40 lira ediyor. Aynı turiste dönüşte 10 km yol için 66 liraya yakın fiyat çıkıyor. Bu, ilçelerin başlangıç ve km başı fiyatının değişmesinden kaynaklanıyor. Bunu müşteriye açıklamakta zorlanıyoruz. Bizim merkez olarak fiyatları bu seviyeye çıkarma imkanımız yok. Müşteri kaybından dolayı biz de fiyatları artıramıyoruz. İlçelerle aradaki taksimetre fiyat farkından dolayı zaman zaman müşteriyle taksici arasında bu sıkıntıyı yaşıyoruz" diye konuştu.

İlçelere göre taksimetre fiyatları

Antalya merkezindeki Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu ilçelerinde taksimetre açılış fiyatının 4 lira olduğunu belirten Alkan, “Bu ilçelerde kilometre başına 3 lira 60 kuruştan hesaplanıyor. Gazipaşa, Alanya, Manavgat, Serik, Akseki, Gündoğmuş, İbradı, Korkuteli, Kemer, Kumluca, Elmalı, Finike, Kaş ve Demre'de ise taksimetre açılış fiyatı 5 lira 50 kuruş, km başına ise 6 liradan hesaplanıyor" dedi.

Alkan, diğer illeri karşılaştırdı

Diğer illere göre taksimetre fiyatlarına değinen Alkan, “İzmir bizden pahalı. 2017 yılındaki fiyat listesini kullanan Ankara'da taksi ucuz. İstanbul'da taksi fiyatı ucuzdur. Çünkü İstanbul dünya şehri, orada müşteri sıkıntısı olmuyor. Hatta İstanbul'da müşteri beğenmeme sıkıntısı var. Ankara, İstanbul, Bursa ve Antalya'da taksimetre açılış fiyatı 4 lira iken, İzmir'de 3 lira 90 kuruş. Fakat km başı Ankara'da 3 lira, Bursa'da 3 lira 30 kuruş, İstanbul'da 2 lira 50 kuruş, Antalya'da 3 lira 60 kuruş ve İzmir'de 3 lira 70 kuruş" diye konuştu.

Gelen turistin çoğu taksi kullanmıyor

Otellerdeki 'Her şey Dahil' sistemi eleştiren Mehmet Ali Alkan, şehir merkezine az gelen turistin esnafa pek katkı sunmadığını belirtti. Her şey dahil sistemin düzenlenmesi gerektiğini belirten Alkan, gelen turistin 24 saat otelden çıkmadığını bu yüzden de şehir merkezindeki esnafın beklentisini karşılamadığını söyledi. Alkan, "Gelen turistin birçoğu taksi kullanmıyor. Otellerde rent a car var, D2 belgeli araçlarımız var. Otelde dericinin, kuyumcunun, hamamcının arabası var. Hepsi taşıma yapıyor. Bunlardan kalırsa biz taksici olarak götürebiliyoruz. Geçmiş dönemlerde de gerekli çalışmaları yaptık. Önümüzdeki sezon için de Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'le görüşeceğiz. Sektörel sorunları masaya yatırıp değerlendireceğiz" diye konuştu.
DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum