Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İsrail’in saldırısı protesto edildi

Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP), İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa’da cemaate saldırmasını protesto etti. Platform üyeleri İsrail’in saldırısını protesto etmek için şehir merkezinde konvoy düzenledi

İsrail’in saldırısı protesto edildi

Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP), İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa’da cemaate saldırmasını protesto etti. Platform üyeleri İsrail’in saldırısını protesto etmek için şehir merkezinde konvoy düzenledi

İsrail’in saldırısı protesto edildi
09 Mayıs 2021 - 17:04

Müslüman halka uyguladığı zulüm ve şiddete ara vermeyen İsrail kuvvetleri, önceki akşam Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'da cemaate saldırdı. İftardan kısa bir süre sonra İsrail polisinin plastik mermi ve ses bombalarıyla düzenlediği saldırıda 200’ün üzerinde Filistinli yaralandı. Yaşanan bu gelişme üzerine Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP), İHH İnsani Yardım Vakfı önceki gün yatsı namazının ardından Kepez Çelebi Sultan Mehmed Camii önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan İnsan Hak ve Hürriyetleri  (İHH) İnsani Yardım Vakfı Antalya Şube Başkanı Mehmet Yıldırım, “Kendi hedeflerine ulaşmak için insanlık dışı her faaliyeti gerçekleştiren İsrail’e karşı, güçlü ve caydırıcı bir duruş sergilenmelidir” dedi.
 
‘Müslüman halk hedef alındı’
Mescid-i Aksa’nın şehri Kudüs’ün, son bir asırdır zulmün, gözyaşının ve işgalin en şiddetlisinin yaşandığı bir şehir olduğunu belirten Yıldırım, “Daha önce binlerce kardeşimizin hedef olduğu gibi yine gözlerini, kalplerini, ruhlarını kan bürümüş Siyonist İsrail askerleri tarafından onlarca kurşun sıkıldı bedenlerine. Devlet adamlarımız açıklamalar yapıp Birleşmiş Milletleri göreve çağırsınlar, kınasınlar. Yapılanlar Siyonist İsrail’i durdurmayacak. İşgalin sona ermesi için yeterli olmayacak, Aksa’yı ve onun aziz bekçileri Filistinli mazlum kardeşlerimizi kurtarmayacaktır. Bu yaşananları sona erdirecek asıl adımları atacak olanlar İslam ülkelerinin yöneticileri olmalıdır. Söylenmesi gereken söz, zulmün ve işgalin önüne geçecek güç bir an önce ortaya konulmalıdır” ifadelerini kullandı.
 
‘Türkiye harekete geçmeli’
İsrail’e karşı, güçlü ve caydırıcı bir duruş sergilenmesi gerektiğinin altını çizen Yıldırım, “Türkiye bu konuda derhal harekete geçmeli. İslam İşbirliği Teşkilatı, D-8 Birliği ve de Türki Cumhuriyetler çatısı altında ortak bir hareket planı ortaya koymalıdır. İsrail işgalini sona erdirecek, Gazze ablukasını ortadan kaldıracak, Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulmalıdır. Bu eylem planı, pansuman tedbirlerle soruna çare bulanamadığı, İsrail barbarlığının önüne geçilemediği, işgalin sonlandırılamadığı, cinayetlerin önlenemediği gerçeği göz önüne alınarak oluşturulmalıdır. Bu eylem planı, İsrail’in konuşmaktan anlamadığı, ancak güçten, yumruktan ve yaptırımdan anlayacağı bilinerek oluşturulmalıdır” şeklinde konuştu.
 
Konvoy düzenlendi
Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın sadece Filistinlilerin değil, bütün Müslümanların ortak davası, ortak meselesi olduğunu söyleyen Yıldırım, “İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’nın işgali kabul edilemez. Bizim için mübarek kılınmış topraklarda, mübarek kılınmış bir şehirde ve mübarek kılınmış bir mabette küstah İsrail’in silahlı unsurlarının kanlı ve kirli postalları ile dolaşması en aşağılık bir davranıştır. Bizler Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP) olarak, Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı Türkiye’nin ve İslam Alemi’nin gündemine taşımaya ve kalbi her daim bu kutsal belde ile birlikte atan Müslümanlarla birlikte hareket etmeye devam edeceğiz. Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı vazgeçilmez davamız olarak görüyoruz” dedi. Basın açıklamasının ardından platform üyeleri İsrail’in saldırısını protesto etmek için şehir merkezinde konvoy düzenledi.
Ramazan BOZCA
 

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Emine Aytürk
    1 ay önce
    Osmanlı Devleti bir zamanlar bu Araplara sahip çıktı, onlara güzel bir yaşam sundu. Onlar ise Osmanlı’ya da başkaldırdılar. (Tek fark; Osmanlı bunlara böyle canice güç kullanmadı). Bu Filistinller ise, YAHUDİLERLE VE INGİLİZLERLE BİRLİK OLUP TÜRK ASKERİNİ ARKADAN VURDULAR. Hele Hele TÜRK ASKERLERİNİ CANLI CANLI ASİTLİ KUYULARA ATTIKLARINI HİÇ UNUTAMAYIZ. İşte o Türk Askerlerinin Ruhları halâ AH ETTİKÇE, oralara dirlik ve düzen hiç gelmeyecektir.