Reklam
Reklam

İTTİFAK ÇATLADI

CHP’li meclis üyesinden caddeye şehit ismi verilmesi teklifine şerh

İTTİFAK ÇATLADI

CHP’li meclis üyesinden caddeye şehit ismi verilmesi teklifine şerh

İTTİFAK ÇATLADI
30 Eylül 2019 - 16:59 - Güncelleme: 30 Eylül 2019 - 17:08

Şehit Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in isminin bir sokağa verilmesi kararına şerh koyan CHP’li Mustafa İlhan ortalığı karıştırdı. CHP çatısı altında meclise giren İYİ Partili 4 üye istifa ederken, MHP Kepez İlçe Başkanı Seyyar da İlhan’a sert tepki gösterdi
 
Kepez’de Çankaya Mahallesi 6455 Sokağa Şehit Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez adının verilmesine ilişkin İsim Tespit Komisyonu Kararı, 31 Mart seçimlerinde Millet İttifakı çatısı altında birleşen CHP ve İYİ Parti’nin arasını açtı. Yarın yapılacak Eylül ayı Kepez Belediyesi Meclis Gündemi’nde yer alan söz konusu karara CHP’li meclis üyesi Mustafa İlhan’ın şerh koyması, ‘Millet İttifakı’ ortağı İYİ Partililer ile MHP’lilerin tepkilerine yol açtı. Seçimde CHP çatısı altında seçilen İYİ Partili 4 meclis üyesi CHP’den istifa ederken, MHP Kepez İlçe Başkanı Mehmet Seyyar da, adı verilmesi öngörülen Şehit Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in babası İlyas Sönmez ile birlikte düzenlediği basın toplantısında CHP’li Mustafa İlhan’ı sert bir dille eleştirdi.
 
‘Şehitler kırmızı çizgimiz’
CHP’li İlhan’ın İsim Tespit Komisyonu kararına şerh koymasına ilk tepki, Millet İttifakı ortağı İYİ Parti’den geldi. İYİ Parti Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut, yaptığı yazılı açıklamada, Genel Başkanları Meral Akşener’in vurguladığı gibi şehitlerin vazgeçemeyecekleri kırmızı çizgileri olduğunu kaydetti. Şehitlere yapılacak en ufak saygısızlığı dahi asla kabul edemeyeceklerini ifade eden Bulut, İttifak ortağı CHP’ye ve meclis üyesi İlhan’a tepkilerini şöyle dile getirdi: “Yerel ve Genel seçimlerde ‘Millet İttifakı’ çatısı altında buluştuğumuz CHP’nin meclis üyesi Mustafa İlhan’ın vermiş olduğu şerh imzasını kabul etmemiz mümkün değildir. Şehitlerimizin kanlarıyla kazanılmış bu topraklarda bir şehidimizin ismine gösterilecek saygısızlık elbette bizden karşılık bulacaktır. Bu doğrultuda genel ve yerel seçimlerde Millet İttifakı çatısı altında birlikte yürüdüğümüz Kepez’de bundan sonra aynı sıraları paylaşmamız mümkün değildir. Kepez Belediyesi Meclis üyelerimiz Cengiz Avcı, Mehmet Ali Çetin, Ahmet Şahin ve Barış Bulut CHP’den istifa ederek İYİ Parti çatısı altında Kepez’imize ve Antalya’mıza hizmet etmeye devam edecektir.”
 
‘Millete havale ediyoruz’
CHP’ye ve CHP’li Mustafa İlhan’a ikinci tepki ise MHP Kepez İlçe Başkanı Mehmet Seyyar’dan geldi. Şehit Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in babası İlhan Sönmez ile birlikte basının karşısına çıkan Seyyar, “Siyasi ağızla ileri sürülen bu ihaneti büyük Türk Milleti’nin vicdanına havale ediyoruz” diyerek yargı mensuplarını göreve çağırdı. Kepez Belediye Meclisi’ne CHP kontenjanından giren Mustafa İlhan’ın aslının gereğini yaparak ülkenin ve milletin kutsalına dil uzattığını savunan Seyyar, “Milli vicdanı yok sayarak HDPKK ile genel siyasette kirli bir ittifak sürecine giren CHP ve İP yerel siyasette de bu şaibeli yolda yürümeye devam etmektedir. Nitekim CHP, HDP arasında genel siyasette senelerdir süren; düzeyli (!) ilişki neticesinde yerel siyasette ortaya çıkan ürünlerden biri de sırtını Toroslara veren şehrimiz Antalya’da kendini göstermiştir” dedi.
 
‘Göreve davet ediyoruz’
Mustafa İlhan’ın seçim sürecinde terör örgütü PKK ve yandaşları lehine ifadeler kullanarak terör ve terörist propagandası yaptığını öne süren Seyyar şöyle devam etti: “Kepez Belediyesi İsim Tespit Komisyonu’nun 10 Eylül 2019 tarihindeki toplantısında Kepez Belediyesi sınırları dahilinde kalan bir caddeye Şehit Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in isminin verilmesi konusu görüşülmüştür. Adı anılan CHP’li belediye meclis üyesi de ilçemizde cadde ve sokak isimleri verilirken ‘Öncelikle şehit sıfatının kullanılmasının toplumsal psikolojiyi olumsuz etkileyeceğinden şerh koyuyorum’ şeklindeki ifadesini kendi el yazısı ve ıslak imzası ile tutanağa geçirerek bu ihanetini resmi olarak kayıt altına aldırmıştır. Millet İttifakı üyeleri dahi durumdan rahatsız olmuştur. Görevini kötüye kullanıp yetkisini istismar eden şahısla ilgili olarak da ilgili yargı mensuplarını göreve davet ediyoruz. Ne bayrağımızdan ne vatanımızdan ne de şehitlerimizin maneviyatından vazgeçeriz.”
 
‘HDP bizi temsil etmiyor’
Seyyar, her şehidin adının sokağa, caddeye verilmesinin MHP’yi onurlandıracağını belirterek, alınan kararların arkasında her zaman dimdik duracaklarını da belirtti. Şehit babası İlyas Sönmez ise Doğu kökenli bir ailenin çocuğu olduğunu ve HDP’nin doğu insanını temsil etmediğini ifade etti. Sönmez, “Müslüman insan Ermeni olmaz. Buradan doğu halkına sesleniyorum. Bu insanlar Müslüman Kürtleri Ermeniliğe taşıyor. Ama hiçbir zaman bu bayraktan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz de. 2 evladım var bir de ben. Şehit olmaya hazırız.  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum, asker lazımsa biz hazırız” dedi. Adının Çankaya Mahallesi 6455 Sokağa verilmesi kararlaştırılan Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez, 3 Eylül 2012 tarihinde Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde, teröristlerin 4 farklı noktaya düzenlediği saldırıda şehit düşmüştü.
Yunus ERDOĞAN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum