Reklam
Reklam
Reklam

Kireçlenmeye PRP çözümü

Prof. Dr. Levent Altınel diz kireçlenmesini anlatarak, “PRP tedavisinde, konusunda uzman ve tecrübeli hekimleri tercih edin” dedi

Kireçlenmeye PRP çözümü

Prof. Dr. Levent Altınel diz kireçlenmesini anlatarak, “PRP tedavisinde, konusunda uzman ve tecrübeli hekimleri tercih edin” dedi

Kireçlenmeye PRP çözümü
10 Ağustos 2018 - 15:21

Bedenimizin her an kendi kendini tedavi edebildiğine dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel, doku tamiri işlemi olan PRP tedavisinin son yıllarda ortopedide de başarıyla uygulandığını söyledi. Altınel, “Kanımızdaki pıhtılaşma hücrelerinde bulunan mucizevî proteinler dokularımızın tamirini sağlar. PRP hastadan alınan kanın içinde bulunan pıhtılaşma hücrelerinin özel bir sistemle ayrılarak hastanın problemli vücut bölümüne enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Bu hücrelerin sahip olduğu birçok protein ve benzeri maddelerin vücut dokuları üzerinde iyileştirici etkisi vardır. PRP tedavisinin günümüzde en çok diz kireçlenmelerinde kullanılıyor” dedi.

Dikkat edilmesi gerekenler

PRP tedavisinde başarılı sonuç almak için dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda uyarılarda da bulunan Altınel, “Kireçlenme eklem rahatsızlığı olarak tanımlanabilir. Zamanla eklemlerde gelişen yıpranma sonucu, kıkırdak doku aşınır, sürtünme artar. Eklemler ses çıkarmaya, şişmeye, ağrı yapmaya başlar ve hareketlerimiz gittikçe kısıtlanır. Bu tabloya kireçlenme (artroz) denir. PRP tedavisinin olumlu sonuç vermesi için öncelikle, hastalığın teşhisi doğru konulmalı ve uygun hastalara PRP tedavisi yapılmalıdır.  Bunun yanı sıra kullanılan malzemenin PRP için gerekli ayrıştırma işlemini sağlıklı bir şekilde yapabilecek kalitede olması şarttır. Yeterli pıhtılaşma hücresi sağlayacak kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Üçüncü önemli faktör ise uygulama tekniğidir. Maalesef bu konuda tecrübeli olmayan kişiler tarafından yapılan PRP uygulamaları ciddi oranda başarıyı azaltıyor” diye konuştu.

PRP’nin yan etkisi Yok

PRP’ye dair en çok merak edilen sorulardan biri olan yan etkisinin olup olmadığı hakkında da bilgi veren Levent Altınel, özellikle diz kireçlenmesinde PRP uygulandıktan sonra ‘hastanın tamamen iyileşmesi’ gibi bir algının da yanlış olduğunu belirterek şunları söyledi; “Kişinin kendi kanından elde edilen PRP, yine hastanın kendisine yapıldığından ürünün doğrudan bir yan etkisi yoktur. Dokulara zarar vermez, alerji gibi yan etkiler yapmaz. Fakat steril şartlarda ve uzman ellerde yapılmayan PRP tedavisi sonrası mikrop kapma, eklem hasarı gibi enjeksiyona bağlı komplikasyonlar gelişebilir. Bu yüzden öncelikle PRP doğru hastaya, doğru teknikle uzman kişilerce yapılacak ve sonrasında hasta dizini koruyacak, egzersiz yapacak ve kilo kontrolünü gerçekleştirecek.  Bu saydıklarımızdan herhangi birinin eksikliği diz kireçlenme tedavisinin başarılı olmasını engeller ya da arttırır.”

Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum