Reklam
Reklam

LÖSEV çocukları yaşama bağlıyor

LÖSEV Genel Koordinatör Yardımcısı Füsun Emecan Özcan, Türkiye’de her yıl 2 bin yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıktığını ifade ederek, “Türkiye genelinde binlerce lösemili çocuk ve ailesine maddi-manevi destekler ileterek, çocukları yaşama bağlıyoruz” dedi

LÖSEV çocukları yaşama bağlıyor

LÖSEV Genel Koordinatör Yardımcısı Füsun Emecan Özcan, Türkiye’de her yıl 2 bin yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıktığını ifade ederek, “Türkiye genelinde binlerce lösemili çocuk ve ailesine maddi-manevi destekler ileterek, çocukları yaşama bağlıyoruz” dedi

LÖSEV çocukları yaşama bağlıyor
08 Ağustos 2019 - 16:53

Her kurban çocuklara can
Vatandaşı Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) gönüllüsü olmaya davet eden Özcan, “LÖSEV gönüllülerinin küçük-büyük, kadın-erkek, çalışan-emekli herkesin, çocuklarımızı yaşama bağlamak için yapabileceği bir şeyler mutlaka vadır. Vakfımıza gelerek elden ya da resmi internet sitemizden bir ‘gönüllü üye formu’ doldurmanız gerekmektedir. Antalya halkımız daima LÖSEV’in yanında oldu. Desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.   ‘LÖSEV’e kayıtlı yaklaşık 40 bin hasta ailesinin, yüzde 90’ı asgari ücret veya altında gelire sahip’ diyen Özcan, Kurban Bağışı kampanyasına da dikkat çekerek, “Hastalığın tedavisinde en önemli destek kaliteli protein kaynağı olan gıda tüketimidir. LÖSEV’in destekleri sayesinde aileler artık  ‘Hasta çocuğuma nasıl et alıp yedireceğim?’ diye kara kara düşünmüyor” dedi.
 
* LÖSEV ne zaman kuruldu?
**Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı 1998 yılında kuruldu. Lösemili çocukları tedavi amacıyla SSK Ankara Çocuk Hastanesine yatırdığımız ilk günlerdi. Hastane yönetiminden çocukların odaları için küçük bir televizyon talebine aldığımız olumsuz yanıt sonrasında o hastanede çalışan doktorlar, hemşireler ve personel, aramızda para toplayarak küçük bir televizyon aldık. İlk zamanlarda bir çocuğumuzun yol parasını ya da okul ihtiyacını karşılamak bizler için büyük sorundu. Ancak günler geçtikçe büyüdük, güçlendik; projeler geliştirdik, hedeflerimizi büyüttük. Çocuklarımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için dürüstçe ve tüm enerjimizle çalıştık.
 
*Lösemili Çocuklar Köyü nasıl hayata geçti?
**2000 yılında Türkiye’nin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE'yi, 2008 yılında lösemili çocukların ücretsiz kolej eğitimi alabilecekleri Lösemili Çocuklar Okulu’nu, 2010 yılında ise tedavileri için Ankara dışından gelen ailelerimizin tedavi esnasında uzun veya kısa dönem konaklayabilmeleri için Lösemili Çocuklar Köyü’nü hayata geçirdik. Bu süre zarfında sadece lösemili çocuklar ve kanser hastalarını değil, tüm Türkiye’yi lösemi, kanser ve korunma yolları konularında bilinçlendirdik, köklü çözümler yaratmayı, toplumsal ve kalıcı hizmetler vermeyi sürdürdük. 2015 yılında ise ‘insanlık ölmesin, insanlar da ölmesin’ diyerek Avrupa’nın ilk, ülkemizin en donanımlı Lösemili Çocuklar Kenti ve multidispliner hastanesi LÖSANTE’yi ülkemize kazandırdık. Merkezi Ankara’da olan LÖSEV’in Türkiye genelinde 8 büyük şehrimizde ofisleri bulunmaktır. Bunlardan biri de Antalya’dır.  Bugün yüzlerce çalışanı, on binlerce hasta ve aileleri, milyonlarca gönüllüsü ile LÖSEV olarak kocaman bir aileyiz
 
*Biraz amaçlarınızdan bahseder misiniz, LÖSEV niçin kuruldu?
**‘Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için’ desek doğrudur. LÖSEV' i kurmaktaki amacımız lösemili ve kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak, bunun yanı sıra, kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi, eğitim ve araştırma kurumları kurmak ve işletmektir. Türkiye’de her yıl 2000 yeni lösemili çocuk vakası ortaya çıkıyor. Bu durum bazen dar bütçeli ailelerde ebeveyni lösemili çocuk ile diğer çocukları arasında seçim yapmaya kadar zorluyor. Bu sebeple vakfımız gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde, gelir elde etmenin yanı sıra, lösemi hastalığını tanıtmayı, lösemili çocukların ve ailelerinin sıkıntılarını topluma aktarmayı ve bu vesileyle toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.
 
*LÖSEV’ de gönüllü üye olmak isteyenlere neler söyleyeceksiniz?
**LÖSEV, 1998 yılından bu yana tüm Türkiye genelinde binlerce lösemili çocuk ve ailesine maddi-manevi destekler iletmekte, çocukları yaşama bağlamaktadır. Bu denli önemli ve kutsal görevi, bir sivil toplum kuruluşu olarak, tamamen gönüllü kişiler ve hayırsever Türk halkının destekleri ile gerçekleştirmektedir. Bu anlamlı çabalar çocuklarımızın yüzünde birer gülümseme, tedavilerinde hızlı ilerlemeler olarak bizlere yansımaktadır. Lösemili çocuklarımızın tedavi süreçleri tamamen steril ortamlar gerektirmektedir. Bu nedenle tedavi süreçlerinde onlarla bir arada bulunabilmemiz sağlıkları açısından uygun olamamaktadır. Ancak tedavileri devam ederken de onlara manevi anlamda sarılabilir, tedavilerini sürdürebilmeleri için çocuklarımıza ve ailelerine destek olabilirsiniz. LÖSEV’e gönüllü üye olarak, lösemili ve kanser hastası çocuklara destekler vermek isteyecek herkese kapılarımız sonuna kadar açıktır. Bir LÖSEV gönüllüsü olarak küçük-büyük, kadın-erkek, çalışan-emekli herkesin, çocuklarımızı yaşama bağlamak için yapabileceği bir şeyler mutlaka var. LÖSEV’e gönüllü üye olmak çok kolaydır. Vakfımıza gelerek elden ya da resmi internet sitemizden bir ‘gönüllü üye formu’ doldurmanız gerekmektedir. Değerli Antalya halkımız daima LÖSEV’in yanında oldu ve bundan sonra da LÖSEV’i desteklemeye devam edecektir. Sevgili gönüllü ve destekçilerimiz sizlere inanıyor, güveniyoruz. Dünyanın takdir ettiği, ülkemizin gözbebeği LÖSEV bugünlere getiren sizlerle daha birçok çocuğumuz ve ailesine umut olacağız. Unutmayın sağlığına kavuşan çocuklarımızın her biri sizlerin eseridir. Henüz yeni tanı almış yüzlerce lösemili çocuğumuzu yaşatmak hepimizin görevidir.
 
*LÖSEV gönüllülerinin yaptığı faaliyetlerden bahseder misiniz?
** LÖSEV’in tanıtımına destek verebilirler. Broşürlerimizi dağıtabilir, afişlerimizi çevrelerine asabilirler. Yaşadıkları ilde çalışmalarımıza destek verecek gönüllü temsilcimiz olabilirler. LSV Dükkan  ürünleri satışı yaparak, çocuklarımızın tedavilerine kaynak yaratabilirler. Kurumunuzun LÖSEV temsilcisi olabilirler. Okudukları ilköğretim okulu veya liseyi kardeş okulumuz yapabilirler. Üniversitelerimizle ilgili çalışmalarımızda görev alabilirler. Lösemili çocuklara okulumuzda gönüllü öğretmen olarak destek verebilirler.  Tercümanlık desteği verebilirler. Çocuklarımıza gönderdiğimiz yardım kolilerini hazırlayabilirler. Satış ve tanıtım stantlarımızda görev alabilirler. Dergi-broşür gibi dokümanlarımızı paketleyip etiketleyebilirler. 2. el eşya bağışında bulunabilirler.
Organizasyonlarımıza destek verebilirler. Araç-ulaşım-nakliye desteği verebilirler.
 
*Kurban Bayramı’nda LÖSEV’e yapılan kurban bağışı kampanyası ile ilgili olarak neler söyleyeceksiniz?
**Bugün LÖSEV’e kayıtlı yaklaşık 40 bin hasta ailesinin yüzde 90’ı asgari ücret veya altında gelire sahip. Hastalığın tedavisinde en önemli destek ise kaliteli protein kaynağı olan gıda tüketimidir. LÖSEV’in destekleri sayesinde aileler artık  “Hasta çocuğuma nasıl et alıp yedireceğim?” diye kara kara düşünmüyor. Bilindiği üzere lösemi ve kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlar vücut savunmasını yok ediyor.  Hastalığın tedavisinde en önemli destek ise kaliteli protein tüketimidir. Tedavi sürecinde protein ağırlıklı sağlıklı beslenme, vücut direncini artırarak iyileşmeye önemli katkı sağlıyor. Bu nedenle LÖSEV, 12 ay boyunca hasta çocuklara ve ailelerine taze et ve et ürünleri iletiyor. Hastalara iletilen et ürünleri için Kurban Bayramı çok önemli bir fırsat. LÖSEV’e yapılan vekâleten kurban bağışları bugün LÖSEV’e kayıtlı 40 bine yakın onko hastası ve ailelerine ulaşıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın onay ve esasları doğrultusunda Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki sağlıklı et kombinalarında, din görevlileri, noter ve veteriner hekim eşliğinde kesilen kurbanlar yıl boyunca lösemili çocuklara can oluyor, hayata bağlıyor. Türkiye’de kanser vakaları hızla artıyor.  Artık anne karnındaki bebeklerin dahi lösemi teşhisi aldığı günümüzde Türkiye’nin alanındaki en saygın sivil toplum kuruluşu olan LÖSEV, artan hastalığın tedavisi yanında hastalarına sosyal ve ekonomik destek de sağlıyor. Vekâleten kurban kesimi yapmayan bağışçıları da LÖSEV Kurban Bayramı bağışına davet ediyor. Bayram bağışları sayesinde de çocukların ücretsiz tedavi giderleri, eğitim ve sosyal alandaki ihtiyaçları karşılanıyor. Sevgili bağışçılarımız bu sene LÖSEV tarafından 1040 TL olarak belirlenen vekâleten kurban bağışlarınızı tüm banka şubelerinden ‘LÖSEV’ diyerek, 9 ilde bulunan LÖSEV ofislerinden, www.losev.org.tr internet adresinden, yurt dışı bağışlar için ulusal bankalardan swift kodu ile yapabilirsiniz. Ayrıca Antalya’da Bülent Ecevit Bulvarı üzeri, Barış Apartmanı 15 numarada bulunan LÖSEV ofisine bayramın 2’nci gününe dek yapabilirler. LÖSEV, hayırsever halkımızı vekâleten kurban bağışı ve bayram bağışları ile hayat kurtarmaya davet ediyor.
 
*Okuyucularımıza bir mesajınız olacak mı?
**Antalya halkımızın her zamanki desteklerini bekliyor, tüm çocuk ve yetişkin hastalarımız adına gösterdiği hassasiyetten ötürü Akdeniz Manşet Gazetemize sonsuz sevgilerimizi sunuyoruz.RÖPORTAJ: Esra ALTUNKES
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum