Reklam
Reklam

Öğretmen mesaisinde önemli karar

Başkan Öztürk, “Danıştay İDDK yerel mahkemenin kararını onaylayarak, öğretmenlerin mesai saatlerinin ders süresi ile sınırlı olduğuna hükmetti. Artık hiç kimse öğretmenin mesaisi 8-5 deyip öğretmeni 5’e kadar okulda kalmaya zorlayamayacak” dedi

Öğretmen mesaisinde önemli karar

Başkan Öztürk, “Danıştay İDDK yerel mahkemenin kararını onaylayarak, öğretmenlerin mesai saatlerinin ders süresi ile sınırlı olduğuna hükmetti. Artık hiç kimse öğretmenin mesaisi 8-5 deyip öğretmeni 5’e kadar okulda kalmaya zorlayamayacak” dedi

Öğretmen mesaisinde önemli karar
02 Şubat 2020 - 19:19

Yıllardır tartışılan öğretmenlerin mesai saatleri konusunda değerlendirmelerde bulunan Türk Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Oğuz Öztürk, “Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (İDDK) öğretmen mesaisinin tanımında son noktayı koydu. Öğretmenler 8-5 mesai mi yapacak yoksa ders saati süresince mi okulda bulunacak bugüne kadar tartışılan bir konuydu. Ancak, Burdur şubemizin girişimleri sonucunda bu durum netliğe kavuştu. Burdur şubemiz tarafından açılan davada Danıştay İDDK yerel mahkemenin kararını onaylayarak, öğretmenlerin mesai saatlerinin ders süresi ile sınırlı olduğuna hükmetti. Artık hiç kimse öğretmenin mesaisi 8-5 deyip öğretmeni 5’e kadar okulda kalmaya zorlayamayacak. Bu önemli kazanımdan dolayı Burdur şubemize teşekkür ediyorum. İDDK  kararına göre; yönetici ve öğretmenlerin mesai süreleri, Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Bakanlar Kurulu kararında yer alan aylık ve zorunlu ek ders karşılığı girmek zorunda oldukları ders saati sayıları ve ilgi yönetmeliğe göre belirlenen bir ders saati süresi ve aralardaki teneffüs sürelerinden oluşmaktadır” bilgisini paylaştı.
 
‘Zorunlu tutuluyordu’
Bazı illerde öğretmenlere mesai saatleri dışında, farklı projeler ya da uygulamalar adı altında, öğrenci koçluğu, ev ziyaretleri, servis denetimi gibi görevler verildiğini ifade eden Oğuz Öztürk, “Ders saatleri dışında yapılan bu görevlerin gönüllülük esasına bağlı olarak yapılması gerekmekte iken, görevlendirilen öğretmenler zorunlu tutuluyordu. Türk Eğitim-Sen olarak ders saatleri dışında verilen görevlerin zorunlu tutulmasının yasal dayanağının bulunmamasından dolayı bu görevlerin gönüllülük esasına bağlı olarak verilmesini, angarya yasağına aykırı olan bu uygulamaların zorunlu tutulmasına ilişkin bir düzenleme var ise iptalini, mesai saatleri dışında görev verilen öğretmenlerimize ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında ek ders ücreti ödenmesini talep etmiştik. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca farklı çalışma sürelerinin tespit edilebileceği, çalışmanın başlama ve bitiş sürelerin ilerde valiler tarafından tespit olunacağı ile ilgili değişik uygulamalar ve yazışmalarla çalışanlarımız zor durumda bırakılmaktaydı. Türk Eğitim-Sen Burdur İl Başkanlığımızca dava açılarak kazanılan hak mesai saatlerimizi net olarak belirlenmesini sağladı” dedi.
 
Hukuka ve mevzuata uygun
Kararın il genelindeki tüm öğretmenleri kapsadığını hatırlatan Oğuz Öztürk, “İDDK’nın bu kararına göre; yönetici ve öğretmenlerin mesai süreleri, Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Bakanlar Kurulu kararında yer alan aylık ve zorunlu ek ders karşılığı girmek zorunda oldukları ders saati sayıları ve ilgi yönetmeliğine göre belirlenen bir ders saati süresi ve aralardaki teneffüs sürelerinden oluşmaktadır şeklinde oldu. Bu durumda, ilköğretim okulu öğretmenlerinin haftalık çalışma saatleri ile okullardaki günlük ders ve teneffüs sürelerinin yukarıda yer verilen mevzuat hükümleri uyarınca ayrıntılı olarak düzenlendiği, bu süreler dışında görev yerinde kalmaya zorlanamayacakları sonucuna varılmıştır. Öncelikle belirtmek isteriz ki, yürütmesi durdurulan uygulama yalnızca il merkezinde ikamet eden öğretmenlerimizi değil, köy ve beldelerimizde görev yapan ve görev yaptığı yerde ikamet etmeyen il genelindeki tüm öğretmenlerimizi kapsamakta olup, hukuka ve yürürlükteki mevzuata uygundur. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun bu kararıyla, yönetici ve öğretmenlerin mesai sürelerinin; Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Bakanlar Kurulu kararında yer alan aylık ve zorunlu ek ders karşılığı girmek zorunda oldukları ders saati sayıları ve ilgi yönetmeliğine göre belirlenen bir ders saati süresi ve aralardaki teneffüs sürelerinden oluştuğu kesinlik kazandı”  bilgisini paylaştı.
Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum