Reklam
Reklam

Sevince ortak oldular

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte 30 yıllık mülkiyet sorunu çözülen Aksu Çalkaya bölgesini ziyaret ederek, bayram yaşayan bölge halkının sevincine ortak oldu

Sevince ortak oldular

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte 30 yıllık mülkiyet sorunu çözülen Aksu Çalkaya bölgesini ziyaret ederek, bayram yaşayan bölge halkının sevincine ortak oldu

Sevince ortak oldular
16 Aralık 2018 - 17:46

Güzelyurt Mahallesi’nde gerçekleşen buluşmada bölge halkı, çözülemez denilen ve adeta kangren haline gelen 30 yıllık mülkiyet sorunlarını tarihe gömen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i büyük coşku ve alkışlarla karşıladı. Buluşmaya, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kılı kırk yardık çok çalıştık

Başkan Türel yaptığı konuşmada şunları söyledi: “2014 seçimlerinden önce bu bölgenin bu sorununu çözeceğimiz dediğimizde belki birçoğunuz bize inanmadınız. Çünkü 30 senedir buraya siyasi çalışma yapmaya gelen herkes sizlere bunu çözeceğini söyledi. Ama bizim farkımız var. Biz söz verdik mi yaparız. Birkaç senedir adeta kılı kırk yararak yoğunca çalıştık. Çalışmaların neticesine geldiğimizde şu anlaşıldı.”  Başkan Türel, kanunun biran önce çıkması için zamana karşı yarıştıklarını anlatan Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un konunun çözümlenmesi hususunda büyük bir irade ortaya koyduğunu söyledi.

Özel ekip geceli gündüzlü çalıştı

Güzelyurt ve Altıntaş’ta imar ve planlama çalışmalarını 15 kişilik özel bir ekip kurarak Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdiklerini, özel hizmet alımı yapmadıklarını belirten Türel, “Çünkü bu hassas bir konuydu. Arkadaşlarımız geceli gündüzlü çalıştılar. Ve sizlere en ufak bir haksızlık yapmayacak çalışmayı artık sona getirdiler” dedi.

Tapuları Mart ayında vereceğiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 1300 hektarlık alanda 11 bin 700 hak sahibi ve toplamda 50 bin vatandaşı ilgilendiren 30 yıllık mülkiyet sorununu çözüme kavuşturmak duyduğu memnuniyeti dile getirerek. Mart ayına kadar vatandaşlara tapularını vereceklerini söyledi.  Bakan Kurum, bundan sonraki süreçte de Çalkaya’da vatandaş ne yapılmasını istiyorsa onu yapacaklarını ifade etti.  Kurum, “Tüm Türkiye’de daha yaşanabilir daha çevreye duyarlı şehirler oluşturmak, kültürümüze, mimarimize gelecek nesillere aktarabileceğimiz örnek projeler yapmak istiyoruz” dedi.

Başkan Türel’e teşekkür

Çalkaya sorununun çözüme kavuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in çok emeği olduğunun altını çizen Bakan Murat Kurum, “Bize dediler ki biz söz verdik bunu çıkarmamız gerekiyor. Bize ne yapın ne edin yetiştirin. Biz de başkanımızın sözü bizim sözümüzdür dedik. Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda tapularınızı inşallah mart ayı sonuna kadar dağıtacağız ve bu mülkiyet sorununu aşacağız. Emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımıza İlçe Belediye Başkanımıza, Valimize Bakanlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a, üzerinde Resmi Gazete’de yayımlanan Çalkaya’ya ait özel kanunun olduğu bir teşekkür plaketi hediye etti.
Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum